Klasici, renomovaní výtvarníci střední, ale i mladé generace jako Nikl, Balabán, Šerých... Krajská galerie nakoupila za tři miliony
04.03.2019
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Východočeská galerie zakoupila i rozměrné figurální dílo od sochařky Ludmily Seefried-Matějkové Metro-večer (U-Bahn)
Pardubický kraj od roku 2017 umožňuje Východočeské galerii významně rozšiřovat její sbírky. Zřídil pravidelný akviziční příspěvek, díky kterému může galerie spolufinancovat i státní dotace a postupně doplňovat mezery ve sbírkách. Rok 2018 byl z tohoto pohledu mimořádně úspěšný. Východočeská galerie rozšířila sbírky celkem o 21 děl za téměř tři miliony korun.
„Úlohou našich profesionálních kulturních institucí není jen péče o současné sbírky, ale také jejich další budování, jako svědectví o dnešní době pro příští generace. Rozšiřujeme tím společný majetek Pardubického kraje i naše kulturní bohatství,“ řekl Roman Línek, 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu s tím, že Pardubický kraj investoval v loňském roce do nákupu děl opět jeden milion korun a galerii se k tomu podařilo získat ve výběrovém řízení Ministerstva kultury 1,7 milionu korun. Další tři díla získala galerie darem.
Díla klasiků s vazbou na pardubický region
„Při výběru děl jsme se soustředili na zaplnění citelné mezery v některých generačních celcích a na doplnění zastoupení výjimečných individualit,“ uvedla ředitelka Východočeské galerie Hana Řeháková. Výběr již probíhal s ohledem na přípravu expozic do nových prostor galerie ve Winternitzových mlýnech. Sbírky galerie se obohatily o díla klasiků s vazbou na pardubický region a o práce výtvarníků střední a mladší generace. Starší generaci tvůrců zastupují dvě rozměrná figurální díla sochařky Ludmily Seefried-Matějkové, rodačky z nedalekého Heřmanova Městce, nebo skelet z bambusových špejlí, dílo již zesnulého Františka Kyncla, pardubického rodáka a jednoho z předních stoupenců konstruktivních tendencí, který stejně jako Ludmila Seefried-Matějková strávil část tvůrčího života v exilu.

Skelet z bambusových špejlí od Františka Kyncla
Tři plátna zakoupila galerie od malíře Daniela Balabána, jehož dílo představila ve výstavním projektu Tanec života a dvě malby získala od Petra Nikla, výtvarníka, hudebníka, ilustrátora a jednoho ze zakládajících členů legendární skupiny Tvrdohlaví. Střední generaci výtvarníků reprezentují tři díla Jana Šerých a plastika Roberta Palúcha. Z výstavy nejmladší krajinářské generace Rozbřesk byly do sbírky vybrány a zakoupeny tři grafiky mladých autorek – dva lepty absolventky pražské Akademie Lenky Falušiové a sítotisk Alpy studentky AVU Aleny Kožené, která za toto dílo obdržela letos ocenění Grafika roku. Galerii daroval své dílo známy pardubický umělec Josef Procházka.
Díla prověřených osobností, ale i díla experimentální povahy od mladých umělců
Akviziční politika se soustřeďuje jak na díla prověřených osobností, tak i na díla experimentální povahy od umělců nejmladší generace. „Uměním je rozpoznat jejich kvalitu s určitým předvídavým rozhledem. Vzhledem k tomu, že naše nákupní komise je složená z renomovaných odborníků z celé České republiky, věřím, že stejně jako v minulosti bude výběr nových děl dostatečně zhodnocen jejich trvalou kvalitou i rostoucí odhadní cenou v budoucích letech,“ dodal Roman Línek.

Galerie zakoupila od malíře Daniela Balabána tři plátna, na snímku malba s názvem Knihovna
Sbírkový fond Východočeské galerie v Pardubicích patří v rámci České republiky mezi významné kolekce výtvarného umění. O tom svědčí i široká spolupráce na výstavních a badatelských projektech, do které je galerie zapojená, a to jak na úrovni regionálních a státních sbírek, tak i ve spolupráci se zahraničními institucemi. Častá frekvence zápůjček klíčových souborů sbírky vypovídá o jejich mimořádné kvalitě a nezastupitelnosti v kontextu českého umění 19. - 21. století.
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová