Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hejtman v terénu zjišťoval, jak pomoci zaplaveným obcím

01.07.2013
Hejtman v terénu zjišťoval, jak pomoci zaplaveným obcím

Autor: Profimedia.cz

Popisek: povodně, ilustrační foto

S ohledem na přetrvávající déšť zrušil hejtman Martin Netolický (ČSSD) středeční odpolední pracovní program na úřadě a jel zkontrolovat situaci přímo na místa, která zasáhla velká voda.

Začal v Úhřetické Lhotě, pokračoval přes Hrochův Týnec, Lozice, Luži až do Ležáků. Ze všech míst si přivezl úkoly a poznatky, jaká konkrétní pomoc je pro obce momentálně nejdůležitější.

Silnice jako hráz proti vodě

„V Úhřetické Lhotě se Novohradka už poněkolikáté rozlila do luk a zahrad. Tentokrát byly zatopeny velké plochy polností,“ sdělil hejtman Netolický. Také soutok řek Novohradky a Ležáku v Hrochově Týnci zvedl hladinu vody až k domům, včetně Základní umělecké školy na náměstí. Desítky domů měly řeku přede dveřmi a do třinácti z nich se voda dostala. „Situace se zdála být vážná, jednal jsem proto na místě se starostou Miloslavem Besperátem a místostarostou Petrem Schejbalem i zástupci Povodí Labe a hasiči. Povodně se zde pravidelně opakují v místní části Obicka. Chceme obci pomoci a budeme proto tlačit na Ministerstvo zemědělství a Povodí Labe, aby situaci řešilo, neboť podle místní samosprávy je zde technicky možné povodním předejít,“ objasnil hejtman jednání v Hrochově Týnci.

Hrochovu Týnci by také pomohlo prohloubení krajské silnice III. třídy o několik desítek centimetrů, a to za obcí Blížňovice. „To je věc, se kterou může kraj pomoci přímo. Tato silnice totiž tvoří jakousi hráz a brání vodě v odtoku. Tento úkol předám řediteli Správy a údržby silnic Pardubického kraje,“ oznámil Netolický.

Pietní místo v Ležákách

V Lozicích, kde voda zaplavila náves, hovořil hejtman se starostou Jaroslavem Novotným. Ten právě svolal místní povodňovou komisi a rozdával pohotovostní služby kvůli nočnímu hlídání náplav a případnému čištění koryta Novohradky. „Pochopil jsem, že by místním velmi pomohla protipovodňová zeď na ochranu návsi, aby se k ní voda nedostala a nekomplikovala přístup k domům,“ zaznamenal další z podnětů Netolický.

V Luži mohl hejtman sledovat znatelný pokles hladiny rozvodněné Novohradky. „Voda tu klesla natolik, že silnice ve směru na Předhradí už byla v podvečerních hodinách průjezdná,“ konstatoval Netolický. „Zdá se, že zde nedošlo k velkým škodám na majetku,“ dodal s úlevou hejtman.

Nakonec se Netolický vrátil po dvou dnech na pietní místo v Ležákách, které bylo bohužel také zasaženo povodní. „Plocha, na kterou v neděli při vzpomínkovém aktu slavnostně přistávali parašutisté, byla zaplavena. Situaci na místě je potřeba regulovat odpouštěním místního rybníka, aby se nevylil z břehů a nedošlo k protržení hráze,“ sdělil hejtman.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace