Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na vitamínu D stojí naše imunita, říká primářka z Litomyšle. Radí čerstvý vzduch, dobrou životosprávu, dlabat ´déčko ´z lékárny a…

23.12.2018
Na vitamínu D stojí naše imunita, říká primářka z Litomyšle. Radí čerstvý vzduch, dobrou životosprávu, dlabat ´déčko ´z lékárny a…

Foto: Pixabay

Popisek: Losos je dobrým zdrojem vitamínu D

ROZHOVOR Rýma, kašel, zvýšená teplota. Jen málo z nás nepocítí během chladného a sychravého počasí tyto typické projevy respiračních onemocnění, jejichž původcem jsou viry a bakterie. O tom, kdy má význam užívat antibiotika a antivirotika a jak respiračním onemocněním předcházet, jsme hovořili s primářkou oddělení infekční diagnostiky v Litomyšlské nemocnici Janou Janečkovou.

Proč nás trápí respirační onemocnění především na podzim a v zimě?

Respirační infekce jsou nejčastějším důvodem, který přivede pacienty do ordinací praktického lékaře nebo pediatra. Jakmile skončí léto, tak začne období, kdy se ochladí, jsme méně na čerstvém vzduchu, máme také méně otevřená okna a najednou se ukazuje, že přibývá respiračních infekcí. Respirační infekce mohou mít mnoho původců. Jsou to jednak bakteriální původci, například betahemolytické streptokoky, hemofily, pneumokoky, moraxely, ale z velké části jsou původcem viry.

Primářka oddělení infekční diagnostiky Litomyšlské nemocnice Jana Janečková, foto litomysl.nempk.cz

Jak se projevují běžná respirační onemocnění?

Příznaky u respiračních nemocí jsou vždy podobné. Jedná se o teplotu, může být jen zvýšená nebo i horečka, rýma, zduření sliznic, nejen nosních a nosohltanu. Může se jednat o kašel, bolest v krku, sekreci z nosních průduchů. Pokud jsou to závažnější infekce, které postihují dolní cesty dýchací, jedná se o bronchitidu nebo pneumonii, tam už jsou zase příznaky specifičtější. Ale abychom rozpoznali spolehlivě podle příznaků, jestli se jedná o virovou nebo bakteriální infekci, to je obtížné. Lékaři mají k dispozici pomocný test na stanovení C-reaktivního proteinu (CRP), který je vysoký nebo vyšší u bakteriálních infekcí, ale u infekcí virových je negativní, takže jakýsi orientační marker zánětu, který nám rozliší bakteriální a virovou infekci, máme.

Vitamín D je prospěšný pro regulaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Vápník i fosfor jsou základními prvky pro stavbu kostí, a tak přispívá vitamín D k udržení pevných a silných kostí. Nedostatek vitamínu D se projevuje svalovou ztuhlostí, zvýšenou lomivostí kostí a u dětí dokonce špatným růstem. Přirozeným zdrojem vitamínu D je UV záření, s jehož pomocí organismus dovede syntetizovat až 80 % potřebné dávky vitamínu D. Dalšími zdroji jsou například rybí tuk, játra, vaječné žloutky a mléko. Při nedostatku je vhodné doplnit vitamín D spolu s vápníkem.

Zdroj pilulka.cz


Jak se léčí virové a bakteriální onemocnění?

Co se týče bakteriálních infekcí, tam, kde je potřebná léčba, tak podáváme antibiotikum. Pokud není potřebná antibiotická léčba, snažíme se o symptomatickou léčbu a u virových infekcí je to obdobné. Pokud neprokážeme chřipku a onemocnění má průběh lehčí, snažíme se antipyretikem snížit teplotu, pomocí ibuprofenu omezit otok sliznice nosních průduchů, protože ty nám redukují ten průchod vzduchu na minimum. Když má pacient kašel, tak podáváme antitusikum na potlačení kašle, nebo naopak nějaké mukolytikum a bronchodilatans na odkašlání a zprůchodnění dýchacích cest. Pokud je průběh onemocnění těžší a víme, o jaký virus se jedná, máme na chřipkové viry antivirotikum jako je oseltamivir, to znamená přípravek Tamiflu. Ale máme i nechřipkové viry, kterých je celá řada. Patří sem například dobře známé rhinoviry skupiny A,B,C, adenoviry A-G, respirační syncytiální viry A-B, metapneumovirus, coronavirus a další. Když je dobře vytestujeme, tak můžeme předpokládat, jaká bude nejlepší léčba.

Potravinové doplňky s vitamínem D pomohou dostat do těla správnou denní dávku, aniž byste dostali rakovinu kůže, foto Pixabay

Jestliže lékař nemůže zvolit léčbu symptomatickou, stav nemocného je závažnější a je předepisováno antibiotikum, potom by vždy předem měl být proveden odběr vzorku pro vyšetření metodou kultivace a genetiky respiračních patogenů.   Kultivační metoda trvá 24 hodin a může prokázat pouze typicky kultivovatelné bakterie. Genetika trvá od 1 do 4 hod. od dodání vzorku do laboratoře a ukáže bakterie nekultivovatelné, nejčastější: Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophilla pneumoniae, Legionella pneumophila, Bordetella  a z virů nejčastější:  chřipkové a nechřipkové viry. 

Existují bakteriální infekce, které se neprokáží testem CRP?

Ano. Je celá řada bakterií, my jim říkáme atypické bakterie, které nám nezvednou C-reaktivní protein, a je to proto, že tyto bakterie se dostávají v těle člověka tzv. intracelulárně do nitra buněk. Nedají podnět k tomu, aby se C-reaktivní protein vytvořil. Takže u těchto atypických bakterií je na místě právě antibiotická léčba, ale specificky zaměřená na antibiotika s intracelulárním průnikem jako jsou třeba makrolidy. Pokud bychom nasadili pacientovi třeba penicilin, tak tato léčba nebude úspěšná. Významnou roli přitom hraje právě diagnostika. Je důležité rozlišovat bakterie typické, atypické a virové infekce, u kterých není C-reaktivní protein nikdy zvýšený, nebo jen nepatrně, mírně.

Z čeho získat vitamín D

Sluníčko
Sluneční světlo podporuje tělo k tvorbě vitamínu D. Ale kvůli riziku rakoviny kůže není doporučeno trávit moc času na slunci. Nicméně malé množství slunečního záření bez opalovacího krému může stačit.

Tučné ryby
Mastné ryby jako losos, pstruh, makrela, tuňák nebo úhoř jsou dobrým zdrojem vitamínu D. A navíc s nimi získáte pro srdce zdravé omega-3 mastné kyseliny.

Konzervovaný tuňák
Čerstvé ryby nejsou jediný způsob, jak zvýšit svůj příjem vitamínu D; můžete jej získat rovněž z konzervy; a konzervy tuňáka nebo sardinky jsou obvykle levnější než čerstvé ryby.

Některé houby
Stejně jako lidé, i houby mají schopnost vytvářet vitamín D, jsou-li vystaveny ultrafialovému záření. Houby jsou však obvykle pěstovány ve tmě a neobsahují vitamín, kromě specifických druhů pěstovaných v ultrafialovém světle (např. žampiony).

Obohacené kravské mléko
Většina druhů u nás prodávaného kravského mléka je obohacena vitamínem D, ale zmrzlina a sýr nejsou. Totéž platí o některých druzích sójového nebo rýžového mléka, ale zkontrolujte si informace na štítku.

Některé typy obohacených pomerančových džusů
Určité druhy pomerančového džusu jsou obohaceny vitamínem D, zkontrolujte opět na štítku.

Potravinové doplňky
Suplementy vitamínu D pomohou dostat do těla správnou denní dávku, aniž byste dostali rakovinu kůže. Nicméně příliš mnoho vitamínu D může působit toxicky, proto se poraďte se svým lékařem o správném dávkování.

Vaječné žloutky
Vejce jsou pohodlný způsob, jak získat vitamín D, a to ve všech formách, jako jsou snídaně, oběd, večeře nebo dezert. Vzhledem k tomu, že vitamín D ve vejci pochází ze žloutku, je důležité používat celá vejce, nejen bílky. Nesnažte se ale získat svůj denní příjem déčka jen z vajec.

Obohacené cereálie / obiloviny
Pokud potřebujete vitamín D, najdete jej v obohacených cereáliích, které můžete zkombinovat i s o déčko obohaceným mlékem.

Hovězí játra
I když se spousta lidí játrům vyhýbá, jsou vynikající zásobárnou vitamínu D i jiných živin, jako jsou vitamín A, železo nebo bílkoviny. Nicméně hovězí játra mají také vysoký obsah cholesterolu, takže možná zvolíte raději tučné ryby.

Olej z tresčích jater
I když jeho jméno by mohlo odradit, olej z tresčích jater je často ochucený mátou nebo citrusy, nebo se prodává ve formě kapslí. Tresčí játra jsou navíc velmi bohatým zdrojem vitamínu D.

Ultrafialové lampy a žárovky
Lidé s vysokým nedostatkem vitamínu D se mohou uchýlit k UV lampám a žárovkám. Jsou určeny těm, kdo nejsou schopni absorbovat vitamín (malabsorpce), nebo jim opravdu chybí slunce. Tyto lampy ovšem nesou stejné riziko rakoviny kůže jako sluneční záření a potřebujete ochranné brýle, takže byste se o jejich použití měli poradit s lékařem.

Zdroj Vitalia.cz


Co můžeme udělat pro prevenci respiračních onemocnění?

Abychom předcházeli virovým onemocněním a vůbec onemocněním dýchacích cest, tak je důležité mít každý den dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, dobrou životosprávu a také mohu připomenout – mít dobrou hladinu vitamínu D. Řada z nás, pokud si nechá stanovit hladinu vitamínu D, tak se prokáže, že ho nemá v těle dostatek. Buď tedy můžeme pro nápravu zlepšit životosprávu, nebo můžeme vitamín D přidávat pomocí přípravků dostupných v lékárně tak, aby byla jeho hladina dostatečná. My říkáme, aby byl člověk saturovaný. Je samozřejmě vhodné testovat tuto hladinu.  Vitamín D je velmi důležitý, protože na něm vlastně stojí celý imunitní systém člověka. Když budeme mít dobrý stav imunity, tak předejdeme infekci jako takové, i když před námi někdo kýchne nebo nedodržuje základní hygienické návyky a prská viry na své okolí. 

 

Vložil: Markéta Vančová