Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Pardubický kraj posunul termín fúze pěti nemocnic o půl roku

03.07.2013
Pardubický kraj posunul termín fúze pěti nemocnic o půl roku

Autor: Klatovská nemocnice

Popisek: Nemocnice, ilustrační foto

Zastupitelé Pardubického kraje schválili Scénář efektivní transformace akutní lůžkové péče. Ten spočívá na třech hlavních pilířích: jednotném vedení nemocnic, vytvoření společné servisní organizace a správném rozložení oborové struktury.

Po předchozích jednáních politických klubů se zastupitelé dohodli, že termín fúze pěti nemocnic, a to v Pardubicích, Chrudimi, Ústí nad Orlicí, Litomyšli a ve Svitavách, posunou z 1. ledna 2014 na 1. červenec 2014. Zároveň pověřili 1.náměstka hejtmana Romana Línka a ředitele Krajského úřadu Pardubického kraje Jaroslava Folprechta vypracovat předložit podrobný prováděcí projekt transformace zastupitelstvu 12.prosince 2013.

Posunutí termínu ocenil i hejtman Martin Netolický: „Budeme mít větší čas na kvalitní přípravu všech podrobností. Jedná se totiž o jednu z největších změn v našem zdravotnictví, tedy alespoň v té části, kterou můžeme v rámci kraje ovlivnit.“ Ten také připomenul, že kdyby kraj netlačil na úsporná opatření již v minulém roce, byla by dnes ztráta nemocnic několikrát větší. „Zdravotnictví v kraji je jeden organizmus, který postupně vytváříme. Doposud si nemocnice spíše konkurovaly, vytvoření jedné silné společnosti je pochopitelným krokem,“ shrnul Netolický.

Všechny politické strany se na projektu shodují


Konečný návrh tohoto usnesení dostal většinovou podporu napříč politickými stranami.  „Čeká nás náročná cesta. Věřím, že přispěje ke stabilitě všech pěti nemocnic a že se díky tomu občanům dostane kvalitní a v regionu dobře dostupné péče,“ uvedl Roman Línek, který byl předkladatelem návrhu scénáře. Dodal, že řada slučovacích kroků se uskuteční už v průběhu příštích měsíců tak, aby samotná fúze mohla být hladkou záležitostí.  

„Myslím, že je to důležitý odrazový můstek tomu, abychom přešli od slov k činům. Nemocnice, které mají být provozovány z plateb od zdravotních pojišťoven, se dlouhodobě neobejdou bez dotací kraje. Tyto finance nám ale chybí v jiných oblastech. Zřejmě se jím zatím nevyhneme, ale můžeme snížit závislost nemocnic na krajském rozpočtu. Schválený scénář nám navrhl cestu hospodárného vedení nemocnic, ze kterého budou mít prospěch jak pacienti, tak zdravotníci. Ale naplnit ho budeme muset postupnými kroky v průběhu minimálně dvou let, kdy bude prostor pro další zpřesňování, “ komentoval situaci Roman Línek. Pardubické novinky informoval Jakub Rychtecký, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace