Zajištění co nejrozmanitějšího energetického mixu, a to jak z hlediska zdrojů, tak i druhů surovin... Kraj aktualizoval Územní energetickou koncepci
17.12.2018
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Ilustrační foto
Rada Pardubického kraje na svém posledním zasedání schválila strategický dokument s názvem Územní energetická koncepce Pardubického kraje (ÚEK). Tento dokument stanovuje cíle a principy řešení energetického hospodářství na úrovni kraje na období 25 roků, to znamená až do roku 2043. V únoru ho ještě projedná celé Zastupitelstvo Pardubického kraje.
„V dalších letech nás čekají velké změny, na které musí být kraj připraven i ve svém strategickém plánování. Abychom dosáhli cílů státní energetické koncepce, tedy bezpečnosti, konkurenceschopnosti a udržitelnosti, bude nutné přistoupit k zajištění co nejrozmanitějšího energetického mixu, a to jak z hlediska zdrojů, tak i druhů surovin,“ řekl na úvod 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek.
Energetická koncepce musí být v souladu se záměry EU
Energetická koncepce musí být v souladu také se záměry Evropské unie, která se zavázala snížit emise CO2 do roku 2030 nejméně o 40 % oproti roku 1990.
Odborníci vypracovali dvě možné varianty budoucího vývoje v této oblasti – variantu cíleného rozvoje a variantu nízkouhlíkovou. „Obě varianty počítají s úspornými opatřeními v domácnostech i ve službách a průmyslu, s výměnou kotlů na tuhá paliva, s výstavbou nízkoenergetických domů a větším využitím zemního plynu. Různý je rozsah využití biomasy a dalších obnovitelných zdrojů. Ani v jedné variantě se zatím v našem kraji neobejdeme bez elektráren ve Chvaleticích a Opatovicích,“ shrnul závěry koncepce Línek.
Snížení emisí CO2 si vyžádá větší investice do využití obnovitelných zdrojů
Druhá varianta by mohla přinést větší snížení emisí CO2, ale vyžádá si mnohem větší investice do využití obnovitelných zdrojů v těch oblastech, které nebudou ekonomicky návratné. Bude proto záležet na způsobu, jakým bude stát iniciovat a podporovat dosažení cílů stanovených Evropskou unií.
„Určitě budeme v kraji potřebovat třídírny odpadů, které budou napomáhat jejich materiálovému, ale i energetickému využití v mnohem větší míře než dosud. Můžeme počítat také s rozvojem alternativních paliv v dopravě a větším zapojením do programu Energeticky úsporná obec. Úsporná opatření dlouhodobě podporujeme i na majetku kraje a ve zřizovaných organizacích. Nové úkoly pak budou stát i před provozovateli elektrických sítí,“ nastínil další vývoj náměstek Línek.
Územně energetická koncepce bude každých pět let aktualizována a přezkoumána.
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová