Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo miluje, daruje krev. Valentýnské odběry přilákaly za dva dny zatím na čtyřicet nových dárců nejdůležitější životní tekutiny. Ještě se můžete stavit i vy

14.02.2017
Kdo miluje, daruje krev. Valentýnské odběry přilákaly za dva dny zatím na čtyřicet nových dárců nejdůležitější životní tekutiny. Ještě se můžete stavit i vy

Foto: Pardubický kraj

Popisek: Valentýnský odběr.

Bezmála dvě stovky lidí se rozhodly oslavit svátek zamilovaných darováním krve. Přesně 194 dárců prošlo transfuzními odděleními ve Svitavské, Orlickoústecké a Pardubické nemocnici v průběhu dvou dnů v rámci akce u příležitosti svátku svatého Valentýna. Je velice pozitivní, že se dárcovská základna rozrostla o 38 nových přírůstků, kteří nejcennější životní tekutinu darovali poprvé. Navíc číslo ještě není konečné, neboť v Pardubické nemocnici budou Valentýnské odběry pokračovat ještě ve čtvrtek 16. února.

„Vážím si toho, že se mezi lidmi v dnešní uspěchané době najde celá řada těch, kteří jsou stále ochotní pomáhat druhým, a to i bez nároku na finanční odměnu. Obzvláště to platí v oblasti zdraví, o které každý musíme co nejlépe pečovat a často si bez pomoci ostatních neporadíme. Přeji si, aby stávající dárci pokračovali ve své snaze pomáhat a aby přibývalo co nejvíce nových. Valentýnské odběry jsou pro to výbornou příležitostí,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr, který měl záštitu nad akcí ve všech třech nemocnicích. 

Orlickoústecká nemocnice: Dárcovská základna nám postupně stárne

Valentýnské odběry odstartovaly v pátek 10. února na dvou pracovištích Nemocnice Pardubického kraje. Na hematologicko-transfuzním oddělení Orlickoústecké nemocnice se uskutečnil již 11. ročník akce „Kdo miluje, daruje krev“, nad nimiž kromě radního Valtra měl záštitu i člen Senátu parlamentu ČR Petr Šilar. K odběru přišlo celkem 61 dárců, krev darovalo v rámci akce 15 prvodárců. 

„Valentýnské odběry se již staly tradicí a pomáhají nám nejen upozornit veřejnost na nezbytnost dárcovství krve, ale také nabídnout konkrétní den k odběru těm, kteří o dárcovství krve uvažují. Orlickoústecká nemocnice nemá dárců nedostatek, nicméně dárcovská základna nám postupně stárne a valentýnské odběry nám pomáhají tento stav zlepšit. Rád bych poděkoval všem, kteří transfúzní oddělení navštívili dnes, a těším se také na ty prvodárce, kteří ho navštíví v dalších odběrových dnech,“ řekl Jiří Řezníček, ředitel a primář hematologicko – transfuzního oddělení Orlickoústecké nemocnice.

Svitavská nemocnice: Osm párů si k nám přišlo společně užít svátek

Ve stejný den jako v Orlickoústecké nemocnici bylo možné oslavit s předstihem svátek svatého Valentýna také ve Svitavské nemocnici. Zdejší transfuzní stanice v rámci této akce přijala 65 dárců krve, z toho bylo 11 prvodárců. „Z takového zájmu máme velkou radost,“ podělila se o pocit za celý tým staniční sestra oddělení Marcela Hartmanová. Upřesnila, že přišlo 48 mužů a 17 žen.

„Osm párů si k nám přišlo společně „užít“ svátek Valentýna a svoji lásku poslat dárcovstvím krve dál. Muži si odnesli víno, ženy dostaly kytičku. Novým dárcům jsme věnovali ještě čokoládové srdíčko a ty, kteří přišli letos poprvé, jsme obdarovali ještě nástěnným kalendářem na rok 2017 s fotografiemi Vysočiny,“ uvedla Marcela Hartmanová. Dodala, že autorkou fotografií v kalendáři je primářka oddělení Dagmar Veselá a připomněla, že kalendář prošel v prosinci křtem Franty Černého z Čechomoru, který dárcovství podporuje v dlouholeté kampani Daruj krev s Čechomorem. „Ten, kdo se hned zaregistroval na odběr plazmy, dostal také ještě víno,“ vysvětila Marcela Hartmanová. 

Svitavská transfuzní stanice připravila pro letošní rok kampaň k dárcovství krve, se kterou bude sestra Lenka Simonová oslovovat studenty středních škol ve městě a v okolí. 

Pardubická nemocnice: Většinu prvodárců tvořili mladí lidé

Na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice se Valentýnské odběry krve konají až v tomto týdnu a mají dvoudenní podobu. Během pondělního odpoledne na odběrové lůžko ulehlo celkem 69 dárců, z toho bylo 12 prvodárců.

„Radost máme především z počtu nových dárců. Je jich jednou tolik, co chodí v běžný odběrový den. Navíc většinu z nich tvořili mladí lidé, u nichž je slibná perspektiva do budoucna, což je velice pozitivní,“ řekla primářka transfuzního oddělení Helena Geierová a dodala: „Budeme pochopitelně rádi, když další budou následovat ve čtvrtek 16. února při pokračování Valentýnských odběrů.“ 

Akce v Pardubické nemocnici, nad níž vedle krajského radního Valtra mají záštitu i první místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a ředitelka Základní školy a Praktické školy Svítání Miluše Horská a první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, přilákala v pondělí také několik známých osobností. Nejcennější životní tekutinu darovala sama patronka akce nebo ředitel Východočeského divadla v Pardubicích Petr Dohnal se svou ženou, herečkou Jindrou Janouškovou. A novým prvodárcem se stal známý pardubický fotograf Tomáš Kubelka. 

„Každoročně chodím na Valentýnské odběry fotit. Zvažoval jsem účastnit se i vlastní krví, ale ze zdravotních důvodů to dříve nešlo. Nyní už je vše v pořádku, tak jsem se dneska na místě rozhodl darovat krev. A jsem moc rád. Když člověk udělá dobrou věc, tak se to odráží i v jeho pocitech. Jen mi fajn po těle i po duši a určitě doporučuji všem, aby přišli darovat krev,“ řekl Tomáš Kubelka bezprostředně po svém prvním odběru v životě.

Komerční sdělení   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na 

Vložil: Lucie Bartoš