Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem… S francouzským regionem Centre spojuje Pardubický kraj nejen renesance

30.05.2019
Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem… S francouzským regionem Centre spojuje Pardubický kraj nejen renesance

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Delegace Pardubického kraje ve francouzském Orléansu

Partnerství Pardubického kraje s francouzským regionem Centre nabírá po úspěšné spolupráci ve školství a sociální oblasti nový dech nyní i v oblasti kultury. Po podzimní návštěvě zástupců regionu v Pardubicích jednali 1. náměstek hejtmana Roman Línek s ředitelkou Východočeské galerie v Pardubicích Hanou Řehákovou a ředitelem Východočeského muzea v Pardubicích Tomášem Libánkem v Orléansu a okolí o konkrétní kulturní spolupráci.

Vzhledem k rodícímu se novému galerijnímu centru ve Winternitzových mlýnech pozvali Francouzi české hosty do bývalé koželužny v Amilly, kde je dnes v původně průmyslové stavbě umělecké středisko pro současné umění a umělce. Navštívili také galerii moderního umění FRAC v Orléansu a zámek na Loiře Chaumont, který region Centre od roku 2007 vlastní a provozuje.

Umějí to i s moderním konceptuálním uměním

„Přivezli jsme několik návrhů na výstavní projekty, které bychom mohli nabídnout do Francie a na druhou stranu jsme tu hledali inspiraci pro naši budoucí galerii ve mlýnech i případné možnosti na výpůjčky místních uměleckých projektů či děl,“ uvedl Roman Línek a pokračoval: „Kromě toho nás zajímalo, jak region spravuje rozsáhlý zámecký areál, kde je samotný zámek Chaumont jen malou součástí. Každoročně tu pořádají slavný festival zahradní architektury a také zde s velkou grácií začleňují díla moderního konceptuálního umění do prostředí zahrad, hospodářských budov i samotného zámku.“

Bývalá koželužna v Amilly, foto Pardubický kraj

Region Centre je letos tahounem festivalu nazvaného: Ať žije Leonardo Da Vinci, 500 let renesance. Ten vychází z výročí 500 let od smrti tohoto průkopníka renesančního umění, který byl sice rodilý Ital, ale zemřel v roce 1519 právě v nedalekém zámku v Ambois. V projektu se spojily kulturní, školské, vědecké, historické a památkové instituce a v neposlední řadě i některé gastronomické podniky. Připomínají tohoto všestranného umělce, vědce a vynálezce a zároveň se vracejí k celému období renesance z různých úhlů.

Ředitel Libánek: Nabídli jsme Francouzům výstavu

„Nabídli jsme regionu naši putovní výstavu Od stříbrného tolaru k světovému dolaru, která se už představila v řadě zemí světa a na podzim bude k dispozici veřejnosti a školám v Českém centru v Paříži ve francouzštině a bude snad dále putovat po Francii,“ informoval Tomáš Libánek. „Návštěva v Chaumont pro nás byla velmi inspirativní, především pak práce s exteriéry, čemuž se v prostředí pardubického zámku chceme také více věnovat,“ dodal.

„Potěšilo mě, jakou pozornost věnují ve Francii současnému umění, a to na všech místech, která jsme navštívili. Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem vrstvám obyvatel, včetně těch vyloučených,“ uvedla Hana Řeháková, která ocenila i návštěvu FRACu, největší francouzské instituce pro moderní výtvarné umění, která se zabývá jeho sbíráním, vystavováním i edukační činností. FRAC v Orléansu vlastní na 22 tisíc sbírkových uměleckých předmětů a jeho specializací je moderní architektura. „Líbily se mi koncepce těchto výstav, které velmi zajímavě prezentují umělce nejenom jako tvůrce prostoru a prostředí, ale věnují se i tomu, jak o své práci a o společnosti přemýšlí,“ glosovala zhlédnuté aktuální výstavy Hana Řeháková.

Navržené projekty nyní oba regiony vyhodnotí. „Na začátku příštího roku při návštěvě zástupců regionu Centre v Pardubicích podepíšeme dokument s konkrétní podobou všech společných kulturních aktivit a jejich harmonogramem,“ sdělil o dalším postupu Línek.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace