Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hejtman v terénu zjišťoval, jak pomoci zaplaveným obcím

01.07.2013
Hejtman v terénu zjišťoval, jak pomoci zaplaveným obcím

Autor: Profimedia.cz

Popisek: povodně, ilustrační foto

S ohledem na přetrvávající déšť zrušil hejtman Martin Netolický (ČSSD) středeční odpolední pracovní program na úřadě a jel zkontrolovat situaci přímo na místa, která zasáhla velká voda.

Začal v Úhřetické Lhotě, pokračoval přes Hrochův Týnec, Lozice, Luži až do Ležáků. Ze všech míst si přivezl úkoly a poznatky, jaká konkrétní pomoc je pro obce momentálně nejdůležitější.

Silnice jako hráz proti vodě

„V Úhřetické Lhotě se Novohradka už poněkolikáté rozlila do luk a zahrad. Tentokrát byly zatopeny velké plochy polností,“ sdělil hejtman Netolický. Také soutok řek Novohradky a Ležáku v Hrochově Týnci zvedl hladinu vody až k domům, včetně Základní umělecké školy na náměstí. Desítky domů měly řeku přede dveřmi a do třinácti z nich se voda dostala. „Situace se zdála být vážná, jednal jsem proto na místě se starostou Miloslavem Besperátem a místostarostou Petrem Schejbalem i zástupci Povodí Labe a hasiči. Povodně se zde pravidelně opakují v místní části Obicka. Chceme obci pomoci a budeme proto tlačit na Ministerstvo zemědělství a Povodí Labe, aby situaci řešilo, neboť podle místní samosprávy je zde technicky možné povodním předejít,“ objasnil hejtman jednání v Hrochově Týnci.

Hrochovu Týnci by také pomohlo prohloubení krajské silnice III. třídy o několik desítek centimetrů, a to za obcí Blížňovice. „To je věc, se kterou může kraj pomoci přímo. Tato silnice totiž tvoří jakousi hráz a brání vodě v odtoku. Tento úkol předám řediteli Správy a údržby silnic Pardubického kraje,“ oznámil Netolický.

Pietní místo v Ležákách

V Lozicích, kde voda zaplavila náves, hovořil hejtman se starostou Jaroslavem Novotným. Ten právě svolal místní povodňovou komisi a rozdával pohotovostní služby kvůli nočnímu hlídání náplav a případnému čištění koryta Novohradky. „Pochopil jsem, že by místním velmi pomohla protipovodňová zeď na ochranu návsi, aby se k ní voda nedostala a nekomplikovala přístup k domům,“ zaznamenal další z podnětů Netolický.

V Luži mohl hejtman sledovat znatelný pokles hladiny rozvodněné Novohradky. „Voda tu klesla natolik, že silnice ve směru na Předhradí už byla v podvečerních hodinách průjezdná,“ konstatoval Netolický. „Zdá se, že zde nedošlo k velkým škodám na majetku,“ dodal s úlevou hejtman.

Nakonec se Netolický vrátil po dvou dnech na pietní místo v Ležákách, které bylo bohužel také zasaženo povodní. „Plocha, na kterou v neděli při vzpomínkovém aktu slavnostně přistávali parašutisté, byla zaplavena. Situaci na místě je potřeba regulovat odpouštěním místního rybníka, aby se nevylil z břehů a nedošlo k protržení hráze,“ sdělil hejtman.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace