Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To nás odlišuje od jiných hudebních festivalů, řekla světoznámá pěvkyně Dagmar Pecková... Zlatá Pecka dala šanci mladým talentovaným umělcům

07.10.2019
To nás odlišuje od jiných hudebních festivalů, řekla světoznámá pěvkyně Dagmar Pecková... Zlatá Pecka dala šanci mladým talentovaným umělcům

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Mladí umělci se světoznámou pěvkyní Dagmar Peckovou

Festival Zlatá Pecka je už sice letos za námi, ale není na škodu si připomenout i jeho doprovodný projekt s názvem „Zlatá Pecka podporuje mladé talenty“. Ten dal i v tomto ročníku možnost těm nejmladším interpretům získat zkušenosti po boku vyzrálých a slavných osobností klasické hudby.

„Práce s mladými talentovanými umělci je jedním z hlavních leitmotivů Zlaté Pecky, který nás odlišuje od jiných hudebních festivalů. Sama ze své zkušenosti vím, jak je důležité mít v určitém věku ty správné mentory a učitele a také dostat příležitost předvést, co umíte,“ říká světoznámá pěvkyně a spoluzakladatelka festivalu Dagmar Pecková.

I letos se konaly třídenní interpretační kurzy s Dagmar Peckovou

Svou energii, umělecké zkušenosti i pedagogický um věnovala i letos během festivalu účastníkům třídenních interpretačních kurzů. Společně pracovali v sále chrudimské Základní umělecké školy, tedy tam, kde se i Dagmar Pecková připravovala na svoji uměleckou dráhu. Výsledek pak obecenstvu předvedli na koncertu absolventů letošních i minulých ročníků interpretačních kurzů v jedinečném prostředí Velkého sálu Muzea v Chrudimi.

Příležitost vystoupit na pódiu během hlavního bodu programu, v koncertním provedení výběru z opery Antonína Dvořáka - Rusalka, dostali vybraní absolventi dvou minulých ročníků interpretačních kurzů Dagmar Peckové – Jarmila Balážová a Lukáš Hacek.

Koncertování před zaplněnými sály je důležitou zkušeností

„Myslím, že je to velmi inspirující počin a vážím si této iniciativy Dagmar Peckové. V našem kraji máme velmi silnou návštěvnost základních uměleckých škol a je radost slyšet ty nejtalentovanější děti vystupovat třeba v příjemném prostředí Synagogy v Heřmanově Městci a na dalších místech společně s Dagmar Peckovou. Koncertovat před zaplněnými sály bylo jistě pro mladé interprety důležitou zkušeností a zážitkem,“ konstatuje 1. náměstek hejtmana Roman Línek, který jako jeho patron projekt podpořil.

Vystoupení v Synagoze v Heřmanově Městci, foto Pardubický kraj

K talentovaným umělcům se připojil i 13letý varhaník Adam Suk, žák Základní umělecké školy Pardubice v Havlíčkově ulici (hra na klavír ve třídě Markéty Janouchové), který vystoupil před publikem Slavnostního zahájení Festivalu Zlatá Pecka v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi.

Projekt podpořil i vystoupení kytarového samouka Kevina Gaspara z Pardubic. Třináctiletý virtuos dostal příležitost si zahrát jak v doprovodu zkušených hudebníků, tak i prostor pro své sólové vystoupení.

Za zmínku také stojí vystoupení souboru Dětská opera Praha s představením Rusalenka na motivy Antonína Dvořáka pro rodiče s malými dětmi. Festival si od práce s takto malým dětským publikem slibuje osvětu budoucích posluchačů klasické hudby.

Festivalové pódium v Chrudimi

Někteří mladí interpreti různých žánrů dostali příležitost vystoupit také na novém formátu festivalu, takzvaném Festivalovém pódiu na Resselově náměstí v Chrudimi. „K projektu Festivalového pódia mě inspiroval výrok mého oblíbeného skladatele Kurta Weilla o tom, že jakékoliv jiné dělení hudby, než na dobrou a špatnou, nemá smysl,“ uvedla Dagmar Pecková. „ Sama se angažuji v několika hudebně naprosto odlišných projektech a cítím se tím úžasně obohacená, lidsky i hudebně. Chtěli jsme ukázat zajímavé hudebníky a hudební projekty různých žánrů návštěvníkům festivalu a také oživit nesmírně krásné historické náměstí v Chrudimi.  Orientovali jsme se cíleně na místní, často velmi mladé umělce, myslím, že se opravdu máme v našem regionu čím chlubit a co prezentovat,“ dodala zpěvačka.

Produkci projektu „Zlatá Pecka podporuje mladé talenty“ zajistila agentura Secret Partnership ve spolupráci s agenturou CAMERATA.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová