Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jde o čtyři samostatné domácnosti, kde bude možné i párové soužití... V Letohradu vyrostly dvojdomky pro chráněné bydlení

11.09.2019
Jde o čtyři samostatné domácnosti, kde bude možné i párové soužití... V Letohradu vyrostly dvojdomky pro chráněné bydlení

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický přestřihl slavnostní pásku nových dvojdomků pro klienty z Domova pod hradem Žampach

Pardubický kraj otevřel v Letohradě nové prostory pro poskytování pobytových sociálních služeb Domova pod hradem Žampach. Jedná se o dva nové dvojdomky v ulici U Obory a v ulici U Biatlonu. Slavnostní pásku přestřihli spolu s provozovateli také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a radní Pavel Šotola a Hana Štěpánová. Nové obyvatele Letohradu přivítal i místní starosta Petr Fiala.

„Stavba těchto domů byla součástí plánu Pardubického kraje na transformaci pobytových sociálních služeb. Tady v Letohradu budou bydlet klienti z Domova pod hradem Žampach, ale v minulých dnech jsme otevřeli také nové bydlení pro klienty z Domova na zámku Bystré a z Domova na rozcestí ve Svitavách. Celkové náklady jsou přes 125 milionů korun,“ shrnul úsilí kraje v této oblasti hejtman Martin Netolický.

Z evropských fondů až 85 procent nákladů

„Maximálně využíváme pro tyto účely evropské fondy. Z integrovaného regionálního operačního programu dostaneme 85 procent nákladů,“ řekla radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Hana Štěpánová.

Slavnostní otevření, foto Pardubický kraj

Nové domky jsou ve všech třech lokalitách kraje uzpůsobeny potřebám jednotlivých klientů. „Tady v Letohradě budou čtyři samostatné domácnosti, kde bude možné i párové bydlení. Na rozdíl třeba od domků ve Svitavách, které jsou určené převážně pro těžce postižené imobilní klienty, budou tady bydlet lidé, kteří potřebují menší míru podpory v rámci služby chráněné bydlení,“ vysvětlil radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Většina nových obyvatel Letohradu již má pravidelné pracovní uplatnění

Pro dvanáct klientů ze Žampachu představuje stěhování do domků v Letohradě velkou životní změnu, na kterou se dlouhodobě připravovali. „Většina našich nových obyvatel Letohradu již má anebo bude mít své pravidelné pracovní uplatnění. To považujeme za nezbytnou součást jejich denních aktivit, které našim klientům zprostředkováváme nebo přímo zajišťujeme. Do Letohradu za tímto účelem přesouváme ze Žampachu také vedení služby chráněné bydlení, včetně zázemí pro sociální pracovníky. Moc nás těší a děkujeme Letohradu za to, jakým způsobem naše klienty přijímá,“ dodal k této informaci Luděk Grätz, ředitel Domova pod hradem Žampach.

Pohled na terasy, foto Pardubický kraj

Pardubický kraj patří v naší republice mezi průkopníky nového způsobu poskytování pobytových služeb. „Naším cílem je umožnit zdravotně postiženým lidem život co nejbližší běžným domácnostem. To se nám daří v takzvaném komunitním bydlení, kdy lidé z původních ústavních zařízení se stěhují do pronajatých bytů nebo domků. Podle svých schopností se mohou podílet na chodu domácností, vaření, úklidu, na práci na zahradě a podobně. Někteří nalézají v místě bydliště i přiměřené pracovní uplatnění. V současné době takto bydlí už více než polovina z našich 800 klientů sociálních zařízení kraje,“ upřesnil Pavel Šotola.

Domov pod hradem Žampach začal služby v komunitních domácnostech poskytovat již v roce 2013, a to právě v Letohradě.  Počet těchto domácnosti domov postupně navyšoval až na současných 14 domácností pro 32 klientů, a to převážně v Žamberku a Letohradu.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová