Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konferenci o dopravě hejtman Netolický otevřel problematikou financování silnic nižších tříd

02.06.2017
Konferenci o dopravě hejtman Netolický otevřel problematikou financování silnic nižších tříd

Autor: pardubickykraj.cz

Popisek: Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje

Více než tři stovky delegátů, přes pět desítek přednášejících a aktuální otázky týkající se dopravy. To byl již 12. ročník konference s názvem Dopravní infrastruktura 2017, která se uskutečnila ve středu 31. května a 1. června a po 11 letech konání v Praze se přesunula do Litomyšle. Záštitu nad konferencí převzalo celkem dvacet jedna osob, mezi nimi i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ten ve středu zahájil celou konferenci svým příspěvkem, ve kterém se dotknul problematiky financování silnic II. a III. tříd.

„Financování silnic nižších tříd je téma, se kterým kraje vystupují pravidelně. Musím konstatovat, že za dobu mého působení ve funkci hejtmana se řada věcí povedla, na druhou stranu zdroje stále neodpovídají potřebám krajů,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Uvedl také, že vzhledem k tomu, že v České republice je 60 000 kilometrů všech silnic, z čehož 50 000 jsou silnice II. a III. třídy, je potřeba investic obrovská. „Ačkoli se v posledních letech investovaly miliardy nejen prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury, ale i pomocí dalších zdrojů, objem financí je stále nedostatečný,“ doplnil hejtman.

Pojem modernizace komunikace je vykládán různě

„Někdy můžete zaslechnout, a to i z nejvyšších míst vybraných ministerstev, že kraje nečerpají prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu a že do doby, než začnou čerpat prostředky, ministerstvo dopravy nemá vypisovat dotační titul,“ sdělil Netolický. „Nelze však srovnávat čerpání evropských fondů z Regionálních operačních programů a z Integrovaného regionálního operačního programu, protože se velmi výrazným způsobem liší. Z Integrovaného regionálního operačního systému lze čerpat především, a to zdůrazňuji, na silnice II. tříd, “ vysvětli.

Hejtman Pardubického kraje hovořil také o tom, že i pojem modernizace komunikace je jinak vykládán podle Regionálních operačních programů a jinak podle IROP. Zásadní rozdíl dle něj spočívá v tom, že ROP ho na základě diagnostiky a zkoumání chápe jako opravu poškozených částí silnice, podle IROPu znamená pojem celkovou obnovu silnice v celé trase. „To samozřejmě výrazným způsobem stavbu prodražuje a značně zpomaluje a komplikuje přípravu prací,“ vysvětlil Martin Netolický.

Kvůli přípravě prací je nyní čerpání minimální

To je podle hejtmana jeden z hlavních důvodů, proč kraje v tuto chvíli prostředky tolik nečerpají. Sdělil také, že v tuto chvíli v Pardubickém kraji probíhá příprava prací, a proto je čerpání financí v tuto chvíli minimální. „Tyto zdroje pak nelze srovnávat se Státním fondem dopravní infrastruktury, od kterého kraje obdržely 4,6 miliardy v roce 2015, tři miliardy v roce 2016 a stejnou sumu letos a který je určen na nesrovnatelně jednodušší opravy, které jsou správy a údržby silnic schopné realizovat v podstatě ihned,“ pokračoval hejtman Pardubického kraje, podle nějž je modernizace silnic II. tříd důležitá, ale nelze zanedbávat ani komunikace III. tříd.

„Nezbývá tedy než si přát, abychom našli systémové řešení. To vidím buď ve státním fondu, který bude pravidelně počítat s dotací pro rekonstrukce a opravy silnic nižších tříd, nebo v dalším rozpočtovém určení daní a jeho navýšení, tak abychom už nemuseli prosit o prostředky, které jsou z mého pohledu využity efektivně,“ uzavřel Martin Netolický.

Komerční tisková zpráva

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace