Oprava evangelického kostela ve Chvaleticích je po šestnácti letech dokončena. Jeho novou kulturní éru odstartoval Jiří Stivín
05.05.2017
Foto: Nadace ČEZ
Popisek: Kostel ve Chvaleticích
Novorenesanční evangelický kostel ve Chvaleticích, který byl v roce 2000 vyhlášen kulturní památkou, se díky postupným opravám dočkal záchrany. Povedlo se to i díky dlouhodobé podpoře Nadace ČEZ, která od roku 2008 přispěla na jeho rekonstrukci celkovou částkou 1 571 000 korun.
Po dlouhých šestnácti letech se podařilo opravit evangelický kostel ve Chvaleticích. Jeho záchrana, která probíhala v několika etapách, si vyžádala značnou sumu finančních prostředků. Jako poděkování všem sponzorům proto byla slavnostně odhalena pamětní deska. „Naším cílem bylo restaurovat jedinečnou kulturní památku z roku 1882 a znovu ji otevřít široké veřejnosti. Byla to práce dlouhá a mnohdy úmorná, dnes ale můžeme s jistotou říct, že se vyplatila,“ uvedla starostka Chvaletic Blanka Zaklová.

Koncert slavného flétnisty Jiřího Stivína
Po slavnostní ceremonii k odhalení pamětní desky následoval koncert v podání flétnisty Jiřího Stivína a varhanisty Václava Uhlíře. Kromě bohoslužeb hostí restaurovaný kostel také koncerty vážné hudby a koncerty základní umělecké školy, křtiny a další akce.
Nadace ČEZ podpořila rekonstrukci chvaletického kostela v rámci svého grantového řízení Podpora regionů, jež je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů, hned šestkrát. Poprvé již v roce 2008. Poslední příspěvek ve výši 260 000 korun organizátoři využili na dokončení opravy fasády, konkrétně soklu na západní, severní a východní straně objektu. „Je pro nás potěšením, že jsme mohli přispět k obnově tak významné kulturní památky, jakou kostel ve Chvaleticích bezpochyby je,“ uvedla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Pseudorenesanční evangelický kostel ve Chvaleticích – Hornické Čtvrti pochází z roku 1882. Přípravné práce na stavbu nového kostela započaly v roce 1880, náklady byly vyčísleny, bez vnitřního vybavení a varhan, na částku 14 272 zlatých a 14 krejcarů. Významnou osobností, která se zasloužila o výstavbu jednoho z nejkrásnějších kostelů církve v té době, byl farář Julius Fleischer. Novorenesanční, stylově výrazný kostel byl rozhodnutím Ministerstva kultury České republiky v roce 2000 prohlášen za kulturní památku.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL