Místa ve strojírnách jsou pro oblast nepostradatelná
„V současné době je dobrou zprávou, že se zaměstnanci do areálu Poličských strojíren velmi brzy vrátí, a tak nebude ohroženo téměř 500 pracovních míst, která jsou pro celou oblast nesmírně důležitá,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se tak v souvislosti se čtvrteční explozí dotkl problematiky zaměstnanosti v regionu.
Psali jsme:
Co stojí za výbuchem v Poličských strojírnách, je záhadou. Počet zraněných není zanedbatelný, obyvatelé museli být evakuováni
„Nezaměstnanost v našem regionu je dlouhodobě pod republikovým průměrem. Jediným regionem, ve kterém je nezaměstnanost vyšší, je Svitavsko s poměrem 5,6 procenta s nejvyššími hodnotami v oblasti Moravské Třebové,“ informoval ředitel pardubické pobočky úřadu práce Petr Klimpl, který také zmínil snahu přivádět pracovníky ze zahraničí. Celkově jich bylo koncem roku 2016 v Pardubickém kraji evidováno přes 14 tisíc s tím, že vyjma zemí EU hrají prim pracovníci z Ukrajiny. Hejtman Netolický navíc připomněl, že nelze očekávat přísun pracovníků ze Slovenska, a to kvůli tomu, že minimální mzda na Slovensku je vyšší než v České republice.

Jednání krajské tripartity.
Do Pardubic z Londýna?
V oblasti dopravy se přítomní seznámili s aktuálním stavem připravenosti stavby dálnice D35 v prvních dvou etapách Opatovice – Časy – Ostrov. Diskutovalo se také o plánovaném navýšení platů řidičů autobusů nebo o avizovaném leteckém spojení Pardubic a londýnského letiště Stansted.
Zástupci odboru školství společně s radním Bohumilem Bernáškem prezentovali demografický vývoj na různých typech škol v Pardubickém kraji.
„Je patrný nárůst počtu dětí v mateřských školách. Zatímco v roce 2007 jsme evidovali přes 15,5 tisíce dětí, tak v letošním školním roce je to tři tisíce více. Proti tomu došlo ve stejném období k poklesu žáků na středních školách o šest tisíc z 27 tisíc na 21 tisíc. Výhled roku 2026 nám ukazuje postupný nárůst až na téměř 26,5 tisíce žáků,“ uvedl vedoucí odboru školství Martin Kiss.
Otevřou se čtyři nové obory vzdělávání
Bohumil Bernášek připomněl, že se v 1. kole přijímacího řízení na obory s maturitní zkouškou konají jednotné přijímací zkoušky. „Ty se nově konají také na školách různých zřizovatelů, do všech forem studia, do gymnaziálního vzdělávání se sportovní přípravou a do nadstavbového studia,“ upřesnil radní Bernášek.
Od příštího roku se v kraji navíc otevřou čtyři nové obory vzdělávání. Patří mezi ně výrobce potravin v Hlinsku, kde se budou zaměřovat na výrobu a zpracování mléka, což odpovídá potřebě zaměstnavatelů z mlékárenského průmyslu, a to nejen Mlékárny Hlinsko. Dalšími obory jsou autolakýrník v Ústí nad Orlicí, klempíř v Žamberku a operátor skladování v Holicích.
Komerční sdělení
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .