Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Knihovny se musí měnit stejně dynamicky, jako dnešní doba... Zástupci Pardubického kraje, měst, obcí i knihoven u kulatého stolu

03.10.2018
Knihovny se musí měnit stejně dynamicky, jako dnešní doba... Zástupci Pardubického kraje, měst, obcí i knihoven u kulatého stolu

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Kulatý stůl Knihovna – věc veřejná

U kulatého stolu pod názvem Knihovna – věc veřejná se na Pardubickém kraji sešli zástupci kraje, měst, obcí a samozřejmě především knihoven. Shodli se na tom, že knihovny se pozvolna začínají přizpůsobovat novým požadavkům doby, ale tento trend je zatím velmi pomalý. Vázne především na financování. V tom mají hlavní slovo samotné obce, částečně pomáhá i kraj a další partneři.

List New York Times nazval Českou republiku královstvím knihoven. Je to díky zákonu z roku 1919, který dával každé obci za povinnost zřídit veřejnou knihovnu. Právě proto nyní máme v Pardubickém kraji 421 knihoven. „Je otázkou, zda je v možnostech obcí tyto knihovny v nových podmínkách v dobré kvalitě udržet smysluplně při životě, a zda by třeba neměla knihovna v těch malých obcích jezdit spíš za lidmi,“ zahájil debatu 1. náměstek hejtmana pro kulturu Roman Línek.

Knihovny se musí více zaměřit na nákup současné literatury

Odborníci se shodují, že pro budoucnost knihoven budou důležité tři trendy – zdokonalovat a modernizovat současné služby, rozvíjet digitální služby a také se zaměřit na lidi, kteří jsou nepřetržitě na sítích. Již dnes roste počet virtuálních návštěv knihoven (dříve kvůli tomu museli lidé fyzicky dojít do knihovny) a počet stahovaných dokumentů. Knihovny se také musí více zaměřit na nákup současné literatury, která je nejžádanější.

„Jednou z nových rolí knihoven je také jejich přeměna na komunitní centrum obce, kde se lidé budou rádi setkávat, kde se budou obohacovat novými zkušenostmi, vědomostmi, kulturními zážitky. S tím však úzce souvisí požadavky na proměnu interiérů knihoven, jejich vybavení a rozsah i úroveň poskytovaných služeb,“ podotkla ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová.

Zvýšení podpory ze 4 na 6 milionů korun

Pardubický kraj navýšil podporu na regionální funkci knihoven před nedávnem ze 4 na 6 milionů korun. Tyto peníze jdou do neprofesionálních knihoven zejména na nákup výměnných fondů a jejich rozvoz. „Chceme si nyní nechat zpracovat analýzu, jak co nejefektivněji pomoci tam, kde se nejvíc snaží a nemají prostředky na dovybavení aktivních knihoven v malých obcích. V některých krajích to řeší dotačním titulem. Proto chceme nalézt od příštího roku systémové řešení i v Pardubickém kraji,“ dodal Roman Línek.

Jak vyplývá z průzkumů, ve srovnání návštěvnosti kulturních institucí i sportovních utkání v naší republice knihovny s velkým náskokem vedou. Tomu ovšem neodpovídá jak jejich financování, tak platy knihovníků na obcích, kde z 95 procent nedosahují ani průměrné mzdy.

Kulaté stoly organizuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Sdružení knihoven ČR se záštitou Asociace krajů ČR, Svazu měst na obcí ČR, Spolku pro obnovu venkova a s podporou Ministerstva kultury ČR.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová

Galerie

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace