Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo miluje, daruje krev. Valentýnské odběry přilákaly za dva dny zatím na čtyřicet nových dárců nejdůležitější životní tekutiny. Ještě se můžete stavit i vy

14.02.2017
Kdo miluje, daruje krev. Valentýnské odběry přilákaly za dva dny zatím na čtyřicet nových dárců nejdůležitější životní tekutiny. Ještě se můžete stavit i vy

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Valentýnský odběr.

Bezmála dvě stovky lidí se rozhodly oslavit svátek zamilovaných darováním krve. Přesně 194 dárců prošlo transfuzními odděleními ve Svitavské, Orlickoústecké a Pardubické nemocnici v průběhu dvou dnů v rámci akce u příležitosti svátku svatého Valentýna. Je velice pozitivní, že se dárcovská základna rozrostla o 38 nových přírůstků, kteří nejcennější životní tekutinu darovali poprvé. Navíc číslo ještě není konečné, neboť v Pardubické nemocnici budou Valentýnské odběry pokračovat ještě ve čtvrtek 16. února.

„Vážím si toho, že se mezi lidmi v dnešní uspěchané době najde celá řada těch, kteří jsou stále ochotní pomáhat druhým, a to i bez nároku na finanční odměnu. Obzvláště to platí v oblasti zdraví, o které každý musíme co nejlépe pečovat a často si bez pomoci ostatních neporadíme. Přeji si, aby stávající dárci pokračovali ve své snaze pomáhat a aby přibývalo co nejvíce nových. Valentýnské odběry jsou pro to výbornou příležitostí,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr, který měl záštitu nad akcí ve všech třech nemocnicích. 

Orlickoústecká nemocnice: Dárcovská základna nám postupně stárne

Valentýnské odběry odstartovaly v pátek 10. února na dvou pracovištích Nemocnice Pardubického kraje. Na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice se uskutečnil již 11. ročník akce „Kdo miluje, daruje krev“, nad nimiž kromě radního Valtra měl záštitu i člen Senátu parlamentu ČR Petr Šilar. K odběru přišlo celkem 61 dárců, krev darovalo v rámci akce 15 prvodárců. 

„Valentýnské odběry se již staly tradicí a pomáhají nám nejen upozornit veřejnost na nezbytnost dárcovství krve, ale také nabídnout konkrétní den k odběru těm, kteří o dárcovství krve uvažují. Orlickoústecká nemocnice nemá dárců nedostatek, nicméně dárcovská základna nám postupně stárne a valentýnské odběry nám pomáhají tento stav zlepšit. Rád bych poděkoval všem, kteří transfúzní oddělení navštívili dnes, a těším se také na ty prvodárce, kteří ho navštíví v dalších odběrových dnech,“ řekl Jiří Řezníček, ředitel a primář hematologicko – transfuzního oddělení Orlickoústecké nemocnice.

Svitavská nemocnice: Osm párů si k nám přišlo společně užít svátek

Ve stejný den jako v Orlickoústecké nemocnici bylo možné oslavit s předstihem svátek svatého Valentýna také ve Svitavské nemocnici. Zdejší transfuzní stanice v rámci této akce přijala 65 dárců krve, z toho bylo 11 prvodárců. „Z takového zájmu máme velkou radost,“ podělila se o pocit za celý tým staniční sestra oddělení Marcela Hartmanová. Upřesnila, že přišlo 48 mužů a 17 žen.

„Osm párů si k nám přišlo společně „užít“ svátek Valentýna a svoji lásku poslat dárcovstvím krve dál. Muži si odnesli víno, ženy dostaly kytičku. Novým dárcům jsme věnovali ještě čokoládové srdíčko a ty, kteří přišli letos poprvé, jsme obdarovali ještě nástěnným kalendářem na rok 2017 s fotografiemi Vysočiny,“ uvedla Marcela Hartmanová. Dodala, že autorkou fotografií v kalendáři je primářka oddělení Dagmar Veselá a připomněla, že kalendář prošel v prosinci křtem Franty Černého z Čechomoru, který dárcovství podporuje v dlouholeté kampani Daruj krev s Čechomorem. „Ten, kdo se hned zaregistroval na odběr plazmy, dostal také ještě víno,“ vysvětila Marcela Hartmanová. 

Svitavská transfuzní stanice připravila pro letošní rok kampaň k dárcovství krve, se kterou bude sestra Lenka Simonová oslovovat studenty středních škol ve městě a v okolí. 

Pardubická nemocnice: Většinu prvodárců tvořili mladí lidé

Na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice se Valentýnské odběry krve konají až v tomto týdnu a mají dvoudenní podobu. Během pondělního odpoledne na odběrové lůžko ulehlo celkem 69 dárců, z toho bylo 12 prvodárců.

„Radost máme především z počtu nových dárců. Je jich jednou tolik, co chodí v běžný odběrový den. Navíc většinu z nich tvořili mladí lidé, u nichž je slibná perspektiva do budoucna, což je velice pozitivní,“ řekla primářka transfuzního oddělení Helena Geierová a dodala: „Budeme pochopitelně rádi, když další budou následovat ve čtvrtek 16. února při pokračování Valentýnských odběrů.“ 

Akce v Pardubické nemocnici, nad níž vedle krajského radního Valtra mají záštitu i první místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a ředitelka Základní školy a Praktické školy Svítání Miluše Horská a první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, přilákala v pondělí také několik známých osobností. Nejcennější životní tekutinu darovala sama patronka akce nebo ředitel Východočeského divadla v Pardubicích Petr Dohnal se svou ženou, herečkou Jindrou Janouškovou. A novým prvodárcem se stal známý pardubický fotograf Tomáš Kubelka. 

„Každoročně chodím na Valentýnské odběry fotit. Zvažoval jsem účastnit se i vlastní krví, ale ze zdravotních důvodů to dříve nešlo. Nyní už je vše v pořádku, tak jsem se dneska na místě rozhodl darovat krev. A jsem moc rád. Když člověk udělá dobrou věc, tak se to odráží i v jeho pocitech. Jen mi fajn po těle i po duši a určitě doporučuji všem, aby přišli darovat krev,“ řekl Tomáš Kubelka bezprostředně po svém prvním odběru v životě.

Komerční sdělení   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace