Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K Ladislavu Lábusovi, Josefu Pleskotovi a Petru Všetečkovi přibyla ještě Eva Jiřičná... Zámek Pardubice má silný architektonický tým

29.11.2019
K Ladislavu Lábusovi, Josefu Pleskotovi a Petru Všetečkovi přibyla ještě Eva Jiřičná... Zámek Pardubice má silný architektonický tým

Foto: Pardubický kraj (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Eva Jiřičná a architekti z jeho poradního týmu v budoucím společenském sále

Rekonstrukce zámeckých interiérů pro návrat Pernštejnů na Zámek Pardubice je v plném proudu a rostou i nové výstavní prostory pro Východočeské muzeum v hospodářských budovách. Zároveň se rozbíhají přípravy na úpravy dalších částí paláce, které budou určeny pro společenské a kulturní akce. Právě o nich minulý týden jednal poradní sbor architektů, který si z Londýna pozval ještě další posilu, Evu Jiřičnou.

Na pardubickém zámku se na pozvání 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka po čase opět sešli architekti z jeho poradního týmu - Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka. „Snažíme se být o krok napřed a plánovat další postup, který bude navazovat na současnou rekonstrukci. Ale vzhledem k tomu, že je tento zámek pro nás v kraji něco jako pro Pražany Hradčany, chceme, aby všechny úpravy v této národní kulturní památce měly vyšší přidanou hodnotu. Aby se ze zámku stalo krásné místo, kam budou lidé rádi chodit jak na výstavy, za zábavou i poučením, tak i na různé prestižní kulturní a společenské akce. Nyní se nám podařilo získat ke spolupráci světoznámou architektu Evu Jiřičnou, která nám na společenskou část vypracuje architektonickou studii,“ uvedl Roman Línek.

Eva Jiřičná byla na Zámku Pardubice poprvé letos

Eva Jiřičná byla poprvé na Zámku Pardubice letos v létě a překvapilo jí, jaký skvost se tu ukrývá. Při své druhé letošní návštěvě v Pardubicích přijala konkrétní nabídku na studii společenských prostor a jejich vazeb na další návštěvnický provoz.

Nad plány obnovy zámku

„V zámeckém paláci zůstanou po rekonstrukci pouze expozice Pernštejnů, skla a numismatiky. Téměř třetinu prostor pak zabere společenská část. Právě její uspořádání je takovým neuralgickým bodem, na který je potřeba se podívat s nadhledem tvůrce, ale i s respektem k památce,“ řekl autor generelu zámku Petr Všetečka.

Nástěnné malby trpěly změnami teplot

Společenský život se má přesunout z rytířských sálů se vzácnými nástěnnými malbami, které trpěly změnami teplot, do severního křídla nad hlavním portálem. Tam budou k dispozici dva rozměrné sály ve 2. a 3. nadzemním podlaží, na které navazují i menší místnosti ve východním křídle zámku.

„Původně jsme s Evou Jiřičnou konzultovali možnosti nového propojení obou pater v místě sálů, ale nakonec jsme si uvědomili, že je potřeba posoudit společenský provoz jako celek, a třeba nakonec přijde s nějakým řešením, které zatím nikoho nenapadlo,“ konstatoval Josef Pleskot.

Nový výstavní sál

„U historické stavby je třeba pečlivě zvažovat relaci mezi propsáním potřeby provozních změn pro v tomto případě vlastně obnovovanou společenskou funkci sálů do stavební podstaty zámku a reflexí částečného přizpůsobení provozu společenských prostorů hodnotám i půvabu stavby. Proto se těším, až se nad takto komplexně pojatými návrhy Evy Jiřičné sejdeme na jaře příštího roku,“ dodal Ladislav Lábus.

Stavební ruch bude na zámku probíhat ještě několik let

Pardubický zámek prošel od svého vzniku mnoha přestavbami. Známý je jako reprezentativní renesanční sídlo vybudované v kulisách gotického hradu a opevnění. To se dnes projevuje v různých úrovních pater, které dorovnávají schody, v přepažených místnostech, upravovaných stropech, zazděných klenbách a podobně. To s sebou v době, kdy by měla být památka přístupná i bezbariérově, přináší řadu problémů.

Hlavní společenský sál, který byl ve své době druhý největší v Čechách po Vladislavském sále, navrhl architekt Aostalli de Sala v 70. letech 16. století.  Zastřešil tehdejší terasu, kde byl malý altánek. Tím vznikla prostorná nika, kterou by mělo zahrnout i budoucí řešení.

Delegace na nádvoří zámku

Stavební ruch bude v různých částech pardubického zámku ještě několik následujících let. „V příštím roce otevřeme nový výstavní sál, který doplňuje hospodářské budovy. Zatím je viditelný jen z valů a vypadá jako součást původních budov,“ sdělil Roman Línek a pokračoval: „Celý projekt Pernštejnské expozice bude hotový v roce 2021, kdy uplyne 500 let od úmrtí Viléma z Pernštejna. Společenský život se bude od příštího roku odehrávat zatím provizorně v sále ve 3. nadzemním podlaží paláce bez zásadních úprav. Na ty si budeme muset počkat do příštího plánovacího období Evropské unie po roce 2022. Do té doby ovšem můžeme mít hotovou studii a následně projekt.“

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová