Přivezou mi to příbuzní, mast už si dělám sám… Marihuana, resp. lékařské konopí má v Česku pořád smůlu. Anebo jde o spiknutí státu? Tento boj již má své mrtvé
07.06.2017
Foto: Pixabay
Popisek: Marihuana, ilustrační foto
Až 350 korun za gram co nevidět prošlého léčebného konopí, taková je současná realita pro pacienty. Proti tomu je stokoruna za stejné, jen „ilegální“ množství příjemnější. Česká republika nemá tuzemského dodavatele konopí a rozhlíží se draze v cizině. Pacienti by ale mezitím mohli začít využívat „dostupnější“ zdroje.
„Přivezou mi to příbuzní, mast už si dělám sám,“ uvedl pro Krajské listy.cz nejmenovaný uživatel marihuany z východních Čech. Nelegálních a tudíž velmi dobře schovaných pěstitelů konopí je podle něj v regionu několik a nechtějí tak přemrštěné ceny jako v lékárnách. „Beru invalidní důchod zhruba 7600 korun, v lékárně bych půlku nechal,“ sdělil muž, který před několika lety při ošklivém úrazu přišel o tři prsty na levé ruce. Konopnou mastí si postižená místa maže a podle jeho slov mu to pomáhá. „Trochu se bojím, že na to přijdou,“ řekl také s tím, že ale jiné východisko zatím nevidí.
Dva tisíce denně pro invalidní důchodkyni?
Známá uživatelka lékařského konopí Martina Kafková, členka petičního výboru Léčebné konopí a žena žalující VZP o přiznání individuální náhrady za tuto zákonem uznanou léčebnou látku, trpí roztroušenou sklerózou. Spotřebuje za den 6 gramů marihuany, jako vykouřené jointy nebo jako přísadu do jídla. Při ceně 300 až 350 Kč za gram, se kterou by se pacienti v lékárnách mohli setkat, by ji denně léčba stála až 2000 korun, jak napsaly Lidovky.cz, které se této problematice věnovaly. Výsledek jednoduché číselné logiky se pak odráží na minimálním počtu pacientů, kteří si v lékárnách marihuanu na elektronický recept s omezením koupí. To, že po čtyři měsíce si ji nemohli koupit ani tam, je věc druhá.
Nové zásoby o objemu 2 kg z Holandska dorazily do Čech až květnu a jako spásné řešení pro stovku českých pacientů, kterým tento léčebný prostředek ulevuje při bolestech a obtížích spojených s onemocněním AIDS, rakovinou či roztroušenou sklerózou, to také nevypadá. Expirační lhůta holandského konopí je 17. července a při vysoké prodejní ceně o něj navíc pacienti ztrácejí zájem. „Od 23. května do 29. května bylo v lékárnách vydáno celkem 15 gramů konopí pro léčebné použití,“ konstatovala mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová pro server Lidovky.cz.
Domácí firma nabídla 68 Kč
U ilegálních prodejců mohou pacienti gram marihuany sehnat za 100 až 120 korun, přičemž určující je podíl THC. Dříve bylo prodáváno léčebné konopí domácí produkce od slušovické firmy Elkoplast, která ve výběrovém řízení zvítězila díky ceně 68 korun bez DPH za gram. Dodavatelské firmě však smlouva na zakázku SÚKL skončila v lednu loňského roku a výběrové řízení na nového dodavatele bylo již dvakrát přerušeno. Podle vládního poradce a lékaře Tomáše Zábranského dovoz drahého konopí ze zahraničí není řešením. „Je tu velká šance, jak zlevnit léčebné konopí, a to pokud se stát aktivně zasadí o vývoz. Německo aktuálně chystá pilotní tendr na několik kilogramů a během příštích tří let by mělo jít o obrovské objemy – sami Němci odhadují svou spotřebu asi na dvacet tun. V Německu je tudíž obrovský hlad po dovozovém konopí, a v dalších zemích EU tento hlad sílí rovněž,“ informoval server Lidovky.cz
Rozpor se zákonem o omamných látkách by se podle něj dal vyřešit rychlou technickou novelou. Výsledkem by pak mohly být legální pěstírny, které by levně zásobovaly trh s léčivy nejen u nás, ale i zahraničí. „V okamžiku, kdy začnou čeští pěstitelé vyvážet stovky nebo tisíce kilogramů, cena se výrazně sníží – nejen pro Německo, ale jaksi ´druhotně‘ i pro Česko. Nejvíce stojí postavit pěstebnu, jež by splňovala všechny náročné podmínky na rostlinné léčivo, podávané často velmi těžce nemocným lidem. Jakmile ji jednou máte, jsou už náklady na zvýšení produkce velmi nízké,“ sdělil pro Lidovky.cz.
Boj proti pěstiteli a sebevražda nemocné ženy
Myšlenka to není špatná. Ruku na srdce, marihuana se dá ilegálně v Čechách sehnat poměrně snadno a to rozhodně za přijatelnější peníz než až 350 korun za gram. Velká část lidí se zdravotními problémy raději využije „dostupnější služby“, než aby utápěla část invalidního důchodu v zákonem povolené distribuci lékáren. Někteří se rozhodnou pěstovat si své vlastní rostliny, samozřejmě je to levnější, jenže…
Například propagátorovi a pěstiteli marihuany Dušanu Dvořákovi, který má konopnou farmu na Prostějovsku, policie pravidelně rostliny zabavuje. Pro úřady je pěstírna nelegální, Dvořák se však hájí tím, že marihuanu používá jen pro léčebné účely. „Konopí pěstuji kvůli tomu, že je to užitečná bylina pro stovky nemocí. Máme jasné vědecké důkazy o tom, jak to léčit,“ vyjádřil se již dříve. Svou farmu takto před soudy brání už několik let, zatím vyšel s podmíněným trestem a označením za nepříčetného, což sám propagátor léčebných účinků konopí odmítá.
Ohlédněme se ještě zpět za případem Márii Brodské. Před několika lety se důchodkyně z Nymburska oběsila. Předtím byla několikrát souzena za pěstování konopí a následnou výrobu léčebných mastí a olejů, které jí podle jejích slov pomáhaly na nemocné a bolavé nohy. „Nemám ráda kouření marihuany, nesnáším to. Sama bych to nikdy nekouřila," hájila se tehdy u soudu. Konopí nikam dál nedistribuovala. Tehdy jí dal Nejvyšší soud za pravdu, avšak úřady ve svém pronásledování nepolevily, jak napsal Deník.cz, a celá věc se měla poněkolikáté řešit znovu. Spravedlnosti se paní Brodská nedočkala, její syn ji našel mrtvou. Policisté sice tehdy vyloučili, že by ji k sebevraždě dohnala nekončící kauza ohledně pěstování konopí. Ovšem kde je pravda, můžeme dnes jen spekulovat.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová