Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman opět vyrazil na cesty. Třemošnici slíbil pomoc při opravě vstupní brány hradu Lichnice

19.07.2019
Hejtman opět vyrazil na cesty. Třemošnici slíbil pomoc při opravě vstupní brány hradu Lichnice

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Hejtman Martin Netolický v rámci výjezdu po regionu zavítal do města Třemošnice. Zde nejprve jednal se starostou Miroslavem Bubeníkem a následně navštívil krajské učiliště a společnost DAKO-CZ. Se starostou hovořil nejen o dopravní infrastruktuře, ale také záležitostech z oblasti kultury či zdravotnictví.

Starostu Miroslava Bubeníka zajímal především plán kraje na rekonstrukci silnice II/337 se zaměřením na úsek ze Seče do Třemošnice a dále do Ronova nad Doubravou. „Projekt v rámci 70. výzvy IROP byl velmi projekčně náročný a původně se zdálo, že se ani nedostane do alokace celé výzvy. Po velkém úsilí a navýšení výzvy očekáváme podání žádosti na úsek z Třemošnice do Ronova po vydání stavebního povolení na podzim letošního roku. V případě úseku ze Seče do Třemošnice jsme před zahájením soutěže na zhotovitele stavby,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který starostu ujistil, že je jednoznačně zájmem kraje, aby byla celá trasa dokončena. Poslední takto rozsáhlá investice zde byla před 40 lety v rámci příprav na cyklistický Závod Míru.

Přejezd u zastávky Žlebské Chvalovice

Hejtman se zajímal také o zabezpečení železničního přejezdu u zastávky Žlebské Chvalovice, kde je poměrně velká frekvence především nákladních vlaků. „V rámci železniční dopravní obslužnosti mohu jednoznačně deklarovat, že nebudeme rušit vlakové spoje z Čáslavi až do Třemošnice. Žádné optimalizační myšlenky rozhodně nehrozí,“ sdělil hejtman Netolický.

Hejtman Martin Netolický se starostou města Třemošnice Miroslavem Bubeníkem, foto Pardubický kraj

Berlova vápenka a Lichnice

Jednou z dominant okolí Třemošnice je jednoznačně Berlova vápenka s muzeem, které ročně navštíví přes čtyři tisíce turistů. Zatímco v malé vápence vzniklo muzeum, její větší část chátrá a v nejbližších letech bude nutné její zabezpečení. „Pro příští programové období evropských fondů lze předpokládat, že by bylo možné čerpat na obdobné aktivity v rámci rozvoje cestovního ruchu. Na konkrétní rozsahy a spolufinancování je však samozřejmě ještě brzy,“ řekl hejtman Netolický.

Ještě navštěvovanější je zřícenina hradu Lichnice s více než 20 tisíci návštěvníky ročně. Starosta informoval hejtmana o nutnosti zabezpečení vstupní brány za přibližně 3,5 milionu korun a vybudováním parkoviště pro návštěvníky. Hejtman přislíbil starostovi krajskou pomoc při záchraně a zabezpečení vstupního objektu.

Třemošnické učiliště bude mít na podzim zateplené dílny

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště technické v Třemošnici je jedinou krajskou školou v tomto regionu. V rámci své návštěvy ji proto i přes prázdninový režim navštívil hejtman Martin Netolický. I přesto, že si studenti užívají léta, škola nespí. Kraj zde totiž za téměř 30 milionů korun zatepluje budovu dílen. S ředitelkou Janou Sýkorovou jednal hejtman nejen o krajských investicích, ale i naplněnosti jednotlivých oborů, dopravní obslužnosti a spolupráci s partnerským regionem na Ukrajině.

„Zateplení budovy dílen ze 70. let je součástí velkého množství krajských projektů obdobného typu. Podobně nyní dokončujeme energeticky úsporná opatření například v Letohradě. V tomto případě se jedná o rozsah 30 milionů korun. Dokončení prací předpokládáme v listopadu, avšak práce v interiéru haly musí být dokončené se začátkem školního roku,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Na zateplení dílen se již pilně pracuje, foto Pardubický kraj

Celková kapacita školy byla v loňském školním roce naplněna z poloviny „V rámci krajské podpory vybraných oborů stipendiem podporujeme obory obráběč kovů, strojní mechanik a nástrojař. Nejvytíženějším oborem je pak mechanik seřizovač,“ řekl hejtman s tím, že škola měla v loňském školním roce otevřeno deset studijních oborů.

Usnadnění dojíždění studentů

Ředitelka školy požádala hejtmana o pomoc při jednáních s Krajem Vysočina a Středočeským krajem ohledně usnadnění dojíždění studentů z a do školy. „Bohužel v tuto chvíli neexistuje dobré napojení z Kraje Vysočina, jelikož autobusy končí v Běstvině a dále nepokračují. Druhým problémem je dřívější odjezd vlaku z Třemošnice do Čáslavi. Budeme se snažit domluvit s kolegy ze Středočeského kraje, aby byl posunut odjezd jednoho páru vlaku. Ten nyní odjíždí ve 14 hodin a studenti jej tak nemohou stihnout,“ uvedl hejtman Netolický.

Ten s ředitelkou školy hovořil také o mezinárodním projektu na vzdělávání svářečů kovů, studentských výjezdech v rámci programu Erasmus+ a spolupráci s partnerskými školami na Zakarpatí.

 

Město Třemošnice

První písemná dochovaná zmínka o Třemošnici je z roku 1564 v Deskách zemských. Rok 1610 byl pro Třemošnici velmi důležitý. Syn Albrechta, Zikmund Robmháp, přesunul své sídlo z hradu Lichnice právě do Třemošnice, kde vybudoval tvrz v místě nynějšího zámečku. Pro Třemošnici byl důležitý rok 1816, kdy Jan Josef Zvěřina zakládá železárny Hedvikov, což byl počátek průmyslové výroby v Třemošnici. S tím souvisel příliv nových obyvatel a výstavba infrastruktury. Po válce byl závod zestátněn a přejmenován na KOVOLIS. V roce 1967 se rozrostl o nový závod DAKO. V roce 1994 získala obec statut města.

 

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová