Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem… S francouzským regionem Centre spojuje Pardubický kraj nejen renesance

30.05.2019
Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem… S francouzským regionem Centre spojuje Pardubický kraj nejen renesance

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Delegace Pardubického kraje ve francouzském Orléansu

Partnerství Pardubického kraje s francouzským regionem Centre nabírá po úspěšné spolupráci ve školství a sociální oblasti nový dech nyní i v oblasti kultury. Po podzimní návštěvě zástupců regionu v Pardubicích jednali 1. náměstek hejtmana Roman Línek s ředitelkou Východočeské galerie v Pardubicích Hanou Řehákovou a ředitelem Východočeského muzea v Pardubicích Tomášem Libánkem v Orléansu a okolí o konkrétní kulturní spolupráci.

Vzhledem k rodícímu se novému galerijnímu centru ve Winternitzových mlýnech pozvali Francouzi české hosty do bývalé koželužny v Amilly, kde je dnes v původně průmyslové stavbě umělecké středisko pro současné umění a umělce. Navštívili také galerii moderního umění FRAC v Orléansu a zámek na Loiře Chaumont, který region Centre od roku 2007 vlastní a provozuje.

Umějí to i s moderním konceptuálním uměním

„Přivezli jsme několik návrhů na výstavní projekty, které bychom mohli nabídnout do Francie a na druhou stranu jsme tu hledali inspiraci pro naši budoucí galerii ve mlýnech i případné možnosti na výpůjčky místních uměleckých projektů či děl,“ uvedl Roman Línek a pokračoval: „Kromě toho nás zajímalo, jak region spravuje rozsáhlý zámecký areál, kde je samotný zámek Chaumont jen malou součástí. Každoročně tu pořádají slavný festival zahradní architektury a také zde s velkou grácií začleňují díla moderního konceptuálního umění do prostředí zahrad, hospodářských budov i samotného zámku.“

Bývalá koželužna v Amilly, foto Pardubický kraj

Region Centre je letos tahounem festivalu nazvaného: Ať žije Leonardo Da Vinci, 500 let renesance. Ten vychází z výročí 500 let od smrti tohoto průkopníka renesančního umění, který byl sice rodilý Ital, ale zemřel v roce 1519 právě v nedalekém zámku v Ambois. V projektu se spojily kulturní, školské, vědecké, historické a památkové instituce a v neposlední řadě i některé gastronomické podniky. Připomínají tohoto všestranného umělce, vědce a vynálezce a zároveň se vracejí k celému období renesance z různých úhlů.

Ředitel Libánek: Nabídli jsme Francouzům výstavu

„Nabídli jsme regionu naši putovní výstavu Od stříbrného tolaru k světovému dolaru, která se už představila v řadě zemí světa a na podzim bude k dispozici veřejnosti a školám v Českém centru v Paříži ve francouzštině a bude snad dále putovat po Francii,“ informoval Tomáš Libánek. „Návštěva v Chaumont pro nás byla velmi inspirativní, především pak práce s exteriéry, čemuž se v prostředí pardubického zámku chceme také více věnovat,“ dodal.

„Potěšilo mě, jakou pozornost věnují ve Francii současnému umění, a to na všech místech, která jsme navštívili. Umí pracovat s lidmi a přibližovat moderní umění všem vrstvám obyvatel, včetně těch vyloučených,“ uvedla Hana Řeháková, která ocenila i návštěvu FRACu, největší francouzské instituce pro moderní výtvarné umění, která se zabývá jeho sbíráním, vystavováním i edukační činností. FRAC v Orléansu vlastní na 22 tisíc sbírkových uměleckých předmětů a jeho specializací je moderní architektura. „Líbily se mi koncepce těchto výstav, které velmi zajímavě prezentují umělce nejenom jako tvůrce prostoru a prostředí, ale věnují se i tomu, jak o své práci a o společnosti přemýšlí,“ glosovala zhlédnuté aktuální výstavy Hana Řeháková.

Navržené projekty nyní oba regiony vyhodnotí. „Na začátku příštího roku při návštěvě zástupců regionu Centre v Pardubicích podepíšeme dokument s konkrétní podobou všech společných kulturních aktivit a jejich harmonogramem,“ sdělil o dalším postupu Línek.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace