Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krajská koalice má za sebou úspěšný první poločas. Ten druhý bude ve znamení významných investic ve zdravotnictví, dopravě či kultuře

07.01.2019
Krajská koalice má za sebou úspěšný první poločas. Ten druhý bude ve znamení významných investic ve zdravotnictví, dopravě či kultuře

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Zástupci koaličních stran Pardubického kraje

Po podzimních krajských volbách v roce 2016 byla ustanovena krajská koalice za účasti České strany sociálně demokratické, Koalice pro Pardubický kraj, Občanské demokratické strany a Starostů a nezávislých. Zástupci koaličních stran se v pondělí sešli, aby projednali dosavadní spolupráci s výhledem na zbylé dva roky funkčního období, které je kromě rovnoměrného rozvoje celého regionu ve znamení velkých investic do zdravotnictví, dopravy či kultury.

„Spolupráce uvnitř koalice je na vynikající úrovni. Nedochází zde k žádným problémům v komunikaci a případné konkrétní problematické záležitosti jsou vždy konzultovány a řešeny na základě širokého konsensu. Do zbývajících dvou let jdeme s odhodláním dokončit naplnění všech bodů společného programového prohlášení, které již bylo z větší části naplněno. Do konce funkčního období nás čekají zásadní investice, ať je to stavba Centrálních urgentních příjmů v Orlickoústecké a následně také zahájení stavby v Pardubické nemocnici, rekonstrukce Winternitzových mlýnů v Pardubicích či pokračování v modernizaci silnic nižších tříd,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Většina připravovaných záležitostí má časový přesah do dalších volebních období, a proto chceme i nadále aktivně komunikovat záměry i s dalšími politickými partnery. Neříkáme záměrně koalice a opozice, ale partneři, protože diskuse je velmi konstruktivní a kultivovaná, což jednoznačně není samozřejmostí, a proto chci tento způsob jednání o to více zdůraznit,“ sdělil hejtman Netolický, jehož v krajské radě za ČSSD doplňují radní pro oblast školství Bohumil Bernášek a radní pro zemědělství, životní prostředí a venkov Václav Kroutil.

Daří se podporovat lidovou kulturu

Druhým koaličním partnerem je Koalice pro Pardubický kraj, kterou zastupují 1. náměstek Roman Línek, radní pro sociální sektor Pavel Šotola a radní pro sport a cestovní ruch René Živný. „Velmi pozitivně vnímám, že podpora kultury v našem kraji je jedna z největších v historii. Patří do ní i tak významné projekty jako jsou rekonstrukce Winternitzových mlýnů na krajskou galerii, rekonstrukce Zámku Pardubice či úpravy Domu hudby. Zároveň se nám daří podporovat lidovou kulturu včetně tradičních řemesel,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Roman Línek. „Dále se nám výrazným způsobem podařilo zrychlit výkupy pozemků pro naše silniční investice, což je jeden ze zásadních předpokladů pro čerpání prostředků z evropských fondů,“ doplnil Línek, do jehož gesce kromě kultury spadá také oblast investic a majetku.

Komfort a kvalita pro cestující

Občanská demokratická strana je v krajské radě zastoupena náměstkem hejtmana pro dopravu a dopravní obslužnost Michalem Kortyšem a radním pro zdravotnictví Ladislavem Valtrem. „Z mé strany je jednoznačnou prioritou dokončení výběru dopravců, kteří budou od prosince zajišťovat železniční dopravní obslužnost v regionu. Chceme cestujícím zajistit co největší komfort a kvalitu cestování do zaměstnání, školy či k lékaři. Ukázalo se, že otevření jednání se soukromým dopravcem rozpohybovalo také jednání národního dopravce,“ řekl náměstek Michal Kortyš. Velké krajské investice se chystají také ve zdravotnictví. „Naše nemocnice čekají další velké investice, a to nejen v Pardubické nemocnici, ale i v dalších čtyřech, které jsou součástí akciové společnosti. Nemůžeme zapomínat ani na obnovu sanitních vozů, budování výjezdových stanic zdravotnické záchranné služby a další investice do všech krajských zdravotnických zařízení v regionu. Klíčová v tomto je určitě právě koaliční opora a shoda na prioritě směrování velké části krajských investic právě do zdravotnictví. Důležité pak je, že se daří významně stabilizovat také provozní ekonomiku našich nemocnic.  Ekonomické zdraví naší společnosti v oblasti akutní péče patří mezi nejlepší krajská zařízení v celé republice,“ uvedl radní Ladislav Valtr.

Posledním subjektem, který má v radě kraje své zástupce je hnutí STAN, které reprezentuje jediná žena Hana Štěpánová, do jejíž gesce spadá oblast regionálního rozvoje, evropských fondů a inovací. „Naším cílem je rovnoměrný rozvoj celého regionu, což zajišťujeme nejen prostřednictvím dotací, ale také školením starostů v celé řadě oblastí, jelikož vzdělaný a úspěšný starosta znamená dobře fungující obec a následně také celý kraj,“ sdělila Hana Štěpánová.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová