Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nic po nikom nechceme, tak ať nám do toho stát nekecá. Nikdy to nebylo tak hrozné jako teď, zlobí se majitel diskotéky na Pardubicku. Proč?

26.06.2017
Nic po nikom nechceme, tak ať nám do toho stát nekecá. Nikdy to nebylo tak hrozné jako teď, zlobí se majitel diskotéky na Pardubicku. Proč?

Foto: Pixabay.com

Popisek: Kouření v baru, ilustrační foto

Zákaz kouření v barech, restauracích a hospodách a na jiných veřejných místech nepřináší jen pozitiva pro nekuřáky, ale leckdy i velké osobní tragédie pro majitele těchto podniků. Například v Praze se stahují černá mračna nad kultovním barem Blue light a o 100 kilometrů dál ve východních Čechách řeší problémy majitel jedné z vyhlášených diskoték. Je správné, že zákonodárci takto zasahují do podnikání?

Proti je třeba senátor Ivo Valenta. „Zákaz kouření v restauracích a barech zdárně likviduje i legendární podniky, které byly považovány za nezlomné," rozčiloval se ve svém facebookovém příspěvku. Podle jeho slov má nesmyslná šikana hospodských a jejich hostů za následek přesně to, co jsme předpovídali.

Oběťmi zákona můžou být mnozí ti, kteří pro něj hlasovali

Lidé, kteří pohostinské podniky navštěvují, se jednoduše se svou oblíbenou cigaretou přesouvají ven – na zahrádky a do ulic. Hluk v těchto prostorách narůstá, nehledě na to, že nedopalků na chodnících před vchody do restaurací a hospod bude asi také nespočet. Mimo hluku stoupá do oken lidí, kteří bydlí v okolí, také kouře z cigaret. A stížnosti jsou na světě…

Valenta poukázal na to, že tyto věci mohou vést až k uzavření podniku, povšiml si totiž zprávy o Blue light baru v Praze, jenž je velmi oblíbeným místem. „Lidé se sem zajdou pobavit, když v danou noc z různých důvodů nechtějí jít brzy spát," uvedl.  „A každý, kdo tam zavítal, přirozeně akceptoval, že se zde kouří. Nejedná se o stravovací zařízení, ani o podnik, kam by běžně chodili rodiče s dětmi. Nevidím tedy důvod, proč by právě zde mělo být kouření zakázáno. Přesto zákaz kouření dopadne především na místa tohoto typu, která do značné míry spoluutváří barvitý charakter své lokality a v nichž kouření patří ke zdejší atmosféře a kultuře," řekl Valenta a vysmál se i kolegům z Parlamentu.  „V tomto případě je důsledek zákazu o to peprnější, že oběťmi budou mnozí ti, kteří pro něj sami hlasovali, neboť právě Blue light je oblíbeným místem mnoha kolegů z Parlamentu…" uzavřel svůj příspěvek.

O konci provozu baru Blue light se rozpovídal smutný provozovatel František Ludačka pro týdeník Echo 24. Bar skutečně končí kvůli zákazu kouření 31. srpna. „V momentě, kdy lidé chodí kouřit ven na ulici, vzniká nadměrný hluk," posteskl si Ludačka, že právě kvůli tomu mu nebyla prodloužena nájemní smlouva. Nechce se však vzdát a má v plánu legendární podnik otevřít na jiném místě. Bar Blue light není však jediným podnikem v Praze, jehož osud není úplně šťastný. Svůj provoz ukončila kvůli zákazu kouření také hospoda Lalibela na pražském Smíchově, vyhlášená skvělými burgery.

Nenechají se nahnat do kójí jako v nějakém prasečáku

S obdobnými problémy se potýká také majitel jedné z diskoték na Pardubicku, kterého jsme oslovili. Jmenován být však nechtěl, bojí se nejrůznějších kontrol, se kterými se podle jeho slov v poslední době roztrhl pytel. Vytočený majitel klubu řeší v dnešních dnech problém, co s tím, že z jeho diskotéky odchází hromadně lidé, kteří venku utvoří hloučky a zapálí si cigaretu.

„Minule jich byla před diskotékou zhruba stovka a samozřejmě vytvořili skupinky a hlučeli," vyprávěl muž, který nyní řeší stížnosti občanů bydlících v okolí. „Přišli za mnou, že nemohou spát. Ale co já mám dělat? Mám nějak zabraňovat kuřákům, aby vycházeli ven si zapálit?" rozčiloval se brunátným hlasem rozčílený provozovatel klubu, jenž ho provozuje desítky let. V současné době posílil týmy ochranky, které se snaží s kuřáky domluvit. Většinou ale bezúspěšně. „Jsou na nás vulgární, jsou přiopilí a křičí, že když nemohou kouřit vevnitř, ať jim dáme pokoj aspoň venku," vypravuje a přemýšlí nad zátarasy, které by kolem klubu vždy provizorně na danou noc nechal rozestavit. „Jenže to už se mi někteří kuřáci vysmívali, že tam stejně chodit nebudou, že se nenechají nahnat do kójí jako v nějakém prasečáku či dobytčáku," posteskl si podnikatel.

Nicméně diskotéka na Pardubicku doufá, že problémy ustojí. „Snad se s kuřáky nějak domluvíme, abychom kvůli problémům s obyvateli nebyli nuceni omezit provoz," doufá její majitel, který se rozohnil také nad omezováním svého podnikání, které v posledních časech zažívá. „Je to šílenost. Ať nám dají pokoj a nechají podnikat. Nic po nikom nechceme, tak ať nám do všeho stát tak nekecá. Nikdy to nebylo tak hrozné, jako teď," uzavřel své vyprávění s tím, že to, co se v Čechách ohledně podnikání děje, nemá obdoby.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová