Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Práce na oživení Schindlerovy továrny, kterou znáte ze slavného Spielbergova filmu, úspěšně pokračují

21.06.2019
Práce na oživení Schindlerovy továrny, kterou znáte ze slavného Spielbergova filmu, úspěšně pokračují

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický při návštěvě areálu bývalé textilky Vitka Brněnec

První expozice by mohla být otevřena již za dva roky... Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil areál bývalé Vitky Brněnec a Schinderovy továrny na Svitavsku. Celá lokalita dostala novou naději díky rodině Löw-Beer, která v minulosti továrnu vlastnila. Pardubický kraj přispěl k potenciálnímu rozvoji areálu již v minulosti, kdy nechal zajistit odstranění chemikálií, které se zde nacházely bez jakéhokoliv zabezpečení. Martin Netolický ale navštívil i opuštěný areál v Chrasti.

„Osud Vitky Brněnec jsem sledoval ještě v dobách, kdy jsem nebyl ve funkci hejtmana, protože se nejednalo o jedinou textilní továrnu, která byla postižena změnami v průmyslu po roce 1989. Stejně jako v případě jiných ekologických zátěží jsme se v minulosti postavili čelem ke vzniklé situaci tím, že jsme zajistili odstranění chemikálií, které se nezabezpečené válely v areálu a hrozilo jejich odcizení a možné znečištění okolí. Druhým krokem byla analýza rizik, která naštěstí ukázala, že znečištění není nijak závažné,“ řekl hejtman Martin Netolický. „Tento projekt není prvním, který se ve Vitce prezentuje, avšak díky Löw-Beer, která má na úspěchu osobní zájem, je to záměr důvěryhodný, což dokazuje nejen studie, ale také již odvedená práce v řádech milionů korun. Investoři chtějí již v roce 2021 otevřít veřejnosti první část areálu. Důležité je, aby se s projektem a rozvojem areálu identifikovalo celé okolí, kterému může přinést celosvětovou popularitu,“ řekl hejtman, který přislíbil svolání jednání starostů v okolí, kterým bude celý záměr odprezentován.

Areál bývalé textilky Vitka Brněnec, foto Pardubický kraj

Muzeum, restaurace, ubytování a kino

Součástí záměru je kromě vybudování samotného muzea také restaurace, ubytovací kapacity či kino. Rodina Löw-Beer společně s nadačním fondem jedná například s nadací režiséra Stevena Spielberga, židovskými organizacemi a Evropskou unií o podpoře záměru.

Továrna v Brněnci má velmi pestrou historii. Původně byla založena jako papírna, poté sloužila jako přádelna vlny, ze které tehdejší majitel, Izák Löw-Beer postupně vybudoval významnou textilku. Během války byla změněna na muniční továrnu a Brněnec se stal pobočným táborem koncentračního tábora Groß-Rosen. Do továrny přesunul německý podnikatel Oskar Schindler dělníky ze své smaltovny, čímž jim zachránil život. Jednalo se přibližně o 1 200 osob. Z továrny se po válce opět stala textilka, avšak po roce 1989 nedokázala konkurovat změnám společenských poměrů.

Hejtman: S odstraněním chemikálií v Chrasti chceme pomoci ve spolupráci se státem

Pozůstatkem po úpadku textilního průmyslu v České republice je celá řada opuštěných a chátrajících areálů. Jeden takový se nachází téměř v centru města Chrast u Chrudimi. Celá situace je o to horší, že v areálu volně leží celá řada chemikálií či barviv. O možnosti řešení této situace jednal se starostou města Vojtěchem Krňanským hejtman Martin Netolický. Ten nabízí krajskou pomoc v rámci státní dotace, která byla vytvořena na základě obdobného problému ve Vitce Brněnec.

Hejtman Martin Netolický si prohlíží volně ležící chemikálie v opuštěném areálu v centru města Chrast, Foto Pardubický kraj

„Celá situaci mi připomíná areál bývalé Vitky v Brněnci, kde se nám za přispění státní dotace, která pro obdobné případy vznikla, podařilo odstranit volně ležící chemikálie a další nebezpečné látky. V případě Chrasti budeme chtít být znovu aktivní při jednáních se státem, ale také se samotnou obcí. Areál se nachází de facto v centru města a chátrá. Problémem je také jeho zabezpečení proti vniknutí,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Chrasti nabízíme v tuto chvíli především metodickou pomoc našich pracovníků při žádosti o státní dotaci na odstranění ekologických zátěží. V letošním roce je k dispozici 235 milionů korun s tím, že žádosti se podávají do 1. července. Díky této dotaci je možné relativně rychle vyřešit alespoň jeden z problémů. Tím druhým je další osud celého areálu,“ řekl hejtman Netolický.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová