Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ředitelka Domova u fontány Danuše Fomiczewová se stala osobností roku v sociálních službách

20.11.2019
Ředitelka Domova u fontány Danuše Fomiczewová se stala osobností roku v sociálních službách

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Danuše Fomiczewová a Giana Conti Bradáčová

Na vyhlášení 14. ročníku Ceny kvality v sociální péči bodovala ředitelka krajského zařízení Domov u fontány Danuše Fomiczewová, která se stala osobností roku v sociálních službách. Anketu pořádá redakce časopisu Péče o seniory ve spolupráci s Radou kvality ČR.

„Domov u fontány je jediným domovem pro seniory, který zřizuje Pardubický kraj. Specializuje se na klienty s demencemi, především s Alzheimerovou chorobou. Zařízení jsme postupně modernizovali, ale to nejdůležitější, co tu klientům poskytují, je velmi dobrá a lidsky přívětivá péče. Právě díky paní ředitelce se tu drží motivovaný tým lidí, kteří usilují o nejvyšší certifikace kvality a inovativní metody. Koncem října budou obhajovat také novou certifikaci v oblasti paliativní péče, což je v domovech pro seniory zatím trochu opomíjená, ale velmi důležitá oblast. Proto bych chtěl paní ředitelce za její úsilí moc poděkovat a pogratulovat jí k získání tohoto krásného ocenění,“ uvedl radní Pardubického kraje Pavel Šotola.

Ceny kvality v sociální péči

Projekt Ceny kvality v sociální péči vznikl v roce 2004 v redakci časopisu Sociální péče a hned po pilotním ročníku se stal strategickým projektem Národního programu podpory kvality, čímž získal nejvyšší možný kredit v aktivitách národní politiky kvality. U jeho zrodu stála lékařka Giana Conti Bradáčová, která ceny spolu s dalšími partnery projektu předává dodnes.

Domov u fontány je jediným domovem pro seniory, který zřizuje kraj

„Za všechny, kteří v této sféře pracují, děkuji těm, kteří dokáží ocenit náročnost práce, kterou děláme. Veliký dík si zasluhují zejména tisíce zaměstnanců, kteří denně tj. i o svátcích, sobotách a nedělích jdou do práce, která není vždy příjemná, kterou by každý vykonávat nedokázal, do práce, která léta nebyla dostatečně honorována a dosud nemá odpovídající prestiž ve společnosti, aby se postarali o ty, kteří to bez nich sami nedokáží,“ řekla Danuše Fomiczewová.

Ti, kteří u této práce vydrží, to nedělají pro peníze

Jako ředitelka velkého zařízení se zabývá také tím, aby při všech problémech na trhu práce stabilizovala svůj tým zaměstnanců a vytvořila jim co nejlepší podmínky pro práci. „Ti, kteří u této práce vydrží léta, to nedělají jen pro peníze. Velkou roli hraje i uspokojení z toho, že mohou pomáhat druhým. Mzdy se za poslední dobu navýšily, ale hlavním problémem je pro nás to, že máme na klienty málo času. Zaměstnanci jsou konfrontování s přebujelou administrativou, neustálými kontrolami písemné dokumentace, a méně s tím, jak jsou klienti ve skutečnosti s péčí spokojeni. Doufám, že nám pomůže připravovaná novela zákona o sociálních službách, která by mohla některé věci zjednodušit,“ dodala Danuše Fomiczewová.

A kde jsou kořeny úspěchů tohoto domova pro seniory? „Je to dlouhodobý tah na branku paní ředitelky i její filozofie, že všechny profese jsou v domově stejně důležité pro jeho kvalitní provoz. Váží si tu nejen zdravotních sester a sociálních pracovníků a pracovnic, ale i techniků, kuchařek, uklízeček a dalších profesí. Ti všichni dotvářejí atmosféru domova a jejich každodenní laskavost se přenáší na klienty,“ komentovala provoz v Domově u fontány vedoucí sociálního odboru Krajského úřadu Pardubického kraje Helena Zahálková a pokračovala: „Vzhledem k tomu, že demografická křivka stoupá a počet klientů s Alzheimerovou chorobou bude strmě narůstat, rádi se podělíme s dalšími zřizovateli domovů pro seniory o odborné zkušenosti z Domova u fontány. Pod vedení Danuše Fomiczewové se jedná o skutečně progresivní pracoviště.“

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová