Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru. Výstava má úspěch v srdci Evropy, míří do OSN

17.06.2019
Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru. Výstava má úspěch v srdci Evropy, míří do OSN

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Náměstek hejtmana Roman Línek, profesor Petr Vorel z Univerzity Pardubice a ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek na vernisáži výstavy ´Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru´ ve Štrasburku

Mezinárodní téma výstavy ´Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru´ zaujalo v sídle Rady Evropy ve Štrasburku zástupce zdejších diplomatických misí. Na vernisáži odpovídali na jejich dotazy 1. náměstek hejtmana Roman Línek, autor výstavy, přední český historik a numismatik profesor Petr Vorel z Univerzity Pardubice a ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek. Z předsálí Rady ministrů ve Štrasburku přišla i pozvánka do sídla OSN do Ženevy.

„Výstava vychází z numismatických sbírek našeho muzea a už procestovala kus světa, od New Yorku po mexickou Pachuku. Ve Štrasburku se díky kontaktům Pardubického kraje dostala do prestižních prostor před velkým zasedacím sálem Rady Evropy, kde se scházejí představitelé 47 evropských zemí, to znamená i těch, které nejsou členy Evropské unie,“ uvedl Roman Línek a pokračoval: „Poté, co téma vývoje měn včetně ukázkové ražby mincí představíme na podzim v Českém centru v Paříži, výstavu využijeme i v partnerském regionu Centre. A ve Štrasburku se nám nyní podařila dokonce otevřít možnost jejího umístění v sídle OSN v Ženevě.“

Vznik a vývoj tolarových měn v Evropě

Výstava přibližuje vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě od 16. století. Je tvořena panely s využitím fotografií a galvanoplastických kopií mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský. Začíná ražbou velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520, tedy před téměř 500 lety.

Výstava ´Od stříbrného českého tolaru k světovému dolaru´ v sídle Rady Evropy ve Štrasburku, foto Pardubický kraj

„Jejich dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu,“ říká autor výstavy prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., z Univerzity Pardubice a dodává: „Tato peněžní početní jednotka vznikla díky usnesení zemského sněmu Království českého z 9. ledna 1520, kterým byla nařízena monetarizace nově vytěženého stříbra v českém Krušnohoří. Podle jména města Jáchymov (Joachimsthal) vzniklo jméno mince tolar, které se později přes holandský daalder dostalo i jako dollar do angličtiny.“

USA, Mexiko, Pardubice, Štrasburk a Paříž

Profesor Petr Vorel stojí autorsky hned za dvěma významnými zahraničními výstavami. Aktuální expozice o vývoji tolaru se po představení v USA ukázala také v Mexiku a Pardubicích a nyní míří po Štrasburku také do Paříže. Druhá mapovala tisíciletou tradici české měny a kromě New Yorku ji v minulých letech měli možnost vidět lidé v Praze, v bulharském Plovdivu, v Sofii nebo v nizozemském Naardenu.

Kolekce prezentuje rozsáhlou numizmatickou sbírku muzea, která v současné době čítá přes 50 tisíc předmětů. Je tvořena panely s využitím fotografií a galvanoplastických kopií mincí, které ze sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea Michal Vojtěchovský.

Roman Línek, Tomáš Libánek a profesor Petr Vorel před sídlem Rady Evropy ve Štrasburku, foto Facebook

„Numismatika patří k hlavním pilířům sbírek Východočeského muzea, je v ní na 50 tisíc předmětů. Díky dobré spolupráci s Univerzitou Pardubice a sérii zmiňovaných zahraničních výstav tak získává naše největší paměťová instituce mezinárodní prestiž mezi veřejností i v odborných kruzích,“ dodal za zřizovatele muzea Roman Línek.

Nová numismatická expozice na Zámku Pardubice

Tolary byly velké stříbrné mince, se kterými se v době jejich vzniku po roce 1520 běžně neplatilo. Více se o nich veřejnost v našem kraji dozví v připravované numismatické expozici, kterou chce Východočeské muzeum otevřít na pardubickém zámku příští rok na jaře. „V rámci řady změn ve výstavních prostorách chystáme mnoho novinek. Jednou z nich bude i nová numismatická expozice v suterénu paláce, tam, kde byly dříve vystaveny pohlednice. Vývoj měn od tolaru k dolaru bude její součástí,“ prozradil něco z plánů muzea jeho ředitel Tomáš Libánek. 

Zámek Pardubice, foto Facebook

V minulosti se výstava už představila v Českém domě v New Yorku a v mexické Pachuce. „Po představení v jednom z politických center Evropské unie bude na podzim k dispozici veřejnosti a školám v Českém centru v Paříži a bude snad dále putovat po Francii,‟ informoval ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová