Občané žádají Sobotku, aby odvolal Babiše. Předložili mu seznam hříchů a vyzývají, lidi neváhejte. Dusno bylo i ve sněmovně
09.03.2017
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš
Mezitím, co kulminují neustálé vzájemné útoky mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a vicepremiérem Andrejem Babišem, došla již trpělivost i stovkám občanů. Ti začali hromadně podepisovat petici za odvolání Babiše, která je adresována právě premiérovi Sobotkovi. Hříchy jeho ministra konečně řeší i poslanci ve sněmovně a také evropské úřady.
Autor petice, Roman Jindra z Vysokého Mýta, připomíná Sobotkovi řadu vážných Babišových prohřešků. Jde například o absenci lustračního osvědčení, nejasnosti, týkající se jeho převzetí společností Petrimex a Unipetrol i vstupního kapitálu firmy Agrofert, pochybnosti kolem kauzy Čapí hnízdo a podezření na možné zneužití dotací pro malé a střední podniky.
EET- lži, nenávist a rizika
Další opodstatněné pochybnosti se týkají EET. Nejde přitom jen o samotné prosazení tohoto kontroverzního zákona a jeho realizaci, ale také lživé informace o jeho úspěšnosti, manipulace s čísly či překrucování faktů, týkajících se například počtu zavřených restaurací. V této souvislosti petice rovněž varuje, že zákon o EET omezuje základní práva a svobody tím, že nutí podnikatele k připojení na internet. Navíc způsobuje ještě větší pokřivení podnikatelského prostředí, likvidaci venkovských obchodů a hospod. Mezi lidmi je prostřednictvím EET šířena vůči živnostníkům a podnikatelům nenávist, včetně podnětů k udávání. Dalším protizákonným nařízením je fakt, že podnikatelé jsou povinni vytisknout na každé účtence své rodné číslo, čímž jsou vystaveni riziku zneužití osobních údajů.
Lidi, neváhejte. Dost bylo Babiše!
Petice, která byla zveřejněna teprve v úterý, již vyvolala tisíce různých ohlasů a reakcí a každou hodinu ji podepisují stovky lidí. Jeden z nich David D. autorům petice děkuje, že ji založili a pohoršuje se nad tím, že lhář a podvodník káže lidem o morálce. Totéž si myslí Richard H. z Prahy, který se navíc pohoršuje, že člověk těchto „morálních kvalit“ nemá co v politice pohledávat. Martin spoluobčanům vzkazuje:“Lidi, neváhejte a udělejte něco, podpisem to začíná.“ Podobně apeluje Luboš A. z Prahy: „Dost bylo Babiše“. Blanka si stěžuje: „Když nejsou schopni proti Babišovi zasáhnout politici, tak musíme my.“ A Lada doufá: „Kéž by to pomohlo“.
Dusno ve sněmovně
Kolem Babišových hříchů bylo v úterý dusno také ve sněmovně. Poslanci rozpočtového výboru si totiž pozvali na kobereček šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a zajímali se o to, zda bude vyšetřováno podezření z možného zneužívání korunových dluhopisů k daňovým únikům. To se týká celé řady firem, mimo jiné i Agrofertu ministra Babiše. Janeček ovšem poslance šokoval prohlášením, že neví, podle čeho by měl jeho úřad dluhopisy kontrolovat a navíc si stěžoval, že čelí silným mediálním tlakům. Ladislav Šincl z ČSSD mu vyčinil, že hledá všechny důvody, jak celou věc zamést pod koberec.
Slepé uličky
To, že některý z Babišových průšvihů mu nakonec může opravdu zlomit vaz, předpokládá i investigativní deník Neovlivní.cz. Ten v článku „Premiér Babiš? Pět kroků, které zastaví Babiše“ uvádí, že v jeho záměru stát se premiérem mu může zabránit nejméně pět slepých uliček. Jednou z nich je možný zásah Bruselu v nejrizikovější Babišově kauze Čapí hnízdo. Podle autora analýzy Pavla Vrabce již šetření Evropského účetního dvora konstatovalo, že české úřady porušily přidělením dotace na Čapí hnízdo dotační předpisy.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová