Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na čundr do Chorvatska. Srovnali jsme ceny do latě. Jak ušetřit na dovolené, nezadlužit se a ještě si to užít

28.06.2020
Na čundr do Chorvatska. Srovnali jsme ceny do latě. Jak ušetřit na dovolené, nezadlužit se a ještě si to užít

Foto: Markéta Vančová (stejně jako v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Západ slunce v Murtaru, jednom z letovisek severní Dalmácie

Sluníčko si vzalo druhou šichtu a rozjelo letní sezónu. Sice nám tu trochu straší čínská chřipka, ale mnohé to neodradí od každoročních veselic na březích moře v Chorvatsku. Jasné, celý rok jsme makali, teď je čas na leháro. Jak se dostat do Chorvatska a finančně na tom nevykrvácet? Nejlevnější je to vlakem.

Od 30. 6. rozjede RegioJet vlakové soupravy do Chorvatska nejprve 3x týdně v úterý, pátek a neděli, od 11. 7. do konce prázdnin pak pojedou spoje denně. A přitom cena je na poměry nádherná – na sedačce za 590 Kč na osobu, v lůžkovém vagónu pak za 790 Kč na osobu. A to rozhodně není suma, která by nějak výrazně ohrozila rodinný rozpočet. Cena je to jednosměrná, takže si to nezapomeňte, jako první česká polární výprava, vynásobit dvěma. Ani v Chorvatsku by ten Kratochvíl nechutnal dobře. RegioJet od spuštění akce prodal přes rezervace na 30 000 lístků. Každá vlaková souprava má kapacitu až 560 cestujících.

 

Nejlevnější je to do Chorvatska vlakem, spoje jezdí od 11. 7. každý den a zastavují i v Pardubicích. Foto RegioJet

Orient Express po česku

Hned v úterý dovolenkáře čeká první noční spoj do chorvatské Rijeky. Odjezd z hlavního nádraží v Praze v 17:20, přes Pardubice (18:14), Brno (19:46) a Břeclav (20:20). Pak je ještě zastávka v Bratislavě (21:12) a v Lublani (5:14). Protáhnout se v Rijece na nádraží budete moci v 8:46 ráno. Nádherný noční spoj, který prostě celý prospíte. Zavřít oči někde u Brna a otevřít je až na chorvatské pláži? No, ne tak docela. Z Rijeky na cestovatele čekají autobusové spoje do třiceti oblíbených oblastí. Jízdenku na autobus je potřeba si koupit zároveň s tou na vlak. Při rezervaci si můžete také přes internet objednat občerstvení do vlaku. Volně prodejné ve vlaku bude pití a drobné pochoutky. V ceně jízdenky je pak ranní káva a drobná snídaně pro všechny. Zpáteční vlak pak bude jezdit zase z Rijeky vždy 18:35.

A kam z Rijeky jedou autobusy? Tady je seznam všech cílových měst, kde se můžete proslunit až do morku kostí: Opatja, Rabac, Medulin, Pula, Rovinj, Poreč, Novigrad, Malinska, Šilo, Vrbnik, Krk, Baška, Crikvenica, Novi Vinodolski, Zadar, Sukošan, Biograd, Pakoštane, Omiš, Brela, Baška Voda, Makarska, Podgora, Podaca, Gradac, Šibenik, Primošten, Trogir a Split.

 

Srovnali jsme ceny do latě

A tak jsme se vrhli na srovnání cen do chorvatského Splitu. Dali jsme si výchozí pozici 3 dospělé osoby. Vzali jsme to rovnou i s cestou zpátky, abychom ochránili Kratochvíla.

  • Vlak s navazujícím autobusem, cesta trvá přes 22 hodin, cena (vždy tam i zpět) je pro obyčejná sedadla 5640 Kč, pro lůžko 7140 Kč
  • Autobus (Flixbus), cesta trvá 16 hodin, cena je 8394 Kč

Autobusem budete v Chorvatsku za 16 hodin, foto Flixbus

  • Letadlo (Czechairlines nebo Smartwings), cesta trvá hodinu a půl, cena je 17 832 Kč (bez odbavených zavazadel) a 22 122 Kč (s odbavenými zavazadly)
  • Auto, cesta trvá cca 11 hodin, cena – cca 5000 Kč jen benzin, plus různé dálniční známky a mýtné (nepočítáme tu českou) cca 2687 Kč = dohromady cca 7687 Kč

 

Koronavirus

Nad celým glóbem samozřejmě stále straší koronavirus a jeho covid-19. Rozhodně nemáme vyhráno. V Jižní Americe je současné ohnisko a lidé tam prožívají karanténu se vším všudy. A epidemiologové se obávají, že letní období může celý cirkus s covidem zase roztočit. Například viroložka Soňa Peková, která se trochu nechtěně stala tváří odborné veřejnosti stran covidu, řekla Novinkám: „Myslím si, že letos je vhodné zůstat doma, a moc bych i poprosila lidi v naší zemi, aby spíše podpořili tuzemský cestovní ruch, protože koronavirová opatření zasáhla spoustu oborů velice neblaze, od kultury přes turismus a podobně. To, co považuji za rizikové, je, že sem může být importován virus z oblastí, kde ještě epidemiologická situace není vyřešená, takže do čertů a ďáblů až příští rok a letos by lidé mohli zůstat doma.“ Možná by opravdu stálo za úvahu zůstat doma, projít naší krásnou zemi a pomoci z problémů našemu cestovnímu ruchu a trhu.

 

Vzhledem k tomu, že Chorvatsko za celou epidemii registrovalo poměrně málo případů koronaviru, začalo i poměrně brzy s uvolňováním opatření. Například národní parky se zpřístupnily už 11. května, stejně tak se v následujících týdnech otevřely i památky. Kdo se proto bude chtít vydat na populární Plitvická jezera, souostroví Kornati či k vodopádům Krka (na snímku), nemusí se bát, že nebude vpuštěn.

Chorvatsko je OK

Chorvatsko bylo označené za bezpečnou zemi. Vstup na jeho území je pro nás prakticky bez omezení. Je samozřejmě nutné i v Chorvatsku plnit hygienická opatření, což neznamená, že je v zemi povinné nosit roušky. Nikdo je tam nenosí. Ovšem covid-19 je nevyzpytatelný. V Chorvatsku měli přibližně o polovinu nakažených i mrtvých méně než my. Situace je stabilizovaná, ovšem, jako všude, jsou i v Chorvatsku ohniska nákazy. V současné době například město Zadar. A právě v Zadaru probíhal tenisový turnaj Adria Tour, kde se nakazila jednička světového tenisu, Srb Novak Djokovič.

U Chorvatska je zároveň znát značný ústupek tlaku veřejnosti, která volala po uvolnění hranic i karanténních opatření. Chorvatsko z letního turismu doslova žije, kdyby zůstalo zavřené přes léto, jeho ekonomika se pravděpodobně zhroutí. „Je třeba opatrnosti. Musíme dodržovat základní opatření, jen tak můžeme nárůst nakažených zastavit," zdůraznil Damir Trut, člen chorvatského Národního štábu civilní ochrany, podle kterého se lidé ´trochu moc uvolnili´. Opatření ale zatím zpřísňovat nechce. „Represe vytváří odpor. Nechceme lidi nutit, ale apelovat na jejich svědomí. Všichni si musíme uvědomovat, že virus je nebezpečný," dodal. Za takovým prohlášením je cítit strach z ekonomických dopadů.

 

Baška Voda ve střední Dalmácii, snímek z let minulých, kdy byla na pláži hlava na hlavě

Ústup

57 % Čechů podle průzkumu plánovalo dovolenou v zahraničí, ale s pandemií své plány změnilo. Průzkum provedla úvěrová společnost Fair Credit koncem května mezi více než tisícovkou respondentů. Plány se změnily na pobyt doma, případně na procestování České republiky. Mnozí z dotazovaných pravili, že dovolenou stráví u příbuzných nebo na vlastní chalupě. Je to strach z nemoci, nebo je to nedostatek peněz? „Dotazování ukázalo, že pro téměř třetinu spoluobčanů znamenala jarní pandemie natolik zásah do peněženek, že na letošní dovolenou nebudou mít žádné nebo jen omezené finance," uvedl jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička.

Vložil: Kamil Fára