Jméno Oskara Schindlera v Evropě rezonuje. Židovská asociace chce pomoci s větší prezentací
28.08.2019
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Hejtman Martin Netolický a náměstek hejtmana Roman Línek jednali s Alexem Benjaminem z Evropské židovské asociace
Německý obchodník Oskar Schindler a jeho příběh se stal námětem slavného hollywoodského filmu režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Jeho jméno je velmi spjato také s Pardubickým krajem a především oblastí Svitavska. Kromě iniciativy Nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera se o Schindlera a osud židů v jeho továrně zajímá také Evropská židovská asociace. S ředitelem sekce vnějších vztahů této organizace Alexem Benjaminem jednali hejtman Martin Netolický a náměstek hejtmana Roman Línek.
„Evropská židovská asociace má velký zájem o provázání svých aktivit se záměry Nadačního fondu Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera. Tato asociace je velmi aktivní a může pomoci mimo jiné s prezentací těchto aktivit a obecně míst svázaných s Oskarem Schindlerem. Jeho jméno je nejen v Izraeli velmi známé, jelikož je také držitelem ocenění Spravedlivý mezi národy,“ řekl hejtman Netolický, který se v letošním roce několikrát setkal se zástupci nadačního fondu i samotným Danielem Löw-Beerem, ale také starosty obcí v okolí stávajícího brownfieldu.
Areál v Brněnci ožije v roce 2021
Záměr na oživení areálu v Brněnci počítá s rokem 2021. Již v příštím roce by však mohlo být Schindlerovo jméno připomenuto jiným způsobem. „V příštím roce si budeme připomínat 75 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi, ze kterého bylo v Brněnci celkem 300 žen, a proto je zde myšlenka na pietní akt s tímto výročím spojený,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek. „My si jako krajská samospráva uvědomujeme důležitost jména Oskara Schindlera, i když mnohdy vyvolává bohaté diskuse. Proto jsme jej také zařadili na seznam významných rodáků ve Tváři Pardubického kraje,“ řekl náměstek Línek, který Alexi Benjaminovi z Evropské židovské asociace věnoval knihu s názvem Stopy Židů v Pardubickém kraji.
Papírna, přádelna vlny, textilka a nakonec muniční továrna
Továrna v Brněnci má velmi pestrou historii. Původně byla založena jako papírna, poté sloužila jako přádelna vlny, ze které tehdejší majitel, Izák Löw-Beer postupně vybudoval významnou textilku. Během války byla změněna na muniční továrnu a Brněnec se stal pobočným táborem koncentračního tábora Groß-Rosen. Do továrny přesunul německý podnikatel Oskar Schindler dělníky ze své smaltovny, čímž jim zachránil život. Jednalo se přibližně o 1 200 osob.
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová