Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pardubický zámek má své víno, připomínající náboženskou toleranci za Viléma z Pernštejna. Jsou inspirována vírou katolickou, kališnickou i bratrskou

10.05.2017
Pardubický zámek má své víno, připomínající náboženskou toleranci za Viléma z Pernštejna. Jsou inspirována vírou katolickou, kališnickou i bratrskou

Foto: vcm.cz

Popisek: Pardubický zámek

Tři druhy vína, inspirované osobností Viléma z Pernštejna, jsou od tohoto týdne v nabídce Zámku Pardubice. Pod názvy Sub una pro bílé suché, Sub utraque pro červené a Fraterno pro bílé polosuché se skrývá poselství o mimořádné náboženské svobodě, která v době největší slávy Pardubic panovala. Víno se stane vhodným suvenýrem pro návštěvníky zámku a města Pardubice i dárkem pro vzácné návštěvy města a Pardubického kraje.

„Víno Zámek Pardubice by mělo být symbolem náboženské tolerance i tolerance obecně, neboť se domníváme, že to je hodnota, kterou bychom si dnes měli z odkazu Viléma z Pernštejna odnést,“ osvětluje motivy vytvoření exkluzivní řady vín Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích, které Zámek Pardubice spravuje.

„Základem úspěšného marketingu cestovního ruchu je mít něco jedinečného, co se pojí s danou lokalitou. Kolekce vín, inspirovaná filozofií jednoho s nejvýznamnějších šlechticů naší historie, je elegantním a originálním dárkem z místa, které tak zásadně ovlivnil,“ komentoval novinku Roman Línek, 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje, který je jedním z patronů vín. „Vilém z Pernštejna byl osvícený vladař a zakládal si na náboženské svobodě, která byla základem svobody, tak jak ji chápeme dnes. To vyjadřují vína, historicky inspirovaná vírou katolickou – Sub una, kališnickou – Sub utraque a také bratrskou – Fraterno.“

Katolíci, kališníci, čeští bratři i minorité

Názvy vín vysvětluje popis na každé lahvi z pera historika Petra Vorla: Vilém z Pernštejna (1437-1521) byl velkorysým stavitelem zámku Pardubice i zakladatelem slávy svého sídelního města. Naše dějiny pozitivně ovlivnil také prosazováním politicky zaručené náboženské svobody. To v jeho době nebylo jinde v Evropě myslitelné. Sám vyrůstal jako kališník, ale zemřel jako katolík. Jeho milovaná manželka se hlásila k Jednotě bratrské, ale o pohřebiště Pernštejnů v Pardubicích měli pečovat bratři řádu minoritů. Před smrtí o sobě prohlásil: „… s Římany věřím, s Čechy držím, s Bratřími umírám…“.

Pardubice - zámecké víno

Tuto hlubokou ekumenickou symboliku respektuje trojice kvalitních vín z reprezentativní řady Zámek Pardubice: SUB UNA – SUB UTRAQUE – FRATERNO. Dobré víno souvisí se základními pilíři duchovních tradic evropské civilizace a symbolizuje princip svobodné volby jedince. Vaše volba byla správná. Historicky je doloženo, že víno se na zámeckých valech v 19. století pěstovalo, poté co Pardubice přestaly být vojenskou pevností. „Chceme jej vrátit alespoň na pult zámecké pokladny a nabídnout další kvalitní produkt, spojený se zámkem,“ vysvětluje Libánek.

Víno jako paví chvost

„Pro řadu Zámek Pardubice jsme vybrali velmi kvalitní vína, která označujeme jako paví chvost,“ uvedl sommeliér Oldřich Bujnoch. „Paví chvost mívají vína tělnatá, tučná, extraktivní, výběrky ze zaschlých nebo suchých hroznů, vína pozdních sklizní, tedy vína znamenitých vlastností, bohatých vůní a chutí. Jejich doušek oblaží čich a jazyk a rozkošný dojem trvá dlouho, říkáme, že mají dlouhou stopu. Své lahodné bohatství rozkládají po jazyku jako paví chvost, který se zvolna rozvinuje,“ popsal Bujnoch, co jaké chutě na jazyku zažijí majitelé vín. Suché bílé víno Sub una ukrývá odrůdu Rulandské bílé, Sub utraque Modrý Portugal, Fraterno zase Tramín červený.

Tři druhy vína mají graficky sjednocenou etiketu, odlišenou jen barevným tónem a názvem. Dominuje jí Zámek Pardubice s obrannými valy v podobném stylu, jako Paprockého dřevořez Viléma z Pernštejna z roku 1593. Autorkou etikety je výtvarnice Východočeského muzea Veronika Doutlíková.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL