Venkov dostane šanci získat další prostředky z krajského rozpočtu. Na každou akční skupinu připadne 400 000 korun
22.06.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
MAS. Tato zkratka veřejnosti příliš mnoho neprozradí, ale pro starosty obcí, zemědělce nebo podnikatele jsou Místní akční skupiny nesmírně důležité při získávání finanční podpory z různých zdrojů. Pardubický kraj s „MASkami“ dlouhodobě spolupracuje. Do budoucna by však mohla být vzájemná vazba ještě užší, a to díky účelovým dotacím v rámci krajského Programu obnovy venkova.
„Do budoucna plánujeme v rámci programu obnovy venkova vyčlenit částku 400 000 korun pro každou z MASek v našem kraji. Finance by měly být využity na aktivity, které nelze v tomto programovém období hradit z jiných zdrojů přes národní Program rozvoje venkova. Jedná se například o úpravy veřejných prostranství, propagační tiskoviny a celou řadu dalších, na které se v minulosti mohlo čerpat ze všech regionálních operačních programů,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
„Rádi bychom skrze MASky financovali také obnovu malých kulturních památek a sakrálních staveb. Podmínkou udělení dotace je schválení projektů v rámci každé skupiny s tím, že budeme požadovat spoluúčast žadatele minimálně ve výši 30 procent,“ dodal hejtman Netolický s tím, že v období mezi starým a novým programovým obdobím podpořil kraj fungování Místních akčních skupin financemi na jejich samotný provoz.
Co se ukrývá pod zkratkou MAS?
Místní akční skupiny jsou společenstvím občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy (obcí či svazků obcí), které spolupracují na rozvoji venkova, zemědělství a získávání finanční podpory z EU a z národních programů, pro svůj region, metodou LEADER. „Základním cílem MAS je zlepšování kvality života a životního prostředí ve venkovských oblastech. Jedním z důležitých nástrojů je aktivní získávání a rozdělování dotačních prostředků,“ uvedl radní Václav Kroutil.
Metoda LEADER
Dalším z pojmů, který je spojen s fungováním Místních akčních skupin, je metoda LEADER. Ta je založena na principu zdola-nahoru. „Veškeré náměty a projekty musí vycházet z myšlenek a podnětů místních venkovských subjektů a občanů, tedy zdola, nikoliv direktivně řízeny krajskou, státní nebo evropskou mocí,“ sdělil Kroutil. „Novou formou financování MAS vytváříme svoji vlastní malou metodu LEADER, protože náměty na finanční podporu ze strany kraje musí rovněž vycházet přímo z obcí nebo dalších subjektů, zapojených v rámci MAS,“ dodal hejtman Netolický.
Komerční tisková zpráva
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL