Nemocnice se bez pomoci neobejdou, varuje vicehejtman
24.06.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Ilustrační foto
Projednáním ve dvou zbývajících dozorčích radách v nemocnicích v Chrudimi a Pardubicích prošly auditované výsledky hospodaření za loňský rok. Vyjádřil se k nim i společný předseda pěti dozorčích rad, 1.náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).
Podle něj kraj sice musí nemocnicím pomáhat dál, ale vyrovnávací platbu přes 215 milionů, jako v roce 2012, si už nemůže dovolit.
Na letošní rok počítáme s 97 miliony
„Ekonomická situace nemocnic nutí Pardubický kraj každoročně sanovat příjmy formou vyrovnávací platby. Bez této částky by výsledná čísla vypadla podstatně hrozivěji. Na letošní rok počítáme s 97 miliony na vyrovnávací platby. Po odečtení nájemného z nemovitostí kraje, pojistného a splátky na EPC projekt v pardubické nemocnici, to bude však zatím pouze něco přes 11 milionů,“ vysvětluje Roman Línek letošní situaci.
Po loňské masivní pomoci nemocnicím i nastartování úsporných opatření to už vypadalo, že letošní rok hospodaření bude bez větších problémů, ale nová úhradová vyhláška způsobila snížení plateb od pojišťoven o 8 % a navíc se zvýšila daň z přidané hodnoty u části nakupovaných komodit o 7 %. I proto připravila představenstva nemocnic Scénář efektivní transformace akutní lůžkové péče v Pardubickém kraji. Ten byl projednán se všemi dotčenými subjekty a 6. června schválen Radou Pardubického kraje. Zdravotní výbor Zastupitelstva 12. června doporučil jeho schválení také Zastupitelstvu Pardubického kraje.
Vyrovnávací platby náleží nemocnicím za služby obecného hospodářského zájmu
„Nyní ještě rada schválila převést navíc z nespecifikované rezervy rozpočtu 50 milionů korun na kapitolu zdravotnictví, ze které by mohly být v průběhu roku prostředky přerozděleny mezi jednotlivé nemocnice opět formou navýšené vyrovnávací platby,“ přidává aktuální informaci Línek a dodává: „Tyto dlouholeté problémy jsou dány tím, že příjmy od zdravotních pojišťoven, které by měly kompletně hradit provoz nemocnic, nepokrývají celkové náklady a na druhé straně se s tím nepočítalo ani při rozpočtovém určení daní. Pro kraj to jsou tedy prostředky, které bereme na úkor jiných potřeb.“
Vyrovnávací platby náleží nemocnicím za služby obecného hospodářského zájmu, jako je zajištění čtyřiadvacetihodinové nepřetržité urgentní akutní lůžkové a ambulantní nemocniční péče pro obyvatele Pardubického kraje, dále zajištění pohotovostních služeb a k úhradě provozu protialkoholní záchytné stanice. Tyto služby nejsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.
Vložil: Redaktor KL