Poslední větší úpravy uskutečnil ještě Ladislav Horáček před 26 lety. Portmoneum nyní patří kraji a ten chystá další
22.04.2019
Foto: Regionální muzeum v Litomyšli
Popisek: V Portmoneu jsou k vidění krásné nástěnné malby grafika a spisovatele Josefa Váchala
Rada Pardubického kraje vyhlásila veřejnou zakázku na stavební firmu, která provede úpravy Musea Josefa Váchala – takzvaného Portmonea, které je součástí Regionálního muzea v Litomyšli. Pardubický kraj se stal vlastníkem unikátního objektu v roce 2016 a připravuje jeho další rozvoj.
Poslední větší úpravy se zde uskutečnily v roce 1993, když objekt vlastnil Ladislav Horáček. „Na budově se objevily statické poruchy, které by mohly ohrozit i vzácný interiér s malbami Josefa Váchala,“ říká 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek. „Navíc tu chceme opravit také krov a střechu a z půdních prostor získat funkční vestavbu pro expozici i lektorské programy. Čekají nás také nezbytné zásahy do venkovní kanalizace a úpravy zahrady a objektu bývalé prádelny.“

V půdních prostorách vznikne místo pro expozici i lektorské programy. Foto Pardubický kraj
Na Váchalův odkaz se v Litomyšli navazuje i mnoha dalšími akcemi
Pardubický kraj koupil Portmoneum od dědiců Ladislava Horáčka v roce 2016. „Ukazuje se, že to byla dobrá investice, míří se sem zejména návštěvníci ze zahraničí, pro které je to něco skutečně mimořádného. V Litomyšli se na Váchalův odkaz navazuje i mnoha dalšími akcemi. Jednou z nich jsou i recesistické Lázně ducha, které nás zanedlouho čekají,“ uvádí hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který byl od samého počátku u jednání s dcerami bývalého vlastníka objektu Ladislava Horáčka. Stavba s rozpočtem 9,5 milionu korun muzeum uzavře od letošního července do dubna příštího roku.
Portmoneum
Původně šlo o dům úředníka a místního sběratele umění Josefa Portmana, který byl přítelem grafika a spisovatele Josefa Váchala. Roku 1920 si jej pozval do Litomyšle, aby v jeho domě v Litomyšli vyzdobil stěny a strop dvou pokojů. Ten rád vyhověl a postupně až do roku 1924 jej vymaloval svým osobitým stylem. Jeho nástěnné malby mají poměrně složitou strukturu, která odráží Váchalovo vidění světa. Váchalovy malby mají různorodá východiska, ale přesto ucelenou logiku.
Dům sám pak Váchal ve svém Krvavém románu srovnal s pražským Rudolfinem a nazval jej Portmoneum, sídlo hraběte Portmona.

V objektu jsou k vidění unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a pozoruhodné bytové doplňky. Foto Pardubický kraj
Váchalo dílo ale postupem času chátralo, zvláště se na stavu domu podepsal požár v 70. letech, a až roku 1990 se jej rozhodl zachránit Ladislav Horáček, majitel nově založeného nakladatelství Paseka. Z výtěžku dobře se prodávajícího Tarzana nakladatelství Portmanův dům koupilo od Národní galerie a angažovalo pražské restaurátory Jiřího Látala, Jaroslava Horálka a Jana Turského, technologa Ladislava Kryla a architekta Mikuláše Hulce. Těm se podařilo s využitím techniky transferu olejomalby zachránit, zároveň byl rekonstruován celý dům. V důsledku této realizace byla v Litomyšli založena Škola restaurování a konzervačních technik, zárodek pozdější Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. 23. června 1993 se dům zpřístupnil veřejnosti a bylo v něm zřízeno Museum Josefa Váchala, které provozovalo nakladatelství Paseka. Portmoneum je chráněno jako nemovitá kulturní památka.
Po smrti Ladislava Horáčka prodali dědicové památku v roce 2016 Pardubickému kraji. Památka je ve správě Regionálního muzea v Litomyšli.
|
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová