Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jarmile Stibicové, Františku Stárkovi a Václavu Blabolilovi předal radní Bernášek děkovné listy... Třicet let svobody v Pardubickém kraji

11.10.2019
Jarmile Stibicové, Františku Stárkovi a Václavu Blabolilovi předal radní Bernášek děkovné listy... Třicet let svobody v Pardubickém kraji

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Radní Bohumil Bernášek předává děkovný list Pardubického kraje Jarmile Stibicové

Vzpomínkovou akci k výročí 30 let od společenských změn v roce 1989 uspořádal Pardubický kraj pod záštitou hejtmana Martina Netolického. Akce byla primárně určena učitelům dějepisu a základů společenských věd a jejich žákům. Hlavními aktéry byli bývalí disidenti a pamětníci přelomových událostí. Paní Jarmile Stibicové, panu Františku Stárkovi a panu Václavu Blabolilovi předal radní pro školství Bohumil Bernášek děkovné listy Pardubického kraje.

„Cílem této vzpomínkové akce bylo ocenění některých osobností odporu proti totalitě působících v našem kraji a dále přiblížení událostí předcházejících společenským změnám v roce 1989 očima pamětníků. Seminář byl primárně určen učitelům dějepisu a základů společenských věd a jejich žákům, “ sdělil radní Bernášek a pokračoval: „Mladým lidem jsme chtěli přiblížit atmosféru doby, ve které režim zakazoval rockovou hudbu či určité druhy literatury a výtvarného umění a měl naprostý monopol na veškeré informace.“

Je důležité se ve školách věnovat moderní historii

Bývalá pedagožka a disidentka Jarmila Stibicová připomněla, že je důležité věnovat se moderní historii ve školách. Zmínila také organizaci Amnesty International, jejíž českou pobočku pomáhala zakládat, a která vyvinula patřičný tlak na propuštění Václava Havla z věznice do nemocniční péče v době, kdy trpěl těžkým zápalem plic. Vzpomněla i na jmenování Václava Havla prezidentem a jeho následnou návštěvu v Pardubicích.

Historik a disident František Stárek přednášel studentům ´jak se žilo v undergroundu´. Foto Pardubický kraj

Diskusi na téma hudby v totalitním režimu zahájil rockový hudebník a chartista Václav Blabolil, člen hudebních formací “Bílé světlo“ a „Stoker One Man Band“. Vysvětlil například, co znamenají pojmy jako „disident“ či „topič“.  

Od undergroundu k Chartě 77

Historik a disident František Stárek se pedagogům prezentoval přednáškou „Od undergroundu k Chartě 77“. Vyprávění okořenil i svými zkušenostmi z několika pobytů ve věznici. Dotkl se i tématu udavačství lidí, od kterých to nikdo nečekal. Odposlouchávací zařízení se mohlo ukrývat kdekoliv, třeba i v tahací harmonice oblíbeného hudebníka umístěné na hospodském stole, u něhož seděl Václav Havel s kamarády. Svým vyprávěním častokrát vyvolal potlesk a úsměv v publiku. Druhá přednáška pana Stárka s názvem „Jak se žilo v undergroundu“ patřila studentům. V ní se zabýval především rockovou hudbou a její rolí v kontextu proběhlých společenských změn. Studentům středních škol tuto dobu přiblížil video-ukázkami i jim blízkým jazykem.

Celodenní program byl zakončen koncertem undergroundové kapely Plastic People of The Universe – New Generation. Foto Pardubický kraj

Děkovné listy předané radním Bernáškem graficky zpracovali žáci a učitelé Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová