Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Josef Ressel a Karel Pippich dostali podobu Igráčka… Putovní výstava s názvem ´Fenomén Igráček´ dorazila do Chrudimi

16.02.2019
Josef Ressel a Karel Pippich dostali podobu Igráčka… Putovní výstava s názvem ´Fenomén Igráček´ dorazila do Chrudimi

Autor: Technické muzeum v Brně

Popisek: Igráčci byly populární v bývalém Československu, nyní zažívají renesanci

Regionální muzeum Chrudim hostí putovní výstavu s názvem Fenomén Igráček. Ta seznámí návštěvníky s historií a současností legendární české hračky prostřednictvím desítek figurek nejrůznějších povolání a charakterů v historických i moderních variantách. Putovní výstavu připravil český výrobce her a hraček, firma Efko-karton, která Igráčka vyrábí, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně.

„Výstavy určené pro dětské návštěvníky mají v krajských muzeích tradičně vysokou návštěvnost. Využívají je školy, ale chodí na ně i rodiče a prarodiče s dětmi. Tentokrát bude moct i starší generace zavzpomínat na hračku svého mládí,“ podotkl Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu, majetek a investice.

Vůbec první Igráček. Dnes už má ale veškeré příslušenství - nářadí, které zedník potřebuje. Foto Technické muzeum v Brně

Igráček zedník vznikl v roce 1976

První Igráček, povoláním zedník, byl vyroben již v roce 1976. Byl inspirovaný německou figurkou Playmobil, kterou vytvořil Hans Beck. Traduje se, že s nápadem přišel německý designér Hans Beck, který neuspěl na přelomu 60 a 70 let ve své zemi. Tak jí nabídl na modelářské soutěži v Japonsku svému kamarádovi Jiřímu Kalinovi. Ten ji polidštil s kolegyní Marií Krejchovou a vyrobili v závodě IGRA první řemeslo – zedníka. Po figurce zedníka z IGRY pak následovaly další profese, jako kuchař, stavbař, kominík, námořník, cestář či matka s dětmi. Výroba Igráčků byla soustředěna do závodu v Mnichovicích u Prahy. Po spuštění výroby byly každý rok uvedeny na trh přibližně čtyři nové modely Igráčků a celá sbírka má dnes přibližně 50 různých figurek.

Igráček byl velmi oblíbený v někdejším socialistickém Československu a v zemích východního bloku. Postupem času však v konkurenci náporu zahraničních hraček upadl v zapomnění, aby byl vzkříšen v roce 2010. Přizpůsobil se profesím nové doby včetně vybavení moderními prostředky. Na výstavě se návštěvníci setkají s doktorem, lékárníkem, policistou, hasičem, výpravčím a průvodčím, řidičem, popelářem, stavařem, malířem, kominíkem, zahradníkem a traktoristou, prostě s celou řadou profesí důležitých pro současnost.

V jednom balení je teď figurka s příslušenstvím

Nově je přidáno prostředí, v němž se figurka pohybuje, kdy je zábavnou formou ukázáno vše, co je k výkonu určité práce zapotřebí. Lze se seznámit s prací v zemědělské výrobě, květinářství, v lékařské ordinaci, lékárně, ošetřovatele v Zoo, poštovní úřednice a dalšími nároky na různé profese, které si mohou děti zvolit v budoucnu jako svá povolání. Zároveň tímto způsoben poznávají i techniku dnešní doby. Umožňuje to série s názvem Igráček MultiGO, kdy v jednom balení je figurka s příslušenstvím, např. nákladní auto s výměnnými korbičkami, či různá nová auta a podobně.

Pánové Ressel a Pippich, foto Pardubický kraj

Slavní Chrudimáci

Speciálně pro chrudimskou výstavu byly vytvořeny postavy slavného chrudimského rodáka Josefa Ressela, vynálezce lodního šroubu, a významného chrudimského občana Karla Pippicha. Autorem těchto Igráčků je pan Miroslav Svoboda, který pro tuto putovní výstavu vyrobil již celou řadu originálních Igráčků vážících se k jednotlivým místům, kam výstava putovala. Josef Ludvík František Ressel byl rakouský lesník, spisovatel a vynálezce česko-německého původu, který se proslavil ve světě především vynálezem lodního šroubu. Karel Pippich byl český právník, sokolský funkcionář, organizátor hudebních a divadelních představení a mladočeský politik. Na celostátní úrovni byl oceňován jako příklad venkovského intelektuála, který obětavě provádí drobnou práci pro národ. Na jeho počest byla pojmenována východočeská sokolská župa a chrudimské divadlo.

Přijďte se proto do Regionálního muzea v Chrudimi na novou výstavu podívat nebo si i pohrát. Nejen pro děti je tu totiž připravena malá herna. Výstavu je možné navštívit od čtvrtka 31. ledna do neděle 17. března 2019 vždy od 9 do 12 a od 12.30 do 17 hodin, s výjimkou pondělí.

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace