Nový most přes Labe nebo jezdecká hala. Pardubický kraj plánuje v okolí Kladrub investice přesahující 200 milionů korun
10.07.2019
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Národní hřebčín Kladruby nad Labem byl v sobotu zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.
O víkendu přišla z ázerbajdžánského Baku překvapivá zpráva. Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem se stala druhou památkou v Pardubickém kraji, která získala místo v prestižním seznamu UNESCO. Na úterní tiskové konferenci za účasti ministra zemědělství Miroslava Tomana prezentoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický plánované krajské investice v této oblasti. Kraj zde kromě vlastnictví silnic nižších tříd a mostů zřizuje také Střední školu chovu koní a jezdectví.
„V letošním roce zahájíme modernizace silnice III/3229 ze Semína do Břehů za přibližně 21 milionů korun a následně bychom chtěli pokračovat až do Kladrub nad Labem. Finančně a organizačně velmi náročnou investicí je nový most přes Labe v Řečanech nad Labem za přibližně 140 milionů korun. Výsledná podoba mostu byla opakovaně projednávána s výborem pro zařazení krajiny do UNESCO, který v červnu vyslovil souhlas. V červenci bychom chtěli zahájit výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Hejtman Martin Netolický na úterní tiskové konferenci za účasti ministra zemědělství Miroslava Tomana, foto Pardubický kraj
Demolice stávající jízdárny a vybudování nové
Nemalé finanční prostředky plánuje kraj vynaložit i do Střední školy chovu koní a jezdectví. „Dlouhodobě plánujeme demolici stávající jízdárny a vybudování nové. Současná jízdárna je přímo v areálu hřebčína a vzhledem k tomu, že byla vybudována v období minulého režimu, tak do hřebčína nezapadá. Nová jízdárna se bude nacházet přímo v areálu školy a její předpokládaná hodnota je do 50 milionů korun. Celá investice je připravována pro případnou výzvu v rámci evropských fondů,“ řekl hejtman Netolický, který zmínil také investice, které jsou spojené již s letošním rokem. „V srpnu zahájíme rekonstrukci odborné demonstrační učebny a následně také postupné opravy na domově mládeže, která však bude realizována po jednotlivých etapách až do roku 2021. Letní prázdniny jsme využili také k rekonstrukci stravovacího provozu, který neodpovídal současným požadavkům moderního školního stravování,“ doplnil hejtman Martin Netolický.
Kompozice krajiny zdůrazňuje svůj primární účel – chov vzácných koní
Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem byla v minulých pěti staletích formována pro chov a výcvik jedinečného plemene – starokladrubského koně. Je jedním z mála takových míst na světě. „Krajina byla postupně upravována tak, aby vyjadřovala svůj účel – šlechtění koní. Proto se tři hlavní osy krajiny kříží nikoliv (jako obvykle) ve vstupu do císařského paláce, ale ve vstupu do monumentálních stájí, kde se také kříží trasy hřebců a klisen v rámci provozu hřebčína. Na tyto osy navazuje rastr pastvin vymezený stromořadími a malebný krajinářský park Mošnice, ozdobený cizokrajnými stromy vysázenými tak, aby vytvářely prostorové iluze. Vlastní císařský zámek je nenápadný, trochu stranou a schovaný za stromořadím. Kompozice krajiny tak záměrně zdůrazňuje svůj primární účel – chov vzácných koní. Důležitou součástí hodnot krajiny je vodní systém, který byl po staletí zlepšován tak, aby krajině zajistil funkční udržitelnost,“ uvádí ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.
V Národním hřebčíně Kladruby nad Labem se připravují na zvýšený zájem turistů, foto Pardubický kraj
Hřebčín může v návaznosti na zapsání mezi světové památky UNESCO očekávat v dalších letech zvýšenou návštěvnost. „Je to velká výzva jak pro krajskou samosprávu, tak i hřebčín a místní samosprávy. Budeme muset koordinovat všechny aktivity tak, aby turisté o památce věděli, měli na místě kvalitní servis, ale aby příliš velký nárůst návštěvníků poklidnou krásu památky nezničil. Hřebčín odhaduje optimální roční návštěvnost do 100 tisíc lidí, nyní je to dohromady s pobočkou ve Slatiňanech 80 tisíc,“ dodává 1. náměstek hejtmana Roman Línek.
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová