Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zní to, jako když o tom napsal Václav Erben před lety detektivku. Poklad století našel ´utajený muž´ u Chýště na Pardubicku

01.05.2020
Zní to, jako když o tom napsal Václav Erben před lety detektivku. Poklad století našel ´utajený muž´ u Chýště na Pardubicku

Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích / Luděk Vojtěchovský (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Denár v dívčí dlani

FOTO Detektivka s legendárním kapitánem Michalem Exnerem se jmenuje Denár v dívčí dlani, mnozí se na ni snad ještě pamatují. I tam šlo o ´poklad století´, nález skoro dvou tisíc denárů, jenom tentokráte nebyly ukradeny a žádná mladá dívka přitom nebyla zavražděna. Jen se jednomu šťastlivci, jehož jméno nebylo z pochopitelných důvodů zveřejněno, u dálnice D11 na Pardubicku povedlo nalézt... Co našel? Poklad století s nesmírně vzácnými mincemi z konce 10. století. A ten se teď stal kulturní památkou.

1669 mincí a mincovních zlomků, které tisíc let ukrývala zem nedaleko Chýště na Pardubicku, právem dostaly označení poklad století. Soubor stříbrných denárů z doby počátků české státnosti, objevený náhodným nálezcem v roce 2015, se nyní spolu s fragmentem keramické nádoby dočkal zařazení mezi kulturní památky.

 

Po oznámení nálezu na místo vyrazili i archeologové a pole u Chýště na Pardubicku znovu, a tentokrát odborně, prohledali. Původně nalezený poklad zdvojnásobili na 1669 mincí a mincovních zlomků

Nevyčíslitelná hodnota

Nadšením už v době nálezu pokladu poskakovali jak historici a archeologové, tak i numismatici: „Z numismatického hlediska jej lze beze vší skromnosti označit za nález století, neboť vzhledem k jeho rozsahu, úplnosti a výtečnému dochování nalezených mincí nemáme z území střední Evropy k dispozici srovnatelnou analogii. Pro odborníky na dějiny raně středověkého peněžního oběhu má nález mimořádnou pramennou hodnotu přesahující naše hranice,“ zhodnotil poklad numismatik muzea Petr Vorel. A je to tak. Mnohé mince byly v perfektním stavu. Stačilo je jen omýt a jemně vyčistit kartáčkem.

 

Co to je denár a kdy se jím platilo?

Denár je stříbrná mince, která byla poprvé ražena na území římského státu. Ze slova denarius později vznikl název denár pro středověké a novověké mince. Co se českých a moravských zemí týče, k nejvýznamnějším mincím domácího původu patřily stříbrné mince, v raném středověku denáry (právě ty se nalezly v ´pokladu století´; na snímku) a později brakteáty, od vrcholného středověku (rok 1300) zvláště pražský groš.

Na začátku 16. století Šlikové razí jáchymovský tolar, který dal název tolar i dalším mincím. Po prusko-rakouské válce 1867 byla základní mince zlatý, který se objevuje již od poloviny 18. století. V souvislosti s přechodem na zlatý standard byl zlatý od roku 1892 nahrazen rakousko-uherskou korunou. Roku 1918 byly zavedena koruna československá, která (kromě válečné protektorátní koruny) v různých proměnách existovala do roku 1992. Od roku 1993 je měnová jednotka České republiky koruna česká, haléřové mince se přestaly používat v roce 2009.

 

Policie pomáhala a chránila

V době nálezu se kolem pokladu strhla mela. Oblast dokonce musela bedlivě hlídat policie, aby si na místo nepřišli ‘nakoupit‘ různí dobrodruzi. První nález odhalil 1200 mincí a jejich úlomků. Dalším hledáním se došlo až ke konečnému číslu 1669 mincí (a jejich úlomků, abychom byli přesní). Bylo tedy co hlídat. A proč? Nálezce vyhrabal první minci několik centimetrů pod povrchem země a nechal konat odborníky. Ti zjistili, že poklad je roztahaný po celé okolní louce. Nejspíš důsledek dřívější orby, shodli se. Z tohoto pohledu je až zázrak, že se poklad uchoval do dnešních dnů.

 

Pět denárů? To bylo ve středověku velké bohatství

Čí to byl poklad?

Kdo džbán s mincemi zakopal? To se neví. Ovšem hodnota ve své době byla také obrovská. Z jedné mince mohl žít člověk v luxusu i dva měsíce. Podle odhadů se nejspíš jednalo o peníze na žold pro armádu. Případně to byla částka, která měla vykoupit mír. Anebo poslední varianta, jednalo se o lup. Původního majitele, který před tisíci lety poklad zakopal, je prakticky nemožné vypátrat a spojit jej tak s příběhem pokladu. Nyní je poklad v držení Pardubického kraje.

 

První část nalezených denárů byla vystavena v roce 2016, foto ČT / repro

Kulturní památka

„Návrh na zapsání kulturní památky jsem spolu s Lenkou Vostrou z Archeologického ústavu Akademie věd odesílal na Ministerstvo kultury před dvěma lety, a jsem rád, že se to podařilo dotáhnout. Ministerstvo potvrdilo, že denárový poklad z Chýště je obzvláště významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti z konce 10. století a jeho význam je nejen regionální, ale celoevropský. Měl by být památkově chráněn pro své řemeslné, umělecké a historické hodnoty,“ řekl Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje.

V roce 2016 si mohli návštěvníci prohlédnout první část restaurovaných mincí. Ve Východočeském muzeu na podzim bylo k vidění na 780 mincí. Nyní muzeum chystá novou, již kompletní výstavu. Denáry chce Východočeské muzeum představit veřejnosti ještě letos.

 

Východočeské muzeum se opět otevře 11. května

Východočeské muzeum v Pardubicích se po dvouměsíčním uzavření z důvodu pandemie koronaviru znovu otevře pro veřejnost 11. května 2020. Zatím budou přístupné archeologická expozice ´Proti proudu času´ a historická expozice ´Pardubice - příběh města´. Pro veřejnost do té doby zůstávají přístupné pouze zámecké valy. Uzavřená zůstává část velkého nádvoří kvůli probíhající rekonstrukci pardubického zámku, kde muzeum sídlí.

 

Odměna pro nálezce

Po nálezu pokladu se chystala aplikace nařízení o odměně za poctivé nahlášení. Nálezce měl dostat jen 11 000,-. Tedy sumu v hodnotě drahého kovu. 11 000,- za nález pokladu století? To by demotivovalo další hledače, aby hlásili svůj případný nález. Proto se Pardubický kraj rozhodl vyplatit nálezci 2 miliony korun. Vzkaz i dalším hledačům, který říká – vážíme si toho, že nález ohlásíte a nepokusíte se ho prodat přes černý trh.

Vložil: Kamil Fára