Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Pardubicích se otevře Centrum duševního zdraví, přispěje i kraj. Pro nemocné jde o dostupnější péči a její zkvalitnění

09.02.2019
V Pardubicích se otevře Centrum duševního zdraví, přispěje i kraj. Pro nemocné jde o dostupnější péči a její zkvalitnění

Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Popisek: V září minulého roku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou slavnostně zahájil provoz prvních pěti Center duševního zdraví

Organizace Péče o duševní zdraví v červenci otevře v Pardubicích nové Centrum duševního zdraví. Pardubice se tak stanou jedním z 16 měst, ve kterém pomoc lidem s duševním onemocněním nabere nový směr. Na jeho vybudování se bude finančně podílet i Pardubický kraj.

Ministerstvo zdravotnictví nedávno vydalo informaci, že organizace Péče o duševní zdraví úspěšně prošla se svou žádostí na provozování Centra duševního zdraví (CDZ) v Pardubicích. Pro osoby s psychickými potížemi tato zpráva znamená vidinu dostupnější péče a její zkvalitnění.

Dostupnější péče a její zkvalitnění

„Rada Pardubického kraje schválila návrh na poskytnutí individuální dotace pro novou sociálně zdravotní péči o osoby s vážným duševním onemocněním ve výši 1,5 milionu korun. Jedná se o vybudování ordinace psychiatra a klinického psychologa a zázemí pro aktivity v rámci služeb denní péče a o zázemí pro zdravotní sestry působící ve vlastním prostředí pacienta.  Tento návrh projedná ještě únorové Zastupitelstvo,“ uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Celková investice činí 3,5 milionu korun. „Předpokládáme, že stejnou částkou jako my projekt podpoří i město Pardubice a zbylou částku zabezpečí organizace z dalších zdrojů,“ dodal Šotola.

Nový systém v péči o lidi s duševní nemocí

Otevřením CDZ vznikne nový systém v péči o lidi s duševní nemocí. Hlavním cílem CDZ je poskytování zdravotní a sociální péče v přirozeném prostředí člověka, například přímo u něj doma. V CDZ bude pracovat jeden multidisciplinární tým složený ze zdravotních profesí psychiatra, psychologa, zdravotní sestry a z profesí sociálního zaměření bude zastoupen sociální pracovník a peer konzultant. „O tento systém péče usilovala naše organizace již dlouhodobě. Naši sociální pracovníci standardně poskytovali služby v terénu, avšak neměli možnost s sebou vzít i zdravotníka, a tak nemohla být péče komplexní. Jsme velice rádi, že se naše vize terénních multidisciplinárních týmů konečně stávají hmatatelnými,“ říká ředitel Péče o duševní zdraví MUDr. Petr Hejzlar.

Jak uvádí v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví ministr Adam Vojtěch: „Služby Center duševního zdraví znamenají revoluční změnu v systému péče o duševně nemocné. Významně zvyšují její kvalitu, protože péče jde nově za pacientem, který se může léčit ve svém domácím prostředí a neztrácí tak kontakt s běžným životem jako dnes, kdy je léčen takzvaně za zdí.“

V současnosti funguje již 5 CDZ ve 4 městech ČR. K nim se nyní připojí 15 nových Center pokrývající péči v dalších 12 městech, Pardubice budou jedním z nich. Toto rozšíření počtu CDZ je velký milník v poskytování služeb lidem s duševním onemocněním. Do budoucna plánuje Ministerstvo zdravotnictví vytvořit síť až 100 CDZ, která budou rozmístěná rovnoměrně po celé republice.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová