Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kraj zrušením výběrového řízení na pardubickou psychiatrii nechyboval, rozhodl ÚOHS

05.01.2019
Kraj zrušením výběrového řízení na pardubickou psychiatrii nechyboval, rozhodl ÚOHS

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Hejtman Martin Netolický se zástupci Nemocnice Pardubického kraje

V sále Rady Pardubického kraje se na konci prosince sešli zástupci Pardubického kraje a Nemocnice Pardubického kraje, aby novinářům představili souhrn toho nejdůležitějšího z oblasti zdravotnictví v regionu. Kromě finančního zdraví společnosti Nemocnice Pardubického kraje a připravovaných investic je veledůležitou zprávou pokračování příprav na vybudování psychiatrie v Pardubické nemocnici či uzavření kolektivního vyjednávání se zaměstnanci nemocnic.

Jedním z důležitých krajských projektů v Pardubické nemocnici je vybudování nového pavilonu psychiatrie. Kraj však z podezření, že mohlo dojít k dohodě mezi uchazeči, zrušil výběrové řízení. Nyní tento krok posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Nikdo nemůže donutit investora podepsat smlouvu, pokud má určité pochybnosti, a já jsem přesvědčen, že argumentační důvody na naší straně byly jednoznačné,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. S tímto stanoviskem ÚOHS může dojít k vypsání nového výběrového řízení. „Důležité je, že nedojde ke zpoždění s čerpání dotace,“ potvrdil hejtman a dodal, že nové výběrové řízení zohlední kvůli termínu čerpání dotace i časové hledisko. Kraj také zmírní podmínky soutěže a více ji otevře potenciálním stavitelům, především kvůli snaze vysoutěžit i přes rostoucí ceny ve stavebnictví zakázku co nejlevněji.

Stavební boom v krajském zdravotnictví

Stoupající náklady na stavební práce mohou omezit i realizace největších stavebních počinů hejtmanství, centrálních urgentních příjmů v nemocnicích v Pardubicích a Ústí nad Orlicí, ale také stavbu nové nemocnice v Moravské Třebové. Kubík zastavěného prostoru oproti dosavadním propočtům výrazně podražil, a tak se zdražování řešilo i na půdě Pardubického kraje. „Současný pokyn k centrálnímu příjmu v Ústí nad Orlicí zní, že chceme snížit nově přepočtenou cenu investic přibližně o deset procent, čehož musíme docílit bez toho, aby došlo k zásahu do kvality poskytované péče,“ vysvětlil hejtman Netolický.

To, že může Pardubický kraj z vlastních zdrojů financovat například centrální urgentní příjem v Orlickoústecké nemocnici je dáno i hospodařením společnosti Nemocnice Pardubického kraje, která je soběstačná. „Již několik let nepotřebuje Nemocnice Pardubického kraje provozní dotace na pokrytí mzdových nároků, a tak je jako zřizovatel můžeme směřovat do vylepšování jednotlivých nemocničních areálů, do rekonstrukcí, přístaveb i nových realizací,“ řekl krajský radní Ladislav Valtr.

Nemocnice Pardubického kraje jsou po personální stránce stabilní

V NPK se od roku 2014 podařilo navýšit počet lékařů téměř o stovku. „Přesto jsou obory, které se ale napříč celou republikou potýkají s nedostatkem lékařů, a ani u nás není situace jiná,“ vysvětlil generální ředitel a předseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. V nemocnici tak dnes chybí spíše jednotlivci, a to na některých pracovištích. Horší situace je u nelékařského zdravotnického personálu, sester chybí mnohem více než lékařů. „Přesto jako pozitivní vnímám fakt, že se nám podařilo zarazit personální propad, počty sester sice naskakují v řádu jednotek, situace se však relativně stabilizovala. Skvělé je i to, že se do středních zdravotnických škol hlásí více uchazečů než v minulých letech, s těmito kapacitami však můžeme v závislosti na legislativní úpravě vzdělávání zdravotníků počítat nejdříve za pět šest let,“ řekl Gottvald.

Dobrou zprávou je i domluva se zástupci odborů. „Se zástupci odborových organizací jsme se dohodli na procentuálním navýšení mzdových tarifů, nejdůležitější část kolektivního vyjednávání tak máme za sebou,“ sdělil Gottvald a doplnil, že na rozdíl od jiných zařízení nebude Nemocnice Pardubického kraje potřebovat žádné finanční injekce. Osobní náklady dnes tvoří asi 60 procent objemu hospodaření společnosti.

Kraj nezapomíná ani na další zdravotnická zařízení

Nemocnice Pardubického kraje není jediným poskytovatelem zdravotní péče v regionu, a proto kraj výrazně investuje také do nemocnic následné péče, rehabilitačních ústavů či krajské záchranné služby. „Kromě centrálních příjmů pokračujeme v přípravách na vybudování nové nemocniční budovy v Moravské Třebové za částku 200 milionů korun včetně vybavení. Součástí bude zároveň výjezdová stanice zdravotnické záchranné služby, což nám vyřeší problém s nedostatečným zázemím ve městě,“ uvedl hejtman Martin Netolický, na něhož navázal radní Ladislav Valtr. „Podařilo se nám například dokončit rekonstrukci leháren v Jevíčku, kde dokončujeme také rozsáhlé úpravy bývalého dětského pavilonu s přeměnou na pavilon plicní rehabilitace. Podařilo se nám také opravit střechy několika budov v Albertinu Žamberk nebo zmodernizovat rehabilitační bazén v Brandýse nad Orlicí. Když k tomu připočtu výstavbu několika výjezdových stanic naší záchranky, tak je patrné, že se snažíme investovat do všech našich zařízení poskytujících zdravotní péči. Toho bychom nedosáhli, pokud by bylo nutné finančně sanovat ztráty našich velkých nemocnic,“ uvedl krajský radní Ladislav Valtr. „Důležité potvrzení kvality poskytované péče je také v udělených certifikátech kvality, které naše zařízení pravidelně získávají. Za to bych rád všem zaměstnancům poděkoval,“ dodal radní Valtr.

Rámcové smlouvy se zdravotními pojišťovnami

Zdravotní péče je pacientům v České republice poskytovaná na základě rámcových smluv uzavřených s jednotlivými zdravotními pojišťovnami. Tyto smlouvy upravují rozsah zdravotních služeb, které je poskytovatel oprávněn poskytnout, dále způsob úhrady, výši úhrady, regulačních omezení úhrady atd. Největší český pojistník, Všeobecná zdravotní pojišťovna, uzavřela svou rámcovou smlouvu s NPK nedávno, a to na pět let. Jednání s ostatními pojišťovnami dále probíhají. „Svazové pojišťovny odmítly pětiletou prolongaci, nicméně některé nich půjdou pravděpodobně rovnou cestou prodloužení na dobu neurčitou,“ informoval na tiskové konferenci Vladimír Ninger, člen představenstva Nemocnice Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnický segment. 

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová