Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V USA žije téměř milion obyvatel s československými kořeny. A rozhodně na svůj původ nezapomínají

25.05.2018
V USA žije téměř milion obyvatel s československými kořeny. A rozhodně na svůj původ nezapomínají

Autor: kraj Pardubický

Popisek: Naše republika je v USA hájena se ctí

V americkém Texasu žije přibližně jeden milion lidí, kteří se hlásí k českým kořenům. Jedním z nich je také Edward Janecka, soudce okresu Lafayette. V rámci hudebního turné studentů Konzervatoře Pardubice se s ním setkal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Společně s ním navštívil mimo jiné Czech Texas Heritige Center v La Grange. Následně se hejtman v Dallasu setkal se zástupci Vaclav Havel Dallas Czech School a Sokol Dallas, kteří udržují české tradice v tomto devátém nejlidnatějším americkém městě.

„Sokolská komunita je v Dallasu velmi aktivní a snaží se pokračovat v tradicích, které si ze své domoviny přivezli jejich předci. Stejně jako u nás se i zde bude konat sokolský slet. Členové amerického Sokola se v roce výročí 100 let od vzniku Československa chystají také na XVI. všesokolský slet v Praze. Stejně jako u nás trápí americké členy špatný stav sportovišť a sokoloven. V rámci setkání jsme jim předali symboly českého sokola a publikaci Byli jsme a budem, která byla vydána k 150. výročí založení Sokola. V očích amerických Sokolů bylo cítit dojetí a je vidět, že své členství v organizaci berou velmi vážně,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který hovořil také se zakladatelkou Vaclav Havel Dallas Czech School Ninou Marcusen, která se do Spojených států přestěhovala v roce 1998.

V Americe o nás prostě vědí

V rámci setkání a debaty se soudcem Edwardem Janeckou se hejtman seznámil také s činností Czech Texas Heritige Center v La Grange. „Centrum je velice aktivní a nabízí nejen zajímavé výstavní prostory a informace o české historii, ale také seznámí návštěvníky s životem lidí, kteří se po roce 1850 začali vydávat do Ameriky a často riskovali svůj život při 17 týdnu trvající plavbě z Evropy. La Grange a okolí bylo jednou z prvních oblastí, kde se tito lidé usazovali a udržovali české tradice. Jednou ze zajímavostí, které lze v centru vidět, je několikadílná kniha mapující místopis obcí Horní a Dolní Čermná. Není to jediná spojitost s naším regionem, protože řada z emigrantů, kteří se v okrese Fayette také usadili, má své kořeny u nás, konkrétně například v Horních Heřmanicích,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Soudce Edward Janecka

Edward Janecka je nejdéle sloužícím soudcem okresu Fayette v jeho historii. Jceho současné volební období končí v prosinci 2018 a již jej nebude obhajovat. Za 28 let ve funkci se podílel na rekonstrukci soudní budovy, výstavě nové administrativní budovy, letiště, útulku pro zvířata a pomáhal zavádět okresní recyklační program. Jeho pomoc byla zásadní i při zřízení administrativního centra pro veterány v La Grange nebo přesunu univerzitního kampusu do Schulenburgu.

Texas Czech Heritage and Cultural Center, La Grange

Toto muzeum věnované českým tradicím a kultuře navržené architektem s českými kořeny (Roger Kolar) vzniklo v r. 1997 a bylo dokončeno v říjnu 2009. Moderní prvky kombinuje s tradičním vzhledem farmy a nabízí prosvětlenou vstupní halu, taneční sál a muzeum. Ve vstupní hale je umístěna „zeď cti“ a „chodník slávy“ připomínající rodiny imigrantů a jejich přátele. V muzeu jsou k vidění předměty denní potřeby i hračky českého původu. Tanečnímu a banketnímu sálu vévodí lustr z českého skla s ověsy. Centrum pořádá řadu výstav a setkání na téma české historie nebo promítání českých filmů. V rámci miniturné v něm vystoupili také studenti Konzervatoře Pardubice.

Vaclav Havel Dallas Czech School

Česká škola v Dallasu nabízí víkendovou výuku formou systematické jazykové výchovy pro děti od 1,5 do 15 let věku. Výuka je přizpůsobena potřebám dětí s českými kořeny a dětem z multikulturních rodin. Škola samozřejmě úzce spolupracuje s českou komunitou a její činnost podporuje například MZV ČR nebo Nadace Vize 97.

Sokol Dallas

Škola sdílí prostory se Sokolem Dallas a pod jeho hlavičkou také nabízí své služby. Sokol samotný samozřejmě organizuje sportovní cvičení v řadě oborů (gymnastika, karate, ale také taneční kroužek), ale také se věnuje pronájmu budov, podporuje českou komunitu pořádáním filmových večerů, setkání a kulturních událostí. V Dallasu Sokol působí od roku 1912, přičemž oficiálně Sokol v USA působí od r. 1873.

Zdroj: TZ

Komerční sdělení

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace