Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Kraje potřebují od státu dorovnat i loňské zvýšení platů a mezd v sociálních službách. Pro celé Česko je třeba ještě 822 milionů korun

17.07.2017
Kraje potřebují od státu dorovnat i loňské zvýšení platů a mezd v sociálních službách. Pro celé Česko je třeba ještě 822 milionů korun

Autor: www.pardubickykraj.cz

Popisek: Sociální služby

Pardubický kraj obdržel minulý týden z Ministerstva práce a sociálních věcí částku 61,7 milionu korun na dofinancování sociálních služeb v souvislosti s nařízením vlády o navýšení platů, dle kterého se platy pracovníků v sociální oblasti zvýší o 23 procent.

Toto dofinancování je určeno i na mzdy, a proto se týká i nestátních neziskových organizací, církevních organizací a ostatních právních forem poskytovatelů sociálních služeb. Ovšem na loňské navýšení platů o čtyři procenta doposud kraje neobdržely od MPSV žádné dotace.

Rozdělení dotací bude schváleno v září

„V současné době je otevřen OK systém pro sběr požadavků od poskytovatelů sociálních služeb, kam mohou své žádosti o navýšení dotací vkládat až do 28. července. Proces zpracování žádostí a schvalování dotací nelze kvůli české i evropské legislativě zkrátit, a to i přes apel pana premiéra, abychom svolali mimořádná zastupitelstva. Proto bude rozdělení dotací schváleno na jednání zastupitelstva 19. září, což je nejbližší možný termín. Ihned po podpisu dodatků ke smlouvám bude poskytovatelům zaslána částka dotací na účty,“ uvedl k situaci krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Ministerstvo musí zajistit ještě přes 820 milionů

Letošní rok tak byla na sociální služby pro Pardubický kraj vyčleněna celková částka téměř 540 milionů korun, což je sice nejvíce od doby platnosti zákona o sociálních službách, nicméně několik let byli poskytovatelé kvůli nízkým dotacím nuceni držet mzdy na minimální úrovni a nedocházelo k žádnému nebo jen minimálnímu rozvoji sociálních služeb.

Od roku 2015 se pravidelně navyšují platy prostřednictvím nařízením vlády a zároveň s tím docházelo k dofinancování sociálních služeb. V krajích však zatím chybí prostředky od MPSV na navýšení platů o čtyři procenta s platností od 1. listopadu 2016.

„Prostřednictvím sociální komise při Asociaci krajů, ale i osobními jednáními s představiteli ministerstva, vlády, poslanci i senátory upozorňuji na nutnost navýšení dotací na pokrytí zmíněného navýšení platových tarifů včetně mezd z listopadu loňského roku. Bez tohoto navýšení tady stále trvá propad v odměňování pracovníků v sociální oblasti proti jiným profesím. Od února apelujeme na MPSV, aby zajistilo potřebné prostředky, jedná se o cca 822 milionů korun pro celou Českou republiku,“ řekl radní Pavel Šotola. „Je nezbytné, aby MPSV našlo řešení nejpozději do konce července, jinak hrozí, že u pracovníků v sociálních službách nedojde k reálnému navýšení mezd, tak jak je deklarováno ze strany ministerstva a vlády,“ dodal Pavel Šotola.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Komerční sdělení

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace