Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

I prostitutky musejí nosit roušky a kuřákům hrozí pokuta 10 tisíc. Nepřehání to ta policie náhodou? Co takhle použít ´zdravý selský rozum´?

09.04.2020
I prostitutky musejí nosit roušky a kuřákům hrozí pokuta 10 tisíc. Nepřehání to ta policie náhodou? Co takhle použít ´zdravý selský rozum´?

Foto: Policie ČR (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Rybníky u Lázní Bohdaneč u Pardubic jsou oblíbeným místem nudistů, a právě tam vyrazili policisté. Pokutovat. Kromě naháčů čapli i osamělého rybáře

FOTO, VIDEO Ano, proti koronaviru je třeba chránit sebe i ostatní. Heslo ´moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mne´ beze zbytku platí. Ale nosit roušku na vlastní zahradě, když v dohledu není nikdo jiný, než člen vaší domácnosti? Nebo v lese, kam jste vyrazili s rodinou, s níž sdílíte obydlí, a kde široko daleko není ani živáčka? Samozřejmě, je třeba chránit seniory, a to i pokud s vámi žijí v jednom domě – tam je rouška na místě. Jako vždy platí, s mírou a s rozumem. Pojďme se podívat, jaké ´rouškové´ kuriozity policie zažívá a co plánuje Ústřední krizový štáb?

V souvislosti s nouzovým stavem jde začít chápat, proč někteří poslanci chtěli zlegalizovat a začít danit prostituci. V Ústeckém kraji vyrazila prostitutka ve středních letech na stanoviště kamionů pro nějakou tu korunu na vylepšenou. Co jí zbývá? Na živnostenský list nejede, kdo jí tedy pomůže s rozpočtem. Jako vždycky stvořitel a jeho kreativita stran pohlaví. Prostitutka nabízela své služby kamion po kamionu. Dokud nenarazila na policejní hlídku. Té ani tak nevadila činnost, kterou se prostitutka zabývala, jako spíše fakt, že ji vykonává bez roušky.

 

Hlavně zřejmě dotyčná dáma nesmí nabízet tak zvaný ´orál´, to by s rouškou šlo fakt blbě :-) Ilustrační snímek

Nuda v Lázních Bohdaneč

V okolí Lázní Bohdaneč jsou krásné rybníky. Vhodné ke koupání i k opalování. Brzkého jara tam i přes nouzový stav využilo několik nudistů. Co na to policie? Přijela a domluvou donutila nudisty k tomu, aby si zakryli… ústa rouškou. Nahý zbytek nudistů nevadil. Poté policie objela zbylé rybníky, zkontrolovala na 150 rekreujících se lidí. A zase došlo k mnoha domluvám. Nasaďte si roušky, neshlukujte se, držte rozestupy.

 

Nahatí nudisté? OK. Ale ta rouška být musí. I když široko daleko není živé duše

Chudáci kuřáci

Kuřákům nastaly temné časy. Zakouřit si podle nařízení nesmí vlastně už nikde. Důvod je jednoduchý – s rouškou nejde šlukovat, bez roušky pak člověk nesmí na veřejnosti vůbec být. Ale kuřák přesto chutě porušuje vyhlášku a na veřejnosti si zakouří. To je pak prostor pro policii. „Většina lidí si to uvědomuje, omluví se. Potom ten případ řešíme domluvou, pokud je drzý nebo agresivní, tak to předáváme přestupkové komisi," řekl Jan Novotný, zástupce ředitele Městské policie Ústí nad Labem. Hygienici ovšem doporučují, aby se nad kuřáky přimhuřovaly oči. Alespoň tedy nad těmi, kteří si pro ukojení své vášně odstoupí několik metrů od ostatních lidí. Což by ovšem mělo být tak nějak normální i bez nouzového stavu. Policie se pak zaměřuje na kuřáky, kteří sundají roušku a dýmají na místech, kde je více lidí. Pro příklad třeba na nádražích.

 

Kuřákům nastaly krušné časy

On líže zmrzlinu, bídák

Ale rozmohl se nám tu takový nešvar. Lidé se začali za nenošení roušky nahlašovat na policii. Policejní linky se od té doby netrhnou. Líže zmrzlinu, nemá roušku. Přijeli chataři, jsou na své zahradě bez roušky, určitě nakažení Pražáci. Dvě maminy s kočárky si sedly v parku na lavičku a krafou, sice mají roušku, ale nemají co vysedávat v parku. Jen několik málo udání, která museli policisté řešit. Podle vlastních slov oceňují horlivost obyvatel, kteří svými hlášeními chtějí zabránit celosvětové pandemii nedozírných rozměrů, ale přesto policisté upozorňují, že ne všechno se musí hlásit. „Někdy mi to připomíná hon na čarodějnice,“ řekl pro Plzeňský deník velitel městské policie v Rokycanech Petr Wohlmuth.

Nervy pracují?

Ale chová se policie vždy smírně, řeší většinu prohřešků s rouškami domluvou? Své o tom ví mladá dívka, která dostala od strážníka pražské městské policie takovou facku, až upadla na zem. Napsala k tomu později na Facebooku: „Seděli jsme s kamarády ve čtyřech u rybníka v Řepích (v rouškách a v místě, kde nebyli žádní jiní lidé), když na nás někdo zavolal hlídku. Přijeli ze dvou stran, dohromady jich přišlo pět nebo šest,“ napsala mladá žena. Razie jako na drogové dealery, že? Došlo k potyčce a následné facce. Strážník byl později propuštěn ze služby. Tisková mluvčí pražské městské policie incident označila za selhání jedince. Na video se ostatně můžete podívat.

 

Primář oddělení patologie ve frýdecko-místecké nemocnici Vladimír Hořava si vyrazil se svou ženou a osmiměsíčním synem na procházku. Na prázdné ulici si na okamžik sundal roušku, aby se, jak tvrdí, usmál na syna. Zmerčili to městští strážníci a už se hlásili o své právo zasáhnout do bezpráví. Osočili lékaře, že ohrožuje veřejnost. Ten upozornil, že je lékařem a že ví přesně, čím by veřejnost ohrozil, ale krátký úsměv do kočárku se synem na liduprázdné ulici to rozhodně nebyl. S čímž strážníci nesouhlasili. Později lékař napsal frýdecko-místeckému primátorovi, kde jej nabádal k tomu, aby strážníky instruoval, že rouškový zákon neslouží k šikaně občanů a že je třeba postihovat ty situace, kde hrozí eventuální přenos nákazy. Na obhajobu strážníků nutno dodat, že jednali klidně, lékař Hořava podle kamerových záznamů jednal naopak velmi podrážděně.

Výhled?

Ústřední krizový štáb se snaží protlačit zvýšení pravomocí policie, která porušování vyhlášek spojených s pandemií nového typu koronaviru doposud může řešit pouze odesláním hříšníka ke správnímu řízení. A správní řízení může trvat i několik měsíců. Nově bude mít pravomoc vypsat za porušení vyhlášek blokovou pokutu hned na místě (jak poslanci odhlasovali ve středu na schůzi sněmovny). A to do výše 10 000,-. Nemáš roušku, tak zaplať. Porušuješ karanténu, tak zaplať. Opoziční politici s opatřením většinově souhlasí, jen se dožadovali toho, aby zákon platil pouze v době nouzového stavu a s koncem nouzového stavu, aby skončil i zmíněný zákon. Alespoň tak, že.

Vložil: Kamil Fára