Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Oprava evangelického kostela ve Chvaleticích je po šestnácti letech dokončena. Jeho novou kulturní éru odstartoval Jiří Stivín

05.05.2017
Oprava evangelického kostela ve Chvaleticích je po šestnácti letech dokončena. Jeho novou kulturní éru odstartoval Jiří Stivín

Autor: Nadace ČEZ

Popisek: Kostel ve Chvaleticích

Novorenesanční evangelický kostel ve Chvaleticích, který byl v roce 2000 vyhlášen kulturní památkou, se díky postupným opravám dočkal záchrany. Povedlo se to i díky dlouhodobé podpoře Nadace ČEZ, která od roku 2008 přispěla na jeho rekonstrukci celkovou částkou 1 571 000 korun.

Po dlouhých šestnácti letech se podařilo opravit evangelický kostel ve Chvaleticích. Jeho záchrana, která probíhala v několika etapách, si vyžádala značnou sumu finančních prostředků. Jako poděkování všem sponzorům proto byla slavnostně odhalena pamětní deska. „Naším cílem bylo restaurovat jedinečnou kulturní památku z roku 1882 a znovu ji otevřít široké veřejnosti. Byla to práce dlouhá a mnohdy úmorná, dnes ale můžeme s jistotou říct, že se vyplatila,“ uvedla starostka Chvaletic Blanka Zaklová.

Koncert slavného flétnisty Jiřího Stivína

Koncert slavného flétnisty Jiřího Stivína

Po slavnostní ceremonii k odhalení pamětní desky následoval koncert v podání flétnisty Jiřího Stivína a varhanisty Václava Uhlíře. Kromě bohoslužeb hostí restaurovaný kostel také koncerty vážné hudby a koncerty základní umělecké školy, křtiny a další akce.

Nadace ČEZ podpořila rekonstrukci chvaletického kostela v rámci svého grantového řízení Podpora regionů, jež je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů, hned šestkrát. Poprvé již v roce 2008. Poslední příspěvek ve výši 260 000 korun organizátoři využili na dokončení opravy fasády, konkrétně soklu na západní, severní a východní straně objektu. „Je pro nás potěšením, že jsme mohli přispět k obnově tak významné kulturní památky, jakou kostel ve Chvaleticích bezpochyby je,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Chvaletice - kostel

Pseudorenesanční evangelický kostel ve Chvaleticích – Hornické Čtvrti pochází z roku 1882. Přípravné práce na stavbu nového kostela započaly v roce 1880, náklady byly vyčísleny, bez vnitřního vybavení a varhan, na částku 14 272 zlatých a 14 krejcarů. Významnou osobností, která se zasloužila o výstavbu jednoho z nejkrásnějších kostelů církve v té době, byl farář Julius Fleischer. Novorenesanční, stylově výrazný kostel byl rozhodnutím Ministerstva kultury České republiky v roce 2000 prohlášen za kulturní památku.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace