Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pardubický kraj podepíše s gruzínskými partnery memorandum o spolupráci. Inspirace a učení může být vzájemné

26.07.2018
Pardubický kraj podepíše s gruzínskými partnery memorandum o spolupráci. Inspirace a učení může být vzájemné

Autor: Pardubický kraj

Popisek: Jednání s gubernátorem gruzínského regionu Mtscheta-Mtianeti Levanem Zautashvilim a zástupci místních akčních skupin

Jednáním s gubernátorem regionu Mtscheta-Mtianeti Levanem Zautashvilim a zástupci místních akčních skupin pokračovala pracovní cesta delegace Pardubického kraje v Gruzii, která je zaměřena na předávání zkušeností v oblasti školství, cestovního ruchu a spolupráce na venkově. Právě turismus je jednou z hlavních možností, jak pozvednout celý region a zlepšit životní podmínky jeho obyvatel. Z toho důvodu gruzínská vláda finančně podporuje budování dopravní infrastruktury, které je nezbytnou součástí pro rozvoj oblasti. Hejtman Martin Netolický se se svým protějškem dohodl na podpisu memoranda o vzájemné spolupráci v podzimních měsících letošního roku.

„Turismus je v regionu, který se rozkládá de facto od hranice hlavního města Tbilisi až po kavkazský masiv na hranici s Ruskem, jednou z hlavních možností, jak zajistit místním obyvatelům lepší životní podmínky. Za poslední roky narostl počet zahraničních turistů ze 100 tisíc až na půl milionu a číslo stále roste. K tomu je však potřeba především kvalitní silniční infrastruktura, která je problémem hlavně směrem do hor. Gruzínská vláda si to uvědomuje, a proto za přispění zahraničních investorů začala významně finančně podporovat rekonstrukci silnic. Jedná se v přepočtu o přibližně 55 miliard korun do roku 2020. Vláda navíc jako podporu znevýhodněným horským oblastem přijala zákon, který nabízí finanční podporu obyvatelstvu, ale také daňové zvýhodnění pro investory včetně těch zahraničních. To by mohlo být zajímavé také pro investory z České republiky,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Učení může být z mého pohledu vzájemné, říká hejtman

Právě tento způsob podpory by mohl být transformován také do podmínek České republiky. „Nejen budování infrastruktury, ale přímá podpora či úlevy pro obyvatelstvo v postižených regionech jsou velmi zajímavou cestou, jak vrátit život některým oblastem, které se potýkají s úbytkem obyvatelstva. Dovedu si představit, že by tato podpora pomohla také některým našim regionům, které byly postiženy nejen druhou světovou válkou, ale také úpadkem průmyslu po pádu komunismu,“ řekl hejtman Netolický, který se se svým protějškem dohodl na definování oblastí spolupráce, které budou součástí memoranda, jehož podpis je plánován s představiteli gruzínského regionu v rámci jejich říjnové návštěvy Pardubického kraje. „Učení může být z mého pohledu vzájemné, protože například rychlost, jakou se zde opravují silnice a realizují velké dopravní stavby, je až závratná a není to pouze o poskytnutých prostředcích, ale i nastavení systému, který důležité stavby upřednostňuje,“ dodal hejtman.

Zahraniční spolupráci a výměnu zkušeností s Pardubickým krajem vnímají pozitivně také představitelé regionu. „Uvědomujeme si, co je nezbytné pro rozvoj našeho regionu směrem k cestovnímu ruchu. Kromě oprav silnic, stavby hotelů jsou to také zkušenosti, a proto chci poděkovat Pardubickému kraji, který nám nabídl svoji pomoc v oblasti školství, cestovního ruchu a obecně spolupráce na venkově. Zkušenost partnerů ze zahraničí je pro nás nesmírně důležitá,“ sdělil gubernátor regionu Levan Zautashvili.

V rámci setkání proběhla diskuse se všemi garanty jednotlivých oblastí, tedy cestovního ruchu, školství a rozvoje místních akčních skupin. Podle předsedy zastupitelského výboru pro sport a cestovní ruch Dušana Salfického je především při rozvoji turismu nutné myslet také na specifika země. „Vnímám jako nezbytné, aby rozvoj turismu neovlivnil negativně tradice celé oblasti. Právě nedotčená příroda, bohatá historie, kultura a tradice může být pro turisty při vhodném využití velice zajímavá,“ uvedl Dušan Salfický.

Komerční sdělení

Vložil: Markéta Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace