Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Celý region to posune dál, sdělil hejtman. Investory na Poličsku již nebude trápit nedostatek elektrického proudu

26.08.2019
Celý region to posune dál, sdělil hejtman. Investory na Poličsku již nebude trápit nedostatek elektrického proudu

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický u zprovoznění poslední etapy stavby vedení vysokého napětí 110 kV Hlinsko - Polička

„Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud…,“ to se zpívá v písni autorské dvojice Uhlíř a Svěrák. Ačkoliv Polička je již dávno elektrickým proudem obdařena, bylo páteční odpoledne 16. srpna také velmi důležité pro další rozvoj města. Za přítomnosti hejtmana Martina Netolického zde byla zprovozněna poslední etapa stavby vedení vysokého napětí 110 kV Hlinsko – Polička. Tato strategická stavba umožní připojování dalších odběratelů, především z řad významných zaměstnavatelů, ale také vlastníků rodinných domů. Celkové náklady této stavby se pohybují kolem 400 milionů korun.

„Vybudování vedení vysokého napětí mezi Hlinskem a Poličkou je výsledem čtyřleté snahy a doufám, že celá stavba bude pokračovat nadále směrem na Svitavy. Pro nás se jedná samozřejmě o velmi výraznou investici, protože na Poličsku byl velký problém s připojováním do sítě z důvodů kapacity. Ani jsem netušil, že máme v kraji podobné bílé místo, na což jsem byl upozorněn při návštěvě jednoho ze zaměstnavatelů v regionu. Nyní odpadá problém jak pro potenciální investory, tak pro individuální výstavbu rodinných domů, což může celý region dále posunout,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se v minulosti zúčastnil také celé řady jednání ohledně majetkoprávních záležitostí. „Jednali jsme s jednotlivými vlastníky včetně církve a jsem rád, že se podařilo vytvořit pracovní skupinu, která chystala majetkoprávní vypořádání. Celkem zde bylo 450 případů, a pokud by se některé nepodařilo včas vyřešit, stavba by se oddálila,“ řekl hejtman.

Problém s nedostatečnou kapacitou má také Králicko

Ten se zástupci ČEZu hovořil hetjman také o další důležité investici, kterou bude vyžadovat oblast Králicka. „Problém s nedostatečnou kapacitou začínáme nyní pociťovat také na Králicku, a to především z důvodu masivního rozvoje celé oblasti, která se stala významnou turistickou lokalitou,“ doplnil hejtman Netolický.

Rozvodna 35 kV v Poličce, foto Pardubický kraj

Výstavba vedení 110 kV Hlinsko - Polička byla zahájena na podzim roku 2017 přípravnými pracemi, kácením dřevin v koridoru budoucí stavby, realizací souvisejících přeložek a technickými úpravami distribučních vedení vysokého napětí v průmyslové zóně Polička. Celá stavba byla rozdělena do několika etap, které se postupně realizovaly. Samotné stavební práce na vedení 110 kV Hlinsko - Polička byly zahájeny na začátku jara 2018. Postupně byly po trase vedení rozváženy první základové díly pro jednotlivé stožáry, a jakmile to klimatické podmínky umožnily, zahájila dodavatelská firma výkopové práce a betonáž základových dílů. Následně v jarních měsících montovala mřížové stožáry.

Bylo vztyčeno skoro 200 stožárů vysokého napětí

Pracovalo se na všech částech trasy a postupně docházelo ke zprovozňování jednotlivých dílčích úseků. Byly zprovozněny i nové kabelové rozvody vysokého napětí na území města Polička a rozvodna 35 kV v Poličce. Celkem bylo nově vztyčeno skoro 200 stožárů, které mohou mít v závislosti na terénu výšku až 40 metrů, celková délka vedení o napětí 110 KV je 28 kilometrů. Celkové realizační náklady této stavby se pohybují kolem 400 milionů korun.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace