Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Olympiáda dětí a mládeže se po patnácti letech vrací do Pardubického kraje. Maskotem je albín klokana

10.04.2017
Olympiáda dětí a mládeže se po patnácti letech vrací do Pardubického kraje. Maskotem je albín klokana

Foto: pardubickykraj.cz

Popisek: Předlohou pro maskota je malá vzácná klokanice, která se narodila v Letohradě

Ještě než se v únoru 2018 sjedou sportovní hvězdy z celého světa do Jižní Korey na XXIII. zimní olympiádu, podmaní si olympijská nálada Pardubický kraj. V rámci Her VIII. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2018 zde bude na sedmi sportovištích v jedenácti disciplínách bojovat více než 1300 žáků z celé republiky. Pardubický kraj hostí Olympiádu dětí a mládeže ČR (ODM) po patnácti letech. Nadcházející Hry už mají i své logo, maskotem je vzácný albín klokana.

„Jde o velice unikátní a nejen ve sportovním světě respektovanou událost, kde mohou mladí sportovci poprvé, a mnozí snad ne naposled, zažít atmosféru olympijských her. Přeji si, aby olympijská nálada pohltila celý kraj, a mladí sportovci si tak připadali jako na velkých Hrách,“ řekl na úvod hejtman Martin Netolický.

ZODM - logo

Ačkoliv olympiáda vypukne až přibližně za deset měsíců, přípravy nejen sportovišť jsou v plném proudu. „Pardubický kraj přispívá nejen přímo na pořádání her, ale také formou investic do infrastruktury sportovišť, což v našem kraji činí částku 6,6 milionu korun. Ty jsme investovali například do biatlonového areálu v Letohradě, do areálu na Větrném Vrchu, kde se uskuteční soutěže ve snowboardu a skikrosu, či do Bukové hory. Jedná se primárně o zakoupení bezpečnostních prvků nebo úprav areálů, které nejsou pouze pro olympiádu, ale tyto investice v regionu zůstanou i po ukončení her,“ uvedl hejtman a také připomněl, že se Hry do regionu vrací po patnácti letech, jelikož historicky první dětská olympiáda se uskutečnila právě v Pardubickém kraji v roce 2003.

Soutěžit se bude na sedmi sportovištích

Hry v Pardubickém kraji budou dohromady trvat šest dní, a to od 28. ledna do 2. února 2018. „Všechny disciplíny se odehrají celkem na sedmi sportovištích, slavností zahájení se uskuteční v pardubické Tipsport areně a zakončení v kulturním domě v Ústí nad Orlicí. Olympijský dům bude v Evropském školicím centru v Litomyšli,“ přiblížil radní pro sport René Živný. „Pro lyžařské a snowboardové disciplíny počítáme s Bukovou horou a Větrným vrchem. Hned tři soutěže, a sice biatlon, běžecké lyžování a lyžařský orientační běh, bude hostit Letohrad. Hokejové zápasy se odehrají v Chocni a České Třebové. Rychlobruslení, krasobruslení, šachy a taneční soutěže budou v Litomyšli,“ vyjmenoval Živný.

ODM maskot

Maskotem je vzácný klokan

Nadcházející olympiáda už má také své logo a jednotnou grafiku, kterou vytvořili studenti Střední školy uměleckoprůmyslové Ústí nad Orlicí. Nedílnou součástí Olympiády dětí a mládeže je i maskot, který bude na sportovištích mladé olympioniky podporovat. Předlohou pro něj je poměrně vzácný albín klokana rudokrkého, tedy spíše klokanice. Ta se narodila v Letohradě a zatím nemá jméno. Dostane ho až v létě při slavnostním křtu za účasti známého herce a režiséra Jiřího Mádla.

ODM patří k nejdůležitějším projektům ČOV

Olympiáda dětí a mládeže České republiky je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Na tu v Pardubickém krají se těší také místopředseda ČOV Filip Šuman. „ODM se vrací do míst, kde se konal prvních ročník v roce 2003. Porovnání obou ročníků ukáže, jak obrovský kus cesty tento sportovní projekt urazil,“ řekl.

ODM maskot

Olympiády se odehrávají v dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály nebo složení olympijské přísahy. O jedinečnosti akce je přesvědčen i Martin Doktor. „Věřím, že díky zážitku z olympijské akce zůstane pro děti sport celoživotní láskou,“ uvedl pardubický rodák a sportovní ředitel Českého olympijského výboru. Sestřih z poslední ODM najdete na YouTube kanálu Českého olympijského týmu. Více se dozvíte také na webových stránkách projektu nebo na Facebooku.

Odrazový můstek ke kariéře

Řada českých sportovců právě na ODM zahájila úspěšnou kariéru. Jsou mezi nimi například snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká (osminásobná medailistka z ODM), tyčkař Jan Kudlička (tři medaile z ODM), krasobruslař Michal Březina, výškařka Michaela Hrubá, plavkyně Barbora Seemanová nebo rychlostní kanoista Martin Fuksa.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL