Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občané žádají Sobotku, aby odvolal Babiše. Předložili mu seznam hříchů a vyzývají, lidi neváhejte. Dusno bylo i ve sněmovně

09.03.2017
Občané žádají Sobotku, aby odvolal Babiše. Předložili mu seznam hříchů a vyzývají, lidi neváhejte. Dusno bylo i ve sněmovně

Autor: Hans Štembera

Popisek: Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš

Mezitím, co kulminují neustálé vzájemné útoky mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a vicepremiérem Andrejem Babišem, došla již trpělivost i stovkám občanů. Ti začali hromadně podepisovat petici za odvolání Babiše, která je adresována právě premiérovi Sobotkovi. Hříchy jeho ministra konečně řeší i poslanci ve sněmovně a také evropské úřady.

Autor petice, Roman Jindra z Vysokého Mýta, připomíná Sobotkovi řadu vážných Babišových prohřešků. Jde například  o absenci lustračního osvědčení, nejasnosti, týkající se  jeho převzetí společností Petrimex a Unipetrol i  vstupního kapitálu firmy Agrofert, pochybnosti  kolem  kauzy Čapí hnízdo a podezření na možné zneužití dotací pro  malé a střední podniky. 

EET- lži, nenávist a rizika

Další opodstatněné pochybnosti se týkají  EET. Nejde  přitom jen o samotné prosazení tohoto kontroverzního zákona a jeho realizaci, ale také  lživé informace o jeho  úspěšnosti, manipulace s čísly či překrucování  faktů, týkajících se například  počtu zavřených restaurací. V této souvislosti petice rovněž   varuje, že zákon o EET  omezuje základní práva a svobody tím, že nutí podnikatele k připojení na internet. Navíc způsobuje ještě větší pokřivení podnikatelského prostředí, likvidaci venkovských obchodů a hospod.  Mezi lidmi je  prostřednictvím EET šířena vůči živnostníkům a podnikatelům  nenávist, včetně podnětů k udávání.  Dalším protizákonným nařízením je fakt, že podnikatelé jsou povinni  vytisknout na každé účtence své rodné číslo, čímž  jsou vystaveni riziku zneužití osobních údajů.

Lidi, neváhejte. Dost bylo Babiše!

Petice, která byla zveřejněna teprve v úterý, již vyvolala tisíce různých  ohlasů a reakcí a každou hodinu ji podepisují stovky lidí. Jeden z nich David D. autorům petice děkuje, že ji  založili a pohoršuje se nad tím, že lhář a podvodník  káže lidem o morálce. Totéž si  myslí  Richard H. z Prahy, který se navíc pohoršuje, že člověk těchto „morálních kvalit“ nemá co v politice pohledávat. Martin  spoluobčanům vzkazuje:“Lidi, neváhejte a udělejte něco, podpisem to začíná.“ Podobně apeluje Luboš  A. z Prahy: „Dost bylo Babiše“.  Blanka si stěžuje: „Když nejsou schopni proti Babišovi zasáhnout politici, tak musíme my.“ A Lada  doufá: „Kéž by to pomohlo“. 

Dusno ve sněmovně

Kolem Babišových hříchů bylo v úterý dusno také ve sněmovně. Poslanci rozpočtového výboru si totiž pozvali  na kobereček  šéfa Generálního finančního ředitelství  Martina Janečka a  zajímali se o to, zda bude   vyšetřováno podezření  z možného zneužívání korunových dluhopisů k daňovým únikům. To se týká celé řady firem, mimo jiné i Agrofertu ministra Babiše. Janeček ovšem poslance šokoval prohlášením, že neví, podle čeho by měl jeho úřad dluhopisy kontrolovat a navíc si stěžoval, že čelí silným mediálním tlakům. Ladislav Šincl z ČSSD mu vyčinil, že hledá všechny důvody, jak celou věc zamést pod koberec.

Slepé uličky

To, že některý z Babišových průšvihů mu nakonec může opravdu zlomit vaz, předpokládá i investigativní deník Neovlivní.cz. Ten v článku „Premiér Babiš? Pět kroků, které zastaví Babiše“ uvádí, že  v jeho záměru stát se premiérem mu může zabránit nejméně pět slepých uliček. Jednou z nich je možný zásah Bruselu v nejrizikovější Babišově kauze  Čapí hnízdo.  Podle autora analýzy Pavla Vrabce již šetření Evropského účetního dvora konstatovalo, že české úřady porušily přidělením dotace na Čapí hnízdo dotační předpisy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace