Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtmanova ´spanilá jízda´ tentokráte vedla do Mikulovic, které chtějí napojení cyklostezky, a do Poličky, kde čekalo i pivo

08.04.2019
Hejtmanova ´spanilá jízda´ tentokráte vedla do Mikulovic, které chtějí napojení cyklostezky, a do Poličky, kde čekalo i pivo

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický na své návštěvě obce Mikulovice

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický na konci března vyjel do Mikulovic a do Poličky. Mikulovice leží kousek od Pardubic a hejtman zde se starostou řešili rozvojové plány nové samosprávy, se kterými může městu kraj pomoci. Na přetřes ale přišla i problematika školství. V Poličce pak hejtman kromě Střední odborné školy a středního odborného učiliště, zaměřeného na potravinářství, navštívil i dva významné podniky v regionu, Měšťanský pivovar Polička a společnost Ravensburger Karton.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický navštívil obec Mikulovice nedaleko Pardubic. Se starostou obce Slavomírem Medunou a místostarostou Michalem Votřelem hovořil o rozvojových plánech nové samosprávy a dotačních titulech kraje.

Hejtman Martin Netolický se starostou Mikulovic Slavomírem Medunou a místostarostou Michalem Votřelem, foto Pardubický kraj

Mikulovice chtějí stezku do Pardubic i Chrudimi

„Nová samospráva, která nastoupila po podzimních volbách, má celou řadu rozvojových plánů, jak oživit život v obci, kde v posledních letech vyrostlo velké množství rodinných domů. Kromě podpory fotbalistů, ale i dalších spolků se jedná o řadu investičních projektů, se kterými můžeme jako kraj v rámci našich dotačních titulů pomoci,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Jedním z projektů, na který by bylo možné žádat dotace například v rámci Programu obnovy venkova je vybudování parkovací plochy před fotbalovým hřištěm, která je v tuto chvíli jen zpevněnou plochou. Další investice by měla vyřešit estetické umístění kontejnerů na komunální a tříděný odpad. Ačkoliv se může jednat o drobné projekty, pro obec jsou velmi důležité,“ řekl hejtman Netolický.

Hejtman navštívil také místní základní školu, foto Pardubický kraj

Toho starosta Meduna seznámil také se snahou obce zajistit napojení cyklostezkou do Dražkovic, které jsou součástí pátého pardubického obvodu a na druhou stranu směrem na Chrudim. Hejtman společně se zástupci obce navštívil také místní základní školu, do které chodí v pěti třídách přes 100 dětí, a jejíž součástí je také mateřská škola. Problémem malotřídky je však přesun dětí do nedalekých Pardubic. „Obce v okolí Pardubic mají problém zajistit svým dětem přijetí do škol v krajském městě, jelikož na obcích jsou buď malotřídky, nebo nejsou školy vůbec. Pakliže chtějí starostové mít tuto jistotu, musí s městem uzavřít smlouvu a finančně přispívat, což je pro mnoho především malých obcí velká zátěž na jejich rozpočet,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že bude chtít se zástupci města vyvolat na toto téma debatu.

Kraj přispěje na opravu svodiel u hradu Svojanov

Hejtman Netolický navštívil také Poličku. Nejprve jednal se starostou města Jaroslavem Martinů, následně navštívil krajskou střední odbornou školu a učiliště a návštěvu zakončil jednáním se dvěma významnými zaměstnavateli, kterými jsou pivovar a společnost Ravensburger. Se starostou města již hejtman v minulosti projednával záležitosti dětského domu a nyní řešili především záležitosti spojené s hradem Svojanov, který je ve vlastnictví města.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický se starostou města Polička Jaroslavem Martinů, foto Pardubický kraj

„Vzhledem k tomu, že hrad Svojanov patří mezi jednu z nejnavštěvovanějších památek v regionu, dohodli jsme se s panem starostou na mimořádném příspěvku na obnovu svodidel na příjezdové cestě k hradu v částce 250 tisíc korun, přičemž minimálně obdobnou částku se zavázalo uvolnit také město. Ačkoliv je hrad v majetku města, tak cesta je obecní. Budeme proto společně řešit, jakým způsobem tuto investici uskutečnit,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Ten také potvrdil, závěry minulého jednání s vedením města, které se týkalo záležitostí spojených s dětským domovem a transformací péče.

Mladí řezníci a uzenáři mají v Poličce vybavení špičkové úrovně

Druhou zastávkou hejtmana Martina Netolického při návštěvě Poličky bylo zdejší odborné učiliště. Zde Pardubický kraj za přispění evropských fondů dokončil přístavbu a vybavení odborných učeben pro obory řezník a uzenář za 38 milionů korun. Slavnostního otevření se kromě hejtmana zúčastnil také krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek.

„V rámci Integrovaného operačního programu se nám podařilo realizovat velké množství investičních akcí pro zlepšení nejen technického vybavení, ale také zázemí našich škol. Přístavba budovy a vybavení dílen pro praktickou výuku poličských uzenářů a řezníků patří mezi jeden z největších. Celý projekt byl nastaven tak, aby se jednalo o skutečně moderní zařízení, za které se nemusí stydět ani profesionální provozy. Specifikem je zcela jistě možnost zpracování zvěřiny, což rozhodně není standardem ani řady řezníků. Tímto dáváme našim studentům šanci na práci v moderním prostředí a tím i šanci na následné pracovní uplatnění,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Na Střední odborné škole a střední odborném učilišti v Poličce má obor řezník a uzenář nové odborné učebny, foto Pardubický kraj

Střední odborná škola a střední odborné učiliště v Poličce téměř 280 žáků v šesti studijních oborech: Gastronomie, Hotelnictví, Cukrář, Kuchař-číšník, Řezník-uzenář a nástavbový obor Podnikání. „Studenti se prosazují nejen v různých soutěžích po celém světě, ale jsou také zváni na přípravu různých společenských či kulturních akcí, což je jednoznačně velké ocenění jejich práce,“ řekl radní Bohumil Bernášek. Pardubický kraj využil služeb studentů například v rámci oslav 100 let od vzniku Československa v Litomyšli. V minulosti pomáhali studenti připravovat také velké státní recepce na Pražském hradě v době prezidentování Václava Havla a Václava Klause.

Zaměstnavatelé v Poličce se těší na dobudování vedení vysokého napětí

V rámci své návštěvy Poličky navštívil hejtman Martin Netolický také dva významné zaměstnavatele v celém regionu. Prvním z nich byl Měšťanský pivovar Polička a druhým společnost Ravensburger Karton. Hejtman se zajímal nejen o provoz společností, ale také informoval o tom, že společnost ČEZ Distribuce již v letošním roce dokončí vedení vysokého napětí z Hlinska do Poličky, což umožní další rozvoj nejen podnikatelských subjektů, ale i bytové zástavby.

Měšťanský pivovar Polička

Pivovar v Poličce patří dlouhodobě mezi významné pivovary v regionu. Hejtman se proto zajímal o současný odbyt a celkově fungování. „Odbyt v rámci loňského rok překonal 110 tisíc hektolitrů, přičemž technologický strop je v tuto chvíli 120 tisíc, kterých pivovar dosáhl v roce 2016. Z celkové produkce je přibližně 85 procent sudového piva, zbytek představuje klasické lahvové pivo. Plechovky pivovar neprodukuje a do budoucna ani neplánuje,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že pivovar plánuje modernizaci čističky odpadních vod, což by výhledově umožnilo rozšířit kapacitu až na 170 tisíc hektolitrů piva. „Pivovar si udržuje jednoznačně svoji klientelu i přesto, že se na trhu objevují nejen malé pivovary, ale také různé levnější značky nabízené ve velkých supermarketech,“ sdělil hejtman Netolický.

Měšťanský pivovar v Poličce patří dlouhodobě mezi významné pivovary v regionu, foto Facebook

Hejtman zároveň s ředitelem pivovaru Karlem Witzem jednal o prezentaci v zahraničí. „Byli jsme požádání českou ambasádou v Paříži, abychom zajistili organizaci státní recepce při příležitosti státního svátku 28. října. Kromě středních škol v Poličce a Litomyšli chceme odprezentovat právě také pivovar. Je to šance, jak ukázat regionální produkty a činnost našich škol v zahraničí. Již v minulosti jsme takto prezentovali například školy ze Žamberka nebo Chrudimi,“ řekl hejtman Netolický.

První pivovarníci mohli ve městě vařit pivo již od roku 1517. Novodobý pivovar byl v Poličce založen v roce 1865, poté co byl obnoven původní pivovar, který stejně jako velká část města vyhořel. Ve stejném roce se poprvé v poličském pivovaru uvařilo pivo plzeňského typu pomocí spodního kvašení. V roce 1950 bylo rodinám odňato právo várečné. Pivovar byl znárodněn a zůstal nadále jako provozovna. V roce 1994 byl vrácen potomkům původních vlastníků. Měšťanský pivovar v Poličce vaří výhradně spodně kvašená piva českého typu.

Ravensburger Karton

Společnost Ravensburger patří na Poličsku mezi významné zaměstnavatele, avšak jedním z problémů pro další rozvoj byla nedostatečná kapacita elektrické sítě. „Již v letošním roce dokončí ČEZ Distribuce výstavbu vedení v délce 28 kilometrů z Hlinska do Poličky, což umožní další rozvoj nejen podnikatelům včetně Ravensburgeru. Celý proces včetně majetkoprávních řešení nebyl jednoduchý, a proto jsem rád, že se vše blíží ke zdárnému konci,“ sdělil hejtman Netolický, který si v rámci jednání s vedením společnosti prošel také výrobní areál. „Za poslední roky se jednoznačně změnilo portfolio svých výrobků, přičemž nyní se v Poličce vyrábí okolo 80 procent z portfolia celé společnosti. Zároveň dochází ke zlepšování technologií a výrobních procesů. Dnes už se zdaleka nejedná jen o klasické puzzle, ale také 3D puzzle nebo různé stolní hry,“ řekl hejtman Netolický.

Hejtman Netolický si v rámci jednání s vedením společnosti Ravensburger Karton prošel také výrobní areál, foto Pardubický kraj

Společnost Ravensburger Karton s.r.o. je dceřiná společnost firmy Ravensburger GmbH, která je jedním z nejznámějších producentů her a puzzle. V Poličce probíhá výroba produktů z kartonu, konečná montáž mnoha her, dekorace umělých hmot, nachází se tu i vstřikovací lisovna.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová