Národní hřebčín Kladruby chystá mezinárodní konferenci, přípravy na nominaci pro UNESCO finišují
27.04.2017
Foto: nhkladruby.cz
Popisek: Čtyřspřeží vzácných kladrubských běloušů
Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem a jeho okolní krajina, po několik staletí utvářená a využívaná pro chov kočárových koní, jsou v celosvětovém měřítku jedinečné. To by měla dokladovat dokumentace, připravovaná pro nominaci na seznam kulturních památek UNESCO. O stavu příprav jednala Rada památky pod vedením 1. náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka.
„Přípravy jsou poměrně daleko, vždyť nominaci plánujeme odevzdat již koncem září,“ připomněl Roman Línek. „Naši specialisté dokončují shromažďování veškerých pramenů a archiválií, spojených s touto oblastí, a před dokončením je aktualizace plánu řízení hřebčína s ohledem na zachování památkové hodnoty staveb a okolní kulturní krajiny v dalších letech. Krajinářský architekt Tomáš Jiránek zpracovává porovnávací studii, do které jsme zahrnuli výsledně patnáct hřebčínů v Evropě. V současné době hřebčín také dokončuje scelení pozemků v dotčeném jádrovém území památky. V tom má velkou podporu u svého zřizovatele, Ministerstva zemědělství i u naší Rady památky.“

Příležitost pro okolní obce
Pro budoucí postavení památky, ať již bude na seznamu UNESCO, nebo ne, bude důležitá aktivita podnikatelů v nejbližším okolí, kteří by byli schopni nabízet ubytování, občerstvení či další služby turistům a návštěvníkům. Proto členové Rady památky pozvali na své jednání i starostky nejbližších obcí – Lenku Gotthardovou z Kladrub nad Labem a Michaelu Matouškovou z Řečan nad Labem. Ty se zajímaly i o možné opravy silnic III. třídy a mostu přes Labe a celkovou koncepci rozvoje území. „Podrobnou studii rozvoje území zadá v nejbližší době Pardubický kraj a měla by zohlednit jak hledisko památkářské, tak i ochranu přírody, rozvoj turistické infrastruktury včetně dopravy i potřeby místních obcí. Předpokládám, že bude hotová do konce letošního roku,“ dodal Línek.

Obavy místních obyvatel z obrovského nárůstu turistů mírnila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková: „Pouze u dvou našich památek UNESCO jsou počty návštěvníků opravdu vysoké – a to je Český Krumlov a Lednice. Na ostatních se pohybují kolem 100 000 ročně, což je asi trojnásobný nárůst proti současnému stavu. I na to je však potřeba se připravit.“ Obyvatelstvo v malých obcích stárne, z domů se často stávají rekreační objekty. Bude tedy záležet na zájmu majitelů a podnikatelů, zda budou chtít využít nových příležitostí v nejbližším okolí hřebčína, nebo budou turisté po návštěvě hřebčína směrováni do větších přilehlých měst.
Odborníci přijedou na konferenci
Národní hřebčín připravil na letošní květen první mezinárodní konferenci na téma Ochrana kulturní krajiny a její organizace se zvláštním zřetelem k chovu koní. „Uskuteční se 25. a 26. května u nás v Kladrubech nad Labem. Máme přednášející z řady oborů – historiky, architekty, krajináře i specialisty na koně od nás, z Rakouska, Bulharska a Dánska. Vše bude simultánně tlumočeno. Zájemci se dozvědí více na našich webových stránkách,“ uvedl náměstek ředitele hřebčína Radek Václavík.

Radu památky, jmenovanou ministry kultury a zemědělství, tvoří zástupci Parlamentu České republiky, senátorka Miluše Horská a poslanec Jan Chvojka, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková, náměstci ministrů zemědělství, kultury a životního prostředí, ředitel hřebčína a zástupci dalších odborných organizací. Jejím předsedou je 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL