Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj představil projekt pro nové sídlo Východočeské galerie ve Winternitzových mlýnech. Jeho novou podobu si můžete prohlédnout v Domě U Jonáše

15.04.2019
Kraj představil projekt pro nové sídlo Východočeské galerie ve Winternitzových mlýnech. Jeho novou podobu si můžete prohlédnout v Domě U Jonáše

Foto: Wikimedia Commons

Popisek: Winternitzovy mlýny v Pardubicích čeká rozsáhlá přestavba

Zatímco se na první pohled ve Winternitzových mlýnech dosud nic neděje, probíhají velmi intenzivní přípravné práce na jejich přestavbu. Pardubický kraj, který od manželů Smetanových odkoupil hlavní budovu této národní kulturní památky, představil poprvé veřejnosti projekt na budoucí sídlo Východočeské galerie (VČG).

„Díky velkorysému a prozíravému rozhodnutí krajských zastupitelů koupit tuto ikonickou stavbu architekta Josefa Gočára a přebudovat ji pro kulturní účely stojíme před velmi zodpovědným úkolem,“ říká 1. náměstek hejtmana Roman Línek pro majetek, investice a kulturu. „Na jednu stranu musíme ctít podobu, kterou dal tehdy průmyslové stavbě slavný architekt, a na druhou stranu by zde měla vyrůst moderně vybavená kulturní instituce, která dokáže využít industriální prvky původní budovy. Je to šance pro galerii, aby se stala vyhledávanou kulturní institucí nejen pro celý kraj, ale upoutala pozornost i v rámci republiky či v zahraničí. Ve veřejné soutěži vyhlášené Pardubickým krajem na dokumentaci pro provedení stavby zvítězil ateliér TRANSAT architekti Petra Všetečky, který autorsky zpracoval i základní návrh, na kterém se konzultačně podílel i další výrazný architekt Josef Pleskot.“

Winternitzovy mlýny, foto Wikimedia Commons

Měla by zde vyrůst moderně vybavená kulturní instituce

Petr Všetečka ke své práci uvádí: „Návrh jsme tvořili téměř rok. Vstup do galerie bude ze dvou pasáží propojujících nábřeží a nádvoří. Tedy dva nové příčné řezy domem. Vstupní a výstavní prostory budou v bývalé mlýnici s pozoruhodnou dřevěnou a ocelovou nosnou konstrukcí. Tudy je veden svislý podélný řez na celou výšku domu, který vytváří v jednotlivých podlažích různou kvalitu vertikálního propojení. Směrem nahoru se dům odhmotňuje, Gočárova podlaží zvyšují světlou výšku. Stoupání domem nabídne proměňující se zážitek - míra prostorové abstrakce se zvětšuje vždy novými průhledy do vyšších pater. Vrcholí v nejvyšším podlaží proměnlivých výstav, kde je vytvořen 10 metrů vysoký sál s mezipatrem a výstavní stěnou na celou výšku. Zaslepená okna nahradí řezy do střechy. V betonové části mlýna budou depozitáře, zázemí návštěvníků a další prostory.“

Jedinečný pohled na město a jeho okolí ze střešní terasy

Monumentální Gočárova architektura bude očištěna od některých dostaveb.  „Pro prezentaci sbírek galerie vzniknou v bývalých hlavních výrobních halách výstavní sály se zajímavými průhledy, víceúčelový sál, vyhledávaný tvůrčí ateliér, veřejně přístupná knihovna a další příjemné prostory. Zároveň tu zůstanou některé autentické prvky z původního mlýnu jako transmise, výsypky a podobně. Návštěvníkům se otevře i možnost jedinečného pohledu na město a jeho okolí ze střešní terasy. Je to šance pro galerii, aby se stala vyhledávanou kulturní institucí nejen pro celý kraj, ale upoutala pozornost i v rámci republiky či v zahraničí,“ shrnuje výhody nových prostor Roman Línek.

Výstava Proměna mlýnů v Domě U Jonáše, foto Pardubický kraj

Pardubický kraj tak získá atraktivní kulturní instituci povýšenou nezaměnitelnou průmyslovou architekturou. „Pro budoucí využití této budovy Winternitzových mlýnů chceme posílit výstavní tým galerie o přední české galeristy.  Zajímavému prostoru musí odpovídat i zajímavá náplň,“ dodává Línek.

Budoucí podoba Winternitzových mlýnů v Domě U Jonáše

Východočeská galerie v Pardubicích ve spolupráci s majitelem areálu mlýnů, architektem Lukášem Smetanou, a několika zapojenými architektonickými studii připravila výstavu k obnově Winternitzových mlýnů v příštích letech. Poprvé tak veřejnosti představuje celý očekávaný projekt proměny hlavní budovy mlýnů na moderní krajskou galerii, jejímž autorem je architekt Petr Všetečka, ale i další části plánované rekonstrukce areálu.

Výstava Proměna mlýnů v Domě U Jonáše, foto Pardubický kraj

Veřejnost se s modelem budoucí galerie i s některými výkresy a vizualizacemi může seznámit na výstavě Východočeské galerie v Pardubicích s názvem Proměna mlýnů, a to v Domě U Jonáše od 8. dubna do 9. června.

Po sedmdesáti letech se galerie dočká důstojného zázemí

„Naše galerie se tímto krokem bude moct přiřadit k dalším institucím ve světě, které vznikly v bývalých továrnách a průmyslových areálech, jako třeba jsou třeba Tate Modern v Londýně, Baltic Centre for Contemporary Art v Gateshead ve Velké Británii, ms² Art Museum v Lodži v Polsku nebo Museokeskus Vapriikki v Tampere ve Finsku. Po sedmdesáti letech své existence se zároveň dočká důstojného zázemí,“ konstatuje ředitelka VČG Hana Řeháková. 

V další části výstavy jsou představeny projekty, které jsou součástí proměny tzv. mlýnského ostrova včetně nové podoby sila, patřícího architektovi Lukáši Smetanovi, polytechnických dílem a městské galerie a dalších soukromých staveb.

Doprovodný programy k výstavě

Úterý 23. dubna, 17:00, Dům U Jonáše - Komentovaná prohlídka výstavy s architekty Lukášem Smetanou a Petrem Všetečkou

Pátek 24. dubna, 17:00, Dům U Jonáše - Komentovaná prohlídka výstavy v rámci Muzejní noci s architektem Lukášem Smetanou

 

Na přípravě výstavy galerie spolupracovala s architektonickými ateliéry Transat architekti, ZETTE atelier, Šépka architekti a Prokš Přikryl architekti. Návštěvníci mohou prostřednictvím instalace nahlédnout do zákulisí práce jednotlivých projekčních týmů a zúčastnit se komentované prohlídky výstavy a také besedy s architekty Petrem Všetečkou a Lukášem Smetanou.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová