Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman nesedí jen ´na úřadě´, ale rád vyráží do kraje. Na vlastní oči tak viděl skládku v Nabočanech i zámek v Hrochově Týnci

29.04.2019
Hejtman nesedí jen ´na úřadě´, ale rád vyráží do kraje. Na vlastní oči tak viděl skládku v Nabočanech i zámek v Hrochově Týnci

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Černá skládka. Hejtmanovi se nelíbí, prohlíží si ji s viditelným odporem

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil minulé úterý Starý Mateřov nedaleko Pardubic. Se starostou obce Pavlem Sehnoutkem řešil především plány obce v současném volebním období včetně rekonstrukce obecního obchodu a možností čerpání krajských dotací v rámci Programu obnovy venkova či podpory sportu. Přibližně deset kilometrů od Chrudimi směrem na Vysoké Mýto se nachází Hrochův Týnec. Ten byl druhou zastávkou hejtmana Martina Netolického na cestě regionem. Poslední zastávkou hejtmana Martina Netolického při cestě po regionu byla Lukavice nedaleko Nasavrk.

První zastávkou byl Starý Mateřov. „Obecní úřad nyní sídlí ve velmi skromných podmínkách v místnosti společně s knihovnou. V plánu je nyní přesun prodejny do jiných prostor v rámci budovy, aby bylo možné do stávajících prostor přesunout obecní úřad. Prodejna jako taková získá větší prostor a důstojnější podmínky. Důležité je především to, že se daří obchod v obci udržet, protože nákupní možnosti v nedalekých Pardubicích jsou velké,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Hejtman Martin Netolický u rybníka ve Starém Mateřově, s jehož odbahněním kraj obci finančně pomohl. Foto Pardubický kraj

Vloni pomohl kraj s odbahněním rybníka, letos vybaví hasiče

Ten se starostou hovořil také o dotačních titulech kraje a možnosti čerpání dotací. Kraj v minulosti například finančně pomohl při odbahnění rybníka, rekonstrukci obecní hospody se společenským sálem nebo dotacemi v rámci Programu obnovy venkova na veřejné osvětlení. „V letošním roce obec připravuje žádost v rámci dotačního titulu na pořízení hasičského dopravního automobilu, kde za naprosto minimálních nákladů může obec díky dotaci kraje a státu získat nové dopravní auto pro svojí hasičskou jednotku. Pro tu by chtěla obec pořídit také zásahové obleky, na což slouží nový dotační titul, který jsme v letošním roce vyhlásili,“ řekl hejtman Martin Netolický, který se starostou navštívil také místní školku, do které v tuto chvíli chodí 28 dětí.

Hejtman navštívil také místní školku, foto Pardubický kraj

Starý Mateřov patří mezi obce, které v posledních letech zaznamenaly několikanásobný nárůst počtu obyvatel z důvodu nové satelitní výstavby, do které se přistěhovali lidé především z Pardubic. Po roce 1989 měl Starý Mateřov přes 200 obyvatel. V současné době má 700 obyvatel a vzhledem k pokračující výstavbě bude tento počet i nadále narůstat.

Hejtman nabízí pomoc při likvidaci skládky u Nabočan

Přibližně deset kilometrů od Chrudimi směrem na Vysoké Mýto se nachází Hrochův Týnec. Ten byl druhou zastávkou hejtmana Martina Netolického na cestě regionem. Se starostou Petrem Schejbalem řešil především rozvojové projekty města včetně rekonstrukce zámeckého areálu, opravy krajských silnic v okolí města či problematiku skládky v Nabočanech.

Černá skládka u Nabočan, foto Pardubický kraj

„V letošním roce jsme zahájili druhou etapu modernizace silnice II/32246 přes Podbor, která je hojně využívána řidiči při cesta do Pardubic jako alternativní trasa k cestě přes Holice. Proto byl také stav silnice již velmi špatný, a to jak v úseku od železničního přejezdu směrem do obce, ale také v samotném průtahu obcí, který jsme opravili v loňském roce. V kombinaci s uzavírkou části státní silnice I/17 přes Kočí musí nyní řidiči volit často komplikovanější cestu na Chrudim. Odměnou jim však bude nový moderní povrch,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se starostou hovořil také rekonstrukci místních komunikací včetně přeložek sítí.

Zámek je vybydlený a chátrá

Významné projekty připravuje město v rámci zámeckého areálu, který je od roku 2010 v majetku města. Po roce 1945 byl v zámku umístěn Dětský domov se školou a Středisko výchovné péče. „Město plánuje další rozvoj zámeckého areálu, ve kterém přes léto funguje například letní kino, hřiště na discgolf či pétanque. Důležité je však vyřešit majetkoprávní záležitosti především se státem, které v tuto chvíli brání dalšímu rozvoji lokality. Dalším problémem je samozřejmě nákladnost rekonstrukce celé budovy, ve které dříve sloužil diagnostický ústav. Zámek byl tedy upraven pro ubytování dětí a dnes je z velké části vybydlený a chátrá,“ řekl hejtman. Zámek si však i přes jeho současný stav vybrali norští filmaři pro natáčení seriálu Atlantic Crossing.

Zámek v Hrochově Týnci si ´zahrál´ v seriálu seriálu Atlantic Crossing, foto Pardubický kraj

Starosta informoval hejtmana také o problematice skládky u Nabočan, které se nachází přibližně tři kilometry od Hrochova Týnce směrem na Chrudim. „Stejně jako například v Boru u Skutče nebo Brněnci je zde problém s původcem znečištění, který samozřejmě není znám. Budu chtít jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, jelikož část pozemků údajně patří státu. Na skládce se dnes nachází de facto vše možné od pneumatik přes kuchyňské spotřebiče až po nábytek. V minulosti byl na Ministerstvu životního prostředí vyhlášen dotační titul, který by bylo možné zřejmě aplikovat i také na tento příklad. Je však nutné prověřit všechny okolnosti vzniku skládky a debatovat o vlastnících pozemku,“ řekl hejtman Netolický.

Okolí Lukavice trápí nedostatek vody a záměr na pokračování těžby v lomu Žumberk

Poslední zastávkou hejtmana Martina Netolického při cestě po regionu byla Lukavice nedaleko Nasavrk. Se starostou obce Miloslavem Stehnem jednal o problematice nedostatku vody v místní části Loučky, rozšíření lomu Žumberk či modernizacích silnic nižších tříd v celé oblasti včetně silnice třetí třídy z Lukavice směrem na Vížky. Ta byla vzhledem k tomu, že kraje nezískaly dostatečné prostředky od státu ze Státního fondu dopravní infrastruktury prozatím pozastavena.

Hejtman Netolický jednal se starostou obce Miloslavem Stehnem o problematice nedostatku vody, foto Pardubický kraj

„Nedostatek vody a sucho je problémem, který se rok od roku stupňuje a začíná trápit stále více obcí. Součástí Lukavice nedaleko Nasavrk jsou také místní částí, které trápí nedostatek vody ve studních a absence vodovodu. Z tohoto důvodu máme v krajském rozpočtu k dispozici různé dotační tituly například na pořízení projektové dokumentace. Jedná se o první kroky, které by z mého pohledu měly být jednoznačně učiněny. Vzhledem k předpokladům dalšího klimatického vývoje lze očekávat, že poslední suchá léta se budou opakovat i v příštích letech,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Velkým tématem je vždy modernizace silnic

Velkým tématem při jednání se starosty je vždy modernizace silnic. Výjimkou není ani Lukavice. Kraj má připravenou opravu silnice směrem na Vížky. „Bohužel vzhledem k tomu, že stát v letošním roce krajům přislíbil ze Státního fondu dopravní infrastruktury pouze dvě miliardy korun oproti čtyřem, musí být některé připravované projekty prozatím pozastaveny. Budeme však v nejbližší době jednat na úrovni rady o rozdělení přebytku hospodaření loňského roku, čímž bychom tento výpadek chtěli nahradit. Tento případ je jednoznačným příkladem toho, když nemáme dlouhodobě jako kraje garantované peníze na opravy silnic nižších tříd již před zahájením stavební sezony,“ uvedl hejtman Martin Netolický, kterého starostou obce informoval také o problematice lomu Žumberk a snaze vlastníka rozšířit a prodloužit těžbu. Zastupitelstvo obce v minulosti tento záměr vlastníka odmítlo. Hejtman obdobnou záležitost řešil nedávno také v případě těžby štěrkopísku v okolí Přelouče.

Obec Lukavice se rozkládá v podhůří Železných hor v nadmořské výšce 310 metrů nad mořem jižně od Chrudimi. Spolu s místními částmi Lukavička, Vysonín, Vížky, Radochlín, Loučky a Doly má necelých 900 obyvatel a rozkládá se na rozloze 900 ha. Obec proslavila především těžba a zpracování pyritu. Na přelomu 18. a 19. století patřila chemická továrna v Lukavici k největším v habsburské monarchii. Doly byly uzavřeny v roce 1892 a jejich zachovalé zbytky jsou dnes chráněny jako technická památka. Továrna ukončila svou činnost v roce 1905.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová