Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V USA žije téměř milion obyvatel s československými kořeny. A rozhodně na svůj původ nezapomínají

25.05.2018
V USA žije téměř milion obyvatel s československými kořeny. A rozhodně na svůj původ nezapomínají

Autor: kraj Pardubický

Popisek: Naše republika je v USA hájena se ctí

V americkém Texasu žije přibližně jeden milion lidí, kteří se hlásí k českým kořenům. Jedním z nich je také Edward Janecka, soudce okresu Lafayette. V rámci hudebního turné studentů Konzervatoře Pardubice se s ním setkal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Společně s ním navštívil mimo jiné Czech Texas Heritige Center v La Grange. Následně se hejtman v Dallasu setkal se zástupci Vaclav Havel Dallas Czech School a Sokol Dallas, kteří udržují české tradice v tomto devátém nejlidnatějším americkém městě.

„Sokolská komunita je v Dallasu velmi aktivní a snaží se pokračovat v tradicích, které si ze své domoviny přivezli jejich předci. Stejně jako u nás se i zde bude konat sokolský slet. Členové amerického Sokola se v roce výročí 100 let od vzniku Československa chystají také na XVI. všesokolský slet v Praze. Stejně jako u nás trápí americké členy špatný stav sportovišť a sokoloven. V rámci setkání jsme jim předali symboly českého sokola a publikaci Byli jsme a budem, která byla vydána k 150. výročí založení Sokola. V očích amerických Sokolů bylo cítit dojetí a je vidět, že své členství v organizaci berou velmi vážně,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který hovořil také se zakladatelkou Vaclav Havel Dallas Czech School Ninou Marcusen, která se do Spojených států přestěhovala v roce 1998.

V Americe o nás prostě vědí

V rámci setkání a debaty se soudcem Edwardem Janeckou se hejtman seznámil také s činností Czech Texas Heritige Center v La Grange. „Centrum je velice aktivní a nabízí nejen zajímavé výstavní prostory a informace o české historii, ale také seznámí návštěvníky s životem lidí, kteří se po roce 1850 začali vydávat do Ameriky a často riskovali svůj život při 17 týdnu trvající plavbě z Evropy. La Grange a okolí bylo jednou z prvních oblastí, kde se tito lidé usazovali a udržovali české tradice. Jednou ze zajímavostí, které lze v centru vidět, je několikadílná kniha mapující místopis obcí Horní a Dolní Čermná. Není to jediná spojitost s naším regionem, protože řada z emigrantů, kteří se v okrese Fayette také usadili, má své kořeny u nás, konkrétně například v Horních Heřmanicích,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Soudce Edward Janecka

Edward Janecka je nejdéle sloužícím soudcem okresu Fayette v jeho historii. Jceho současné volební období končí v prosinci 2018 a již jej nebude obhajovat. Za 28 let ve funkci se podílel na rekonstrukci soudní budovy, výstavě nové administrativní budovy, letiště, útulku pro zvířata a pomáhal zavádět okresní recyklační program. Jeho pomoc byla zásadní i při zřízení administrativního centra pro veterány v La Grange nebo přesunu univerzitního kampusu do Schulenburgu.

Texas Czech Heritage and Cultural Center, La Grange

Toto muzeum věnované českým tradicím a kultuře navržené architektem s českými kořeny (Roger Kolar) vzniklo v r. 1997 a bylo dokončeno v říjnu 2009. Moderní prvky kombinuje s tradičním vzhledem farmy a nabízí prosvětlenou vstupní halu, taneční sál a muzeum. Ve vstupní hale je umístěna „zeď cti“ a „chodník slávy“ připomínající rodiny imigrantů a jejich přátele. V muzeu jsou k vidění předměty denní potřeby i hračky českého původu. Tanečnímu a banketnímu sálu vévodí lustr z českého skla s ověsy. Centrum pořádá řadu výstav a setkání na téma české historie nebo promítání českých filmů. V rámci miniturné v něm vystoupili také studenti Konzervatoře Pardubice.

Vaclav Havel Dallas Czech School

Česká škola v Dallasu nabízí víkendovou výuku formou systematické jazykové výchovy pro děti od 1,5 do 15 let věku. Výuka je přizpůsobena potřebám dětí s českými kořeny a dětem z multikulturních rodin. Škola samozřejmě úzce spolupracuje s českou komunitou a její činnost podporuje například MZV ČR nebo Nadace Vize 97.

Sokol Dallas

Škola sdílí prostory se Sokolem Dallas a pod jeho hlavičkou také nabízí své služby. Sokol samotný samozřejmě organizuje sportovní cvičení v řadě oborů (gymnastika, karate, ale také taneční kroužek), ale také se věnuje pronájmu budov, podporuje českou komunitu pořádáním filmových večerů, setkání a kulturních událostí. V Dallasu Sokol působí od roku 1912, přičemž oficiálně Sokol v USA působí od r. 1873.

Zdroj: TZ

Komerční sdělení

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace