V Pardubicích se otevře Centrum duševního zdraví, přispěje i kraj. Pro nemocné jde o dostupnější péči a její zkvalitnění
09.02.2019
Foto: Ministerstvo zdravotnictví
Popisek: V září minulého roku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou slavnostně zahájil provoz prvních pěti Center duševního zdraví
Organizace Péče o duševní zdraví v červenci otevře v Pardubicích nové Centrum duševního zdraví. Pardubice se tak stanou jedním z 16 měst, ve kterém pomoc lidem s duševním onemocněním nabere nový směr. Na jeho vybudování se bude finančně podílet i Pardubický kraj.
Ministerstvo zdravotnictví nedávno vydalo informaci, že organizace Péče o duševní zdraví úspěšně prošla se svou žádostí na provozování Centra duševního zdraví (CDZ) v Pardubicích. Pro osoby s psychickými potížemi tato zpráva znamená vidinu dostupnější péče a její zkvalitnění.
Dostupnější péče a její zkvalitnění
„Rada Pardubického kraje schválila návrh na poskytnutí individuální dotace pro novou sociálně zdravotní péči o osoby s vážným duševním onemocněním ve výši 1,5 milionu korun. Jedná se o vybudování ordinace psychiatra a klinického psychologa a zázemí pro aktivity v rámci služeb denní péče a o zázemí pro zdravotní sestry působící ve vlastním prostředí pacienta. Tento návrh projedná ještě únorové Zastupitelstvo,“ uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Celková investice činí 3,5 milionu korun. „Předpokládáme, že stejnou částkou jako my projekt podpoří i město Pardubice a zbylou částku zabezpečí organizace z dalších zdrojů,“ dodal Šotola.
Nový systém v péči o lidi s duševní nemocí
Otevřením CDZ vznikne nový systém v péči o lidi s duševní nemocí. Hlavním cílem CDZ je poskytování zdravotní a sociální péče v přirozeném prostředí člověka, například přímo u něj doma. V CDZ bude pracovat jeden multidisciplinární tým složený ze zdravotních profesí psychiatra, psychologa, zdravotní sestry a z profesí sociálního zaměření bude zastoupen sociální pracovník a peer konzultant. „O tento systém péče usilovala naše organizace již dlouhodobě. Naši sociální pracovníci standardně poskytovali služby v terénu, avšak neměli možnost s sebou vzít i zdravotníka, a tak nemohla být péče komplexní. Jsme velice rádi, že se naše vize terénních multidisciplinárních týmů konečně stávají hmatatelnými,“ říká ředitel Péče o duševní zdraví MUDr. Petr Hejzlar.
Jak uvádí v tiskové zprávě Ministerstva zdravotnictví ministr Adam Vojtěch: „Služby Center duševního zdraví znamenají revoluční změnu v systému péče o duševně nemocné. Významně zvyšují její kvalitu, protože péče jde nově za pacientem, který se může léčit ve svém domácím prostředí a neztrácí tak kontakt s běžným životem jako dnes, kdy je léčen takzvaně za zdí.“
V současnosti funguje již 5 CDZ ve 4 městech ČR. K nim se nyní připojí 15 nových Center pokrývající péči v dalších 12 městech, Pardubice budou jedním z nich. Toto rozšíření počtu CDZ je velký milník v poskytování služeb lidem s duševním onemocněním. Do budoucna plánuje Ministerstvo zdravotnictví vytvořit síť až 100 CDZ, která budou rozmístěná rovnoměrně po celé republice.
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová