Urgentní příjem v Pardubicích získává konkrétní obrysy. Podívat se a zkontrolovat práce přijel i hejtman Netolický
12.08.2018
Foto: Facebook
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
Stavba centrálních urgentních příjmů (CUP) v Pardubicích a Ústí nad Orlicí je jednoznačnou zdravotnickou prioritou současné krajské samosprávy. Pro hladký průběh příprav obou staveb dochází pravidelně k pracovním schůzkám mezi lékaři, vedením nemocnic a představiteli kraje. Poslední z nich se za účasti hejtmana Martina Netolického, generálního ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a. s., Tomáš Gottvalda, ředitelky Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánky Fraňkové a primáře Chirurgického oddělení Pardubické nemocnice Lukáše Sákry uskutečnila koncem minulého týdne.
CUP v Pardubicích by měl vzniknout v prostoru, který je dnes vymezen budovami č. 1 (bývalá budova dětské chirurgie a urologie) a č. 15 (budovou informací a jídelny). Postupně se chystá demolice všech těchto objektů. V letošním roce by měla k zemi padnout právě jedna z nejstarších budov v nemocnici, a to právě budova č. 1.
Akutní péče chirurgická, interní a neurologická
„Nový sedmipodlažní objekt má do budoucna v rámci vysokoprahového příjmu centralizovat urgentní akutní péči nejen chirurgickou, ale také interní a neurologickou. V objektu by dále měla vzniknout nová centrální sterilizace, jedenáct operačních sálů, oddělení ARO, JIP a standardní oddělení chirurgických oborů,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Je nezbytné, abychom v průběhu příprav otevřeně komunikovali jak s lékaři, tak vedením nemocnice. Proto jsme nyní debatovali o posledních dispozičních změnách v jednom z nejdůležitějších pater, a to v patře, které je určeno operačním sálům, dospávacímu pokoji a jednodenní chirurgii,“ řekl hejtman.
Plán
Jeden z největších investičních záměrů v areálu Pardubické nemocnice by měl být zahájen v roce 2020. Budova CUP v Pardubicích je pro Nemocnice Pardubického kraje, a. s., jedním klíčových projektů, a to i proto, že umožní mimo jiné další rozvoj celého areálu. „Do uvolněné budovy chirurgie by se poté postupně měla přemístit interna a neurologické oddělení, mělo by být rekonstruováno geriatrické a rehabilitační oddělení. Plány máme opravdu velké,“ říká Štěpánka Fraňková, ředitelka Pardubické a Chrudimské nemocnice.
Spádová oblast, kterou specializovaná péče poskytovaná Pardubickou nemocnicí obsáhne, zahrnuje přes půl milionu obyvatel. „Moderní budova centrálního urgentního příjmu umožní poskytovat zdravotnickou péči odpovídající 21. století. Centralizace oborů zefektivní práci, nabídne lepší zázemí jak pro lékaře a zdravotnický personál, tak pro pacienty a jejich doprovod, a především posune zdravotnictví v oblasti na úroveň špičkových zařízení v republice,“ dodává Tomáš Gottvald, generální ředitel a předseda představenstva Nemocnice Pardubického kraje, a. s.
Komerční sdělení
Vložil: Markéta Vančová