Lék na všechny neduhy zdravotnictví nenajdeme za čtvrt roku. Hrozí rušení nemocnic? Odborníci a vedení kraje určili další směřování krajských špitálů
08.02.2017
Foto: Pardubická krajská nemocnice
Popisek: Pardubická krajská nemocnice
Rada Pardubického kraje na svém posledním jednání jednomyslně schválila další postup představenstva společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a. s. a určila směr připravované strategie krajských nemocnic. Schválená varianta počítá se střednědobě udržitelným rozvojem struktury akutní zdravotní péče ve dvou regionech východ-západ při jejím zachování ve všech pěti stávajících zařízeních. Samotná strategie bude nyní dále rozpracována a komunikována s odbornou i laickou veřejností.
Ambice je zachovat všechny obory
„Dokument vychází z provedených analýz a jeho ambicí je podnítit diskuzi o možnostech udržitelného rozvoje akutní lůžkové péče v našem kraji při zachování všech pěti zařízení, kde by měly být nadále zastoupeny všechny obory. Nová strategie však musí odrážet aktuální trendy ve zdravotnictví související s personálními záležitostmi, ale také nezbytností zvyšovaní specializací jednotlivých pracovišť,“ uvedl radní Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.
Radní stanovil následující postup: „V další fázi nyní rozvineme toto zadání zapojením jednotlivých odborných týmů lékařů, které jsme již v rámci nemocnic vytvořili. Průběžně budou jejich doporučení vzájemně koordinována představenstvem společnosti a výstupy diskutovány se starosty měst, ve kterých se nemocnice nacházejí. Následně nejpozději v letních měsících předpokládáme předložení koncepčního materiálu širší odborné i laické veřejnosti,“ sdělil radní Valtr.
Lék na všechny neduhy českého zdravotnictví nenajdeme za čtvrt roku
„Na nové strategii krajského zdravotnictví pracujeme intenzivně, přesto nelze očekávat, že v řádu tří měsíců nalezneme lék na všechny neduhy českého zdravotnictví, zejména ty nejzásadnější a plošné s nedostatkem zdravotnického personálu,“ podotkl radní.
Mezi přínosy schváleného strategického směru patří především vyšší cílová kvalita poskytovaných zdravotních služeb z důvodu centralizace a specializace, což je obecný trend medicíny, ale také efektivnější řízení investic do infrastruktury a zdravotnických technologií či udržitelnost personálního zajištění.
Proč strategie vzniká?
Nově vznikající strategie reaguje na celou řadu vnějších podnětů. Prvním z nich je současná situace na trhu práce zdravotnických pracovníků. Svoji roli hraje také demografický vývoj, v jehož důsledku dochází ke změně potřebné struktury lůžek. Vliv však má také současný způsob financování zdravotních služeb v České republice.
„Nastavení úhradových vyhlášek neposkytuje dostatek prostředků k plnému finančnímu krytí poskytovaných služeb a dlouhodobému rozvoji pěti nemocnic akutní péče,“ upřesňuje radní Valtr. Obecný trend ve zdravotnictví navíc předpokládá specializaci kvalifikace lékařského personálu, což přináší tlak na změnu struktury lékařské péče s důrazem na centralizaci kvalifikovaných týmů ve specializovaných zařízeních.
Komerční sdělení
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš