Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muzea a galerie nabídly zdarma unikátní programy. Přesvědčily i mladé, že rozhodně nejsou nudnými institucemi

19.05.2017
Muzea a galerie nabídly zdarma unikátní programy. Přesvědčily i mladé, že rozhodně nejsou nudnými institucemi

Foto: pardubickykraj.cz

Popisek: Kterak se středověkým měšťanem státi se jmenovala historická hra, kterou připravilo Regionální muzeum v Chrudimi

FOTOGALERIE Dvojí význam zkratky OMG, tedy Otevřená muzea a galerie a také mezi mladými lidmi populární zvolání Oh My God, využil malý festival zážitků v kulturních institucích Pardubického kraje. V minulém týdnu zdarma nabídl mimořádné programy v krajských muzeích v Pardubicích, Chrudimi, Litomyšli a Vysokém Mýtě a také ve Východočeské galerii v Pardubicích.

„Mnoho lidí má muzea a galerie za trochu nudné instituce, které poučují o historii a umění. Tento trend se ale v posledních letech mění, muzea a galerie jsou otevřenější a zábavnější pro publikum různých generací. To dokázal i letošní festival zážitků OMG, který byl hravý, ale zároveň uspokojil všechny zvídavé návštěvníky,“ řekl patron akce, první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který všem kreativním muzejníkům a galeristům poděkoval.

Tiskli na sáčky jako Vokolkovi

V dílně Umění tisku ve Východočeském muzeu v Pardubicích si děti vyzkoušely potisknout papírové sáčky vlastním razítkem klasickou technikou tisk z výšky. Podle svého návrhu si do linolea vyryly obrázek, který poté přetiskly na sáček. Pro bonbóny tak vyrobily originální obaly, které by se na policích v obchodě nejspíš dlouho neohřály. S potiskováním papírových sáčků začínalo i podnikání rodiny Vokolkových, jemuž je v muzeu věnována aktuální výstava, kterou si účastníci dílny také prohlédli.

Děti se naučily psát husím brkem

Kterak se středověkým měšťanem státi se jmenovala historická hra, kterou připravilo Regionální muzeum v Chrudimi. Návštěvníci všech věkových kategorií se nejprve vžili do profese archeologů, kteří vykopali kostru člověka, žijícího ve středověké Chrudimi. Poté se za asistence odborných zaměstnanců muzea, oblečených do dobových kostýmů, stali chrudimskými měšťany. Podepsali se dobovým gotickým písmem a husími brky do městské knihy a na vlastní glejt, ke kterému si tkanicí připevnili vlastnoručně vyrobenou pečeť. A aby nebylo středověkým obyvatelům zima, museli si postavit kachlová kamna, vybrat přísady do jídla, která se tehdy mohla používat, prostřít dobový stůl a přiřadit nádobí a sklo, které se používalo. A co bylo k jídlu? Jahelná kaše nasladko a kroupová se zelím naslano, z obou nakonec nezbylo vůbec nic!

Zapomenuté hry ožily ve Vysokém Mýtě

V Regionálním muzeu ve Vysokém Mýtě se vrátil cyklus Už vím proč, dědo! ke starým dětským hrám. Děti si s muzejníky připomněly a zároveň vyzkoušely téměř zapomenuté hry Drábky, Skákání gumy, Kozí brdo, deskové hry (Mlýn, Most, Hra v kostky) a hry na papíře (Piškvorky, Hradby). S velkým ohlasem se setkala zejména hra Na vodníka nebo Čára.

V dalším programu se všichni mohli podívat, zda technika, uložená v muzeu, stále funguje. Velký zájem byl nejen o nastartování dětského motorového autíčka, které je zmenšeninou Aera 50 Dynamik, ale také o nastartování dvou přenosných hasičských stříkaček Stratílek DP 800 a THZ PS3/F. Uvedli zde do provozu pračku na hasičské hadice, a aby nechyběla trocha hudby, pustili i radiopřijímač Tesla T 2800, elektrický gramofon Supraphon HC 12 a o něco málo tišeji mechanický gramofon Supralion GP 02.

Knihu by ani neuzvedli

Doslova si sáhnout na unikátní předměty, které obvykle bývají ukryté v bezpečí depozitáře, mohli návštěvníci Regionálního muzea v Litomyšli. Jednalo se o meč z roku 1620, který byl v majetku kata a byl mnohokrát použit. Například na šibeničním vrchu v roce 1680 při popravě dvou vůdců selského povstání. Dalším byl nejstarší fotoaparát v Čechách, který si do Litomyšle přivezl z Vídně v roce 1840 rektor piaristické koleje Flor Stašek. A nakonec tu byla k vidění kniha, která váží 37 kilogramů. Je to graduál, tedy zpěvník z roku 1563, který má více než pět stran z pergamenu a zhruba padesát jich ještě chybí po zásahu cenzorů. Tyto unikáty budou vystaveny zase až za několik let.

Místo duchů vyvolávali fotografie

Možná byla doba před digitálními fotoaparáty  mnohem dobrodružnější než dnes. To dokazuje i výstava Černobílé světy Luďka Vojtěchovského ve Východočeské galerii na Zámku Pardubice. K ní se odkazovaly i tvůrčí dílny ve Východočeské galerii v Pardubicích, v Domě u Jonáše, na téma fotoumění. Návštěvníci byli zasvěceni do rozmanitých technik, jako jsou camera obscura, vyvolávání černobílých fotografií, fotogramy, light art nebo strukáž. 

Komerční tisková zpráva

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL