Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem… S francouzským regionem Centre spojuje Pardubický kraj nejen renesance

30.05.2019
Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem… S francouzským regionem Centre spojuje Pardubický kraj nejen renesance

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Delegace Pardubického kraje ve francouzském Orléansu

Partnerství Pardubického kraje s francouzským regionem Centre nabírá po úspěšné spolupráci ve školství a sociální oblasti nový dech nyní i v oblasti kultury. Po podzimní návštěvě zástupců regionu v Pardubicích jednali 1. náměstek hejtmana Roman Línek s ředitelkou Východočeské galerie v Pardubicích Hanou Řehákovou a ředitelem Východočeského muzea v Pardubicích Tomášem Libánkem v Orléansu a okolí o konkrétní kulturní spolupráci.

Vzhledem k rodícímu se novému galerijnímu centru ve Winternitzových mlýnech pozvali Francouzi české hosty do bývalé koželužny v Amilly, kde je dnes v původně průmyslové stavbě umělecké středisko pro současné umění a umělce. Navštívili také galerii moderního umění FRAC v Orléansu a zámek na Loiře Chaumont, který region Centre od roku 2007 vlastní a provozuje.

Umějí to i s moderním konceptuálním uměním

„Přivezli jsme několik návrhů na výstavní projekty, které bychom mohli nabídnout do Francie a na druhou stranu jsme tu hledali inspiraci pro naši budoucí galerii ve mlýnech i případné možnosti na výpůjčky místních uměleckých projektů či děl,“ uvedl Roman Línek a pokračoval: „Kromě toho nás zajímalo, jak region spravuje rozsáhlý zámecký areál, kde je samotný zámek Chaumont jen malou součástí. Každoročně tu pořádají slavný festival zahradní architektury a také zde s velkou grácií začleňují díla moderního konceptuálního umění do prostředí zahrad, hospodářských budov i samotného zámku.“

Bývalá koželužna v Amilly, foto Pardubický kraj

Region Centre je letos tahounem festivalu nazvaného: Ať žije Leonardo Da Vinci, 500 let renesance. Ten vychází z výročí 500 let od smrti tohoto průkopníka renesančního umění, který byl sice rodilý Ital, ale zemřel v roce 1519 právě v nedalekém zámku v Ambois. V projektu se spojily kulturní, školské, vědecké, historické a památkové instituce a v neposlední řadě i některé gastronomické podniky. Připomínají tohoto všestranného umělce, vědce a vynálezce a zároveň se vracejí k celému období renesance z různých úhlů.

Ředitel Libánek: Nabídli jsme Francouzům výstavu

„Nabídli jsme regionu naši putovní výstavu Od stříbrného tolaru k světovému dolaru, která se už představila v řadě zemí světa a na podzim bude k dispozici veřejnosti a školám v Českém centru v Paříži ve francouzštině a bude snad dále putovat po Francii,“ informoval Tomáš Libánek. „Návštěva v Chaumont pro nás byla velmi inspirativní, především pak práce s exteriéry, čemuž se v prostředí pardubického zámku chceme také více věnovat,“ dodal.

„Potěšilo mě, jakou pozornost věnují ve Francii současnému umění, a to na všech místech, která jsme navštívili. Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem vrstvám obyvatel, včetně těch vyloučených,“ uvedla Hana Řeháková, která ocenila i návštěvu FRACu, největší francouzské instituce pro moderní výtvarné umění, která se zabývá jeho sbíráním, vystavováním i edukační činností. FRAC v Orléansu vlastní na 22 tisíc sbírkových uměleckých předmětů a jeho specializací je moderní architektura. „Líbily se mi koncepce těchto výstav, které velmi zajímavě prezentují umělce nejenom jako tvůrce prostoru a prostředí, ale věnují se i tomu, jak o své práci a o společnosti přemýšlí,“ glosovala zhlédnuté aktuální výstavy Hana Řeháková.

Navržené projekty nyní oba regiony vyhodnotí. „Na začátku příštího roku při návštěvě zástupců regionu Centre v Pardubicích podepíšeme dokument s konkrétní podobou všech společných kulturních aktivit a jejich harmonogramem,“ sdělil o dalším postupu Línek.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová