Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poskytovatelům sociálních služeb dochází finanční prostředky, kraj chce jednat s vládou

03.06.2019
Poskytovatelům sociálních služeb dochází finanční prostředky, kraj chce jednat s vládou

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Radní Pardubického kraje navrhli zastupitelům pověřit hejtmana Martina Netolického a radního Pavla Šotolu, aby jednali s Vládou České republiky o dofinancování sociálních služeb a sociální práce na obcích. Tam hrozí kvůli nedostatku prostředků od státu kritická situace, která se netýká jen našeho kraje, ale celé republiky.

„Na situaci upozorňujeme už od konce loňského roku, kdy byla zveřejněna částka, kterou Ministerstvo práce a sociálních věcí pošle krajům ze státního rozpočtu. Už od té doby je zřejmé, že je tu více jak dvoumiliardový deficit, jen pro náš kraj je to 110 milionů korun pro poskytovatele sociálních služeb a 25 milionů pro sociální práci na obcích. Je tu vážná obava, že někteří poskytovatelé zejména pobytových služeb nebudou mít od září na platy zaměstnanců,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Jak k situaci došlo, vysvětluje radní Pavel Šotola: „Proti roku 2018, který byl jediným rokem, kdy byla částka na financování sociálních služeb dobře spočítána, došlo k navýšení platů o 7 procent, ale do účelové dotace zahrnuto pouze 5 procent. Dále tam nebylo zahrnuto navýšení zvláštních příplatků, a také financování preventivních sociálních služeb, které byly dříve zajišťovány z evropských zdrojů a nyní se vrátily do dotačního systému. Jedná se například o azylové domy pro matky s dětmi, domy na půl cesty, sociální rehabilitace pro duševně nemocné, intervenční centrum, sociálně terapeutické dílny a další.“

Největší problémy mají pobytové služby

Největší problémy mají pobytové služby, kde vzrostly platy pracovníků, navýšily se zvláštní příplatky za směnnost, zvyšuje se podíl osobních nákladů a není kde ušetřit. Kapacity snižovat nelze, už tak jsou na hraně možností. Od roku 2014 nedošlo k navýšení úhradové vyhlášky, a z toho důvodu poskytovatelé mají stanovené ceny za stravu a ubytování, které neodpovídají skutečným nákladům, ale jsou podstatně nižší. Úhrady ze zdravotních pojišťoven za zdravotní péči v pobytových službách (domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, domovy pro osoby se zdravotním postižením), pokryjí zhruba třetinu zdravotní péče, ostatní musí hradit zřizovatel.

„Obce ani kraje nemají povinnosti podílet se na financování sociálních služeb, přesto se na financování sociálních služeb podílejí, bez toho by síť sociálních služeb již nefungovala.  Náš kraj v letošním roce navýšil příspěvek na provoz pro příspěvkové organizace v oblasti sociálních služeb o dalších 20 milionů korun, ale to řeší pouze krajské poskytovatel,“ sdělil hejtmana Martin Netolický.

Pavel Šotola: Ztratili jsme spoustu času přesvědčováním paní ministryně

Problematikou financování sociálních služeb se od prosince zabývá také Komise Rady Asociace krajů ČR pro sociální záležitosti, ve které je velmi aktivní právě radní Pardubického kraje Pavel Šotola. „Až po téměř pěti měsících se nám podařilo přesvědčit paní ministryni Maláčovou, že v sociální oblasti chybí minimálně 2 miliardy korun pro zajištění fungování základní sítě sociálních služeb a 200 miliónů korun na výkon sociální práce na obcích. Ztratili jsme spoustu času přesvědčováním a nyní je třeba o dofinancování rozhodnout ze strany státu do poloviny června, aby finanční prostředky mohly včas přijít poskytovatelům služeb. Jinak hrozí postupný rozklad sociální oblasti.“

Vzhledem k těmto skutečnostem musí radní a posléze zastupitelé Pardubického kraje posuzovat i nové žádosti o vstup do sítě sociálních služeb kraje a žádosti o změnu kapacit v síti sociálních služeb. Nyní projednají jen ty aktuální, které naplňují veškeré podmínky, a další rozhodování nechají až na druhou část roku.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová