Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S hrůzou a zatajeným dechem. Tak strašlivou smrt si ani nedovedeme představit; zahynout v ohnivé pasti. Mluvili jsme se zkušeným hasičem

20.06.2017
S hrůzou a zatajeným dechem. Tak strašlivou smrt si ani nedovedeme představit; zahynout v ohnivé pasti. Mluvili jsme se zkušeným hasičem

Foto: ČT 24 / repro

Popisek: Ničivý požár v Portugalsku. Zbyla po něm krajina hrůzy, ohořelé pahýly stromů a vyhořelá auta, v nichž zahynuli lidé

Snažili se uniknout před plameny, ale nebylo kam utéct, zůstali tam sevření jako v kleštích. V Portugalsku si rozsáhlé ničivé požáry dosud vyžádaly životy 62 lidí. V plamenech zemřelo 47 lidí uvězněných v autech, když se snažili před pohromou prchnout, nebylo však kam a oni uvízli v ohnivé pasti.

„Příčin mohlo být více, lidé třeba viděli, že hoří z obou stran silnice a chtěli to projet, jenže oheň jim odřízl cestu, ve zmatku se kolona zastaví, ucpe, není kam couvat a není úniku,“ uvedl pro Krajské listy.cz člen sboru dobrovolných hasičů na Pardubicku. Podle jeho slov je velkým problémem vznik požáru v členitém terénu nebo v nepřístupných porostech. Navíc v prostředí, které je vyschlé, a v závislosti na větru, se oheň může pohybovat až rychlostí 10 km/h. Nedá se včas uniknout, není kam…

Oheň se blížil ze všech stran… Co stojí za vznikem nejničivější katastrofy v historii země?

Ničivé lesní požáry vypukly ve středním Portugalsku v sobotu. Dosud si vyžádaly 62 obětí, z nichž 47 lidí zahynulo uvězněných na silnici u vesnice Mó Grande. Tu nemilosrdné plameny odřízly od okolního světa. Lidé umírali v autech, také když se snažili dostat ven a utéct. 17 těl bylo nalezeno ležících na samotné silnici. „Hořely vrcholky stromů a ty padaly na auta. Oheň se blížil ze všech stran. Auta, která se pokoušela ujet, narážela jedno do druhého,“ přinesly svědectví jedné z přeživších Novinky.cz. Žena také uvedla, že křičela na jinou ženu v autě za nimi, aby vystoupila, což ale neudělala. „Její manžel ano, ale umřel tam,“ píšou Novinky.cz.

Nejničivější požáry v historii země, jak je označují portugalské úřady, nejvíce trápí oblast vzdálenou asi 50 km od města Coimbra v centrální části země v regionu Beira. A mezitím, kdy nemilosrdný živel pohlcuje všechno, co mu přijde do cesty a hasiči se jej snaží přemoci, objevily se zprávy, které zkritizovaly postup portugalských úřadů při katastrofě. Sdružení na ochranu životního prostředí Quercus vydalo prohlášení, kde označilo za chybu úřadů, že povolily vysázení velkého počtu eukalyptů – plodiny, která šíření požáru usnadňuje. Záchranáři jsou také obviňováni z toho, že silnici, na níž došlo k neštěstí, neuzavřeli včas. Podle dosavadních informací od vyšetřovatelů katastrofy stojí za vznikem požáru zásah blesku do stromu.

Velký požár propukl o víkendu také na pobřeží Jadranu v těsné blízkosti vesnic Podgora a Gornja Podgora na jižním cípu Makarské v Chorvatsku, oblíbené destinaci Čechů pro dovolené. Oheň se sice podařilo během několika hodin hasičům přemoci, ale situaci komplikoval velmi silný vítr. Několik desítek turistů, mezi nimiž byli také Češi, i místních obyvatel, muselo být záchranáři evakuováno do bezpečí.

Požáry hrozí i v Česku a při jejich vzniku jde o minuty

Jih sužuje vlna veder a suché počasí, to se podle meteorologických předpovědí blíží i do České republiky. Je v platnosti do odvolání předpovědní výstražná informace na vysoké teploty a nebezpečí požárů, jak upozorňuje na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav, a to pro oblasti: Jihomoravský, Jihočeský, Karlovarský, Liberecký, a Plzeňský kraj, Prahu a dále pro Středočeský a Ústecký kraj.

Nebezpečí vzniku lesních požárů hrozí i Česku, nejčastější příčinou jejich vzniku je v horkém počasí nedbalost, rozdělávání ohňů, odhozené nedopalky cigaret či vypalování trávy v blízkosti lesa, jak uvedl pro Krajské listy.cz dobrovolný hasič ze sboru na Pardubicku. Nelze však podle jeho slov opomenout i úmyslné zapálení či zásah blesku. „Poslední dobou je častou příčinou i to, když vjedeme autem do lesa nebo na louku a zastavíme. Katalyzátory v okamžiku, kdy se regenerují, dosahují teploty přes 600 stupňů Celsia, což je teplota, při které se vznítí suchá tráva nebo porost v místě, kde auto stojí,“ uvedl pro naši redakci s tím, že „největším problémem je vítr, který způsobí velmi rychlé šíření požáru. Velké riziko pak jsou kapsy, ty se můžou jevit jako bezpečné útočiště, požár takovou kapsu obestoupí, není z ní úniku a dojde k udušení kouřem.“

Dobrovolný požárník nám také poskytl rady, jak se chovat, platí-li nebezpečí vzniku požáru. „Kdykoli jsme na volném prostranství, tak musíme vnímat kouř. Zejména v době sucha je včasné podchycení požáru klíčovým pro jeho rychlé zvládnutí. Kdykoli ucítíme kouř, musíme zpozornět a začít přemýšlet. Je-li to možné, najít vyvýšené místo a zjistit příčinu a požár ohlásit. Pak začneme přemýšlet o tom, odkud fouká a jestli máme únikové cesty,“ uvedl a dodal: „Uvidíme-li doutnající ohniště, uhasíme ho sami. Pakliže je zřejmé, že to sami nezvládneme, uvažujme o svém bezpečí. Volejme 112 (150) a dodejme veškeré podrobnosti, jako co hoří, kde hoří, a přesuňme se do bezpečí.“ Jde totiž o minuty, s každou další se bude požár hůře zvládat…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

 

 

Vložil: Lenka Sloupová