Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj finančně podpoří dva velké domovy pro seniory v malých obcích, které jsou v nesnázích

25.12.2019
Kraj finančně podpoří dva velké domovy pro seniory v malých obcích, které jsou v nesnázích

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Zastupitelstvo Pardubického kraje, ilustrační foto

Zastupitelé Pardubického kraje vyšli vstříc žádostem obcí Sloupnice a Červená Voda, které jsou zřizovateli velkých domovů pro seniory, a kvůli letošnímu zvyšování různých tarifů se jim nedostává prostředků na provoz.

„Tuto záležitost jsme předjednali už s Radou Pardubického kraje s tím, že jsme schopni oběma obcím pomoci individuální dotací ve výši jednoho milionu korun na částečné řešení jejich zřizovatelských povinností,“ uvedl hejtman Martin Netolický a pokračoval: „Kraj ale nemůže dofinancovávat nároky sociálních služeb, které vznikají z rozhodnutí vlády. Ty by měly být logicky pokryty prostředky ze státního rozpočtu a dále přerozděleny v rámci účelové dotace na kraje.“

Radní Šotola: K této situaci nemuselo dojít

„Celý letošní rok jsme se pokoušeli s Ministerstvem práce a sociálních věcí jednat o chybějících prostředcích na sociální služby, což vyústilo pouze v částečné řešení. Na to doplatily právě malé obce, které zřizují velké domovy pro seniory, a je nad jejich možnosti doplácet na provoz z obecního rozpočtu. Například Sloupnice má jen 1700 obyvatel a v Domově pro seniory žije 107 klientů. Červená Voda s 3000 obyvateli má Domov pro seniory se 150 klienty,“ zdůvodnil celou situaci radní pro sociální oblast a neziskový sektor Pavel Šotola. „Pokud by v letošním roce došlo k dofinancování sociálních služeb ve výši 2 miliardy korun, jak od února deklarovaly všechny kraje, pak by nedošlo k této situaci,“ dodal radní.

Na financování sociálních služeb ze státního rozpočtu chybí 40 milionů

V Pardubickém kraji letos chybí na financování sociálních služeb ze státního rozpočtu 40 milionů korun. „Systém financování sociálních služeb je podle mého názoru potřeba nastavit tak, aby byl stabilní a předvídatelný. Pokud má být financování vícezdrojové, musí to být legislativně zajištěno tak, aby poskytovatelé sociálních služeb mohli pokrýt všechny vynaložené náklady za poskytnutí služby,“ řekl na závěr Šotola. 

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová